Kepçeli Traktör/Risk Analizi!

Ynt: Kepçeli Traktör/Risk Analizi!

Valla bunları bilmeden kullanırken olayın farkına yaşayarak vardık;

*Arkada ağırlık olmadan KESİNLİKLE çalışma diyo; aynen doğru bigün üşendim ağırlıksız gübre yükledim, engebeli de bi yerdi.. Tövbe ettim bi daha çalışmam :)

*Kovayı mümkün mertebe yere yakın tut diyo aynen doğru, arka tekerler yerden kesilmeye başlayınca kepçeyi indir hemen normale dönüyo..

*Yokuş aşağı önüne değil arka arkaya ini diyo, aynen..

*Kovayı dengeli doldur diyo, aynen tek taraflı kaldırınca ÇOK dengesiz oluyo..

*Orda olmayan son tavsiye; Ön-Arka iz genişliğini sonuna kadar açın ve arka jantı aldığı kadar ağırlık doldurun..

Az yükte çok sorun olmaz ama yük çoğaldıkça bunlar hayati önem taşır..

eniştemin tt75de kepçe var yaz dan biraz çalıştım çakıl seriyordum sağ tarafa çok almış çakılı ön teker bi çukura girdi arka sol havaya kalktı aha dedim simdi devrilecek& çok dikkatli çalışmak lazım &

3. uyarı çizim..

Ağırlık merkezi meselesi.. kepçeyi yukarı kaldırdıkça ağırlık merkezi de yükseliyo ki tehlike başlıyo..

6. uyarı-çizim..

Yamaçta normal motor devrilmezken, aynı motorun kepçeli ve kepçesi yukarda gideni devrilir! Çünkü ağırlık merkezi daha üstedir..

Gene deneyimlerimizden;

*Arkaya ağırlık şart ve bunu mümkün olduğunca yere yakın tutun..

Burda bi arkadaş bizim motoru kullandı, boşa diye arkadaki ağırlıkları sökmüş.. taş yüklüyorken arkalar onun demesi 50-80 cm yerden kesilmiş, römorka dayamış ve hemen ağırlıkları takmış.. 'gözümle görmesem bi motorun arka tekerlerinin yerden kesileceğine inanmazdım' diyo..

Aha şurya yazıyom;

Normal motor 1 tehlike ise

Hidromek-JCB 2 tehlike

Kepçeli motor 3 tehlike!

Evet..mesele ağırlık merkezinin ÇOK hızlı yer değiştirmesi.. ve bide zemin çakur-çukursa tamamdır.. bunun yanında arka kepçelerde de dikkat lazım..

* İş makinalarında bi tehlikede etraftaki meraklı kalabalalık, çoluk-çocuk.. o da bizim ülkemize has bişey :)

UÖZKAN.77 link=topic=71542.msg825548#msg825548 date=1389459807' Alıntı:
Evet..mesele ağırlık merkezinin ÇOK hızlı yer değiştirmesi.. ve bide zemin çakur-çukursa tamamdır.. bunun yanında arka kepçelerde de dikkat lazım..

* İş makinalarında bi tehlikede etraftaki meraklı kalabalalık, çoluk-çocuk.. o da bizim ülkemize has bişey :)
bizim buralara jcb falan gelse köylü hep beraber başına toplanır ..akşama kadar çalışsın etraftakilerde aç susuz bekliyor ..
la gidin ekmeğinizi yiyin öyle geli....
yok;olmaz ya birşey kaçırırsak????:)

Çok güldüm.. aynı bizim başımızda.. daha komiği koltukta bende kızıyom yaklaşmayın diye.. inince aynı bende dibine girip bakıyom :)

Yalnız burda bi köyle kepçe çalıştığı müşterisinin kolunu bacağını kırdı o meraktan, kova mı çarpmış.. yoksa eski evi kepçe yıkarken müşter,de içeri tarafta mıymış neymiş.. üstüne yıkılmış.. ölmedi ama epey yattı dediler..

Abiler şaka-gırgır bi yana..

İŞ GÜVENLİĞİ yasası diye bi olay yola çıktı geliyo.. bizim tarımda dahil tüm işkallarında RİSK analizi, İş Güvenliği Uzmanı.. vs çalıştırmak, risk analizi yaptırmak zamanla zorunlu olacak..

Son olarak pek bilinmez ama TARIM sektörü EN çok kaza yaşanan sektörlerin başında geliyo.. başa oynuyo..

UÖZKAN.77 link=topic=71542.msg825563#msg825563 date=1389460672' Alıntı:
Abiler şaka-gırgır bi yana..

İŞ GÜVENLİĞİ yasası diye bi olay yola çıktı geliyo.. bizim tarımda dahil tüm işkallarında RİSK analizi, İş Güvenliği Uzmanı.. vs çalıştırmak, risk analizi yaptırmak zamanla zorunlu olacak..

Son olarak pek bilinmez ama TARIM sektörü EN çok kaza yaşanan sektörlerin başında geliyo.. başa oynuyo..
haklısın tarım makinaları özellikle korumasız şarftlar en korkunç can alıcı aletler

arka neyse de ÖN lastiğe-dingile öyle bi YÜK biniyo ki..

özellikle ağır palette.. 1800 kg bizzat denedik.. ek hidrolik hatlı hidrolik direksiyonlu zetor-90.. direksiyon nerdeyse hiç dönmüyo! yükü indirip direksiyonu çevirip bi daha kaldırıp gidebiliyon..

o yüzden diyom 4x2 ' den kepçeli motor olmaz! ÖN teker Dingil ÇOK önemli..

şurda 2 tondan fazla baskı var.. ön lastiğe dikkat..

ZETOR 90 Traktör-Hidrolik Güç Testi/Bayburt.

Kepçelı traktörde arka lastikler ağırlıkları taşır on lastikler kepceyi taşır.On lastikleri mevcut ebatinin daha genişi takilsa arka lastikler için iyi olur çünkü kepcede özellikle çamurda on lastik oturdugu kadar arka lastikler yerden kesiliyor.