ineklerde süt sıcaklığı

arkadaşlar ineklerde kritik süt sıcaklığı kaç derecedir. yani biliyorsunuz ki hayvanlar hastalandığında, olası bir meme yangısında bu durum süte yansıyor ve süt sıcaklığı artıyor. bana bu oran lazım. çünkü sağım sistemindeki dijital süt ölçerimde süt sıcaklığı gösteriliyor bu ayarlanabiliyor, bu oranı girmek istiyorum

Ynt: ineklerde süt sıcaklığı

Tam bilmiyorum ama tankta 31-32 derece oluyor ilk etapta normalde sağım sırasında senin ölçereler kaçı gösteriyor buradan fikir yürütebiliriz genelde birbirine yakın değerlerse anormalliği hemen fark edersin zaten.Aslında siyah önsağım kabına ön sağım yapmak lazım ama biz yapmıyoruz bazı huysuz inekler var memelerini silmek bile çok zor oluyor siz ön sağım yapıyormusunuz.

hacimmet arkadaşım bende ön sağım Yapmıyorum. Birazda güvenden Ileri geliyor. Beslenmede bireysel beslediğimden bir şey olmaz mantığı ile yaklaşıyoruz aslında böyle davranmamak lazım. Süt sıcaklığında tanka girdikten sonra 14 derece kritik sıcaklık var. öncelikle kısa sürede bu derecenin altına daha sonra da 4 dereceye gelmeli. Benim süt ölçerlerde 0 dan 5 e kadar nümerik rakam var. firmanın söyledğine göre 4 ten sonra kırmızı yanıp sönerek ikaz verince kritik bir durum varmış. Bunun üzerinde biraz çalışma yapacağım. Çünkü bu parametreyi proğramdan değiştirme şansım var.
Deterjan işini nasıl yaptın acaip harcama yapıyor. Beri non foam diye bir ürün buldumtoptancıda 5 lira bir litresi. 20 litre suya karışıyor. Randıman alırsam bunu kullanacağım.

subaykan link=topic=71562.msg828897#msg828897 date=1389896025' Alıntı:
hacimmet arkadaşım bende ön sağım Yapmıyorum. Birazda güvenden Ileri geliyor. Beslenmede bireysel beslediğimden bir şey olmaz mantığı ile yaklaşıyoruz aslında böyle davranmamak lazım. Süt sıcaklığında tanka girdikten sonra 14 derece kritik sıcaklık var. öncelikle kısa sürede bu derecenin altına daha sonra da 4 dereceye gelmeli. Benim süt ölçerlerde 0 dan 5 e kadar nümerik rakam var. firmanın söyledğine göre 4 ten sonra kırmızı yanıp sönerek ikaz verince kritik bir durum varmış. Bunun üzerinde biraz çalışma yapacağım. Çünkü bu parametreyi proğramdan değiştirme şansım var.
Deterjan işini nasıl yaptın acaip harcama yapıyor. Beri non foam diye bir ürün buldumtoptancıda 5 lira bir litresi. 20 litre suya karışıyor. Randıman alırsam bunu kullanacağım.
Hımm.. anladım deterjan konusunda ortalama 17 aylık gideri aldım bir firmadan 20 lt bidonlarda alkali asit şeklinde, günde 2 sağım yapmak şartı ile ayda 1,3 bidon civarında alkali tüketiyor 20 lt birbidon asiti yaklaşık 2 ayda tüketiyor aylık dezenfektan gideri çok bahsettiğin şekilde olursa büyük tasarruf sağlar dene bakalım sonuçlar hakkında mutlaka bilgilendir işin aslı böyle dezenfektan kullandığı halde süt hattındaki hortumlar ve ölçerlerde kireçlenme birazda sararma görülüyor.Bahsettiğin dezenfektanın işe yarayıp yaramadığını tam öğrenmek için sütteki bakteri oranınada bak mutlaka normal asit alkali ile yıkama yap öyle ölçtür sonra bahsettiğin dezenfektanla yıkama yaptır onunda bakteri sonuçlarına bak sonuçları karşılaştır bakalım.