Afgan çiftçiler eğitiliyor

Afgan çiftçiler eğitiliyor
12 Ocak 2014 Pazar 10:04
Türk İl İmar Ekibi, kavun üretimi ve kavun sineği ile mücadele eğitimi veriyor

MEZAR-İ ŞERİF- Afganistan ' ın kuzeyindeki Cevizcan ve Sar-ı Pul illerinde faaliyet gösteren Türk İl İmar Ekibi (PRT), Cevizcan ' ın Akça ilçesi üreticilerine kavun üretimi ve kavun sineği ile mücadele konusunda eğitim veriyor.

Üç gün sürecek eğitimde toplam 60 kavun yetiştiricisi eğitim alacak.

Türk İl İmar Ekibi Tarım Danışmanı Ziraat Mühendisi Kaya Şimşek, Akça Habibe Kadiri Kız Lisesi Konferans Salonu ' nda gerçekleştirilen eğitim öncesi yaptığı konuşmada bu gün dünyada her yıl 192 milyon ton kavun üretimi yapıldığını, kavun üretiminde Türkiye ' nin dünyada ikinci sırada, Afganistan ' ın ise 11. sırada yer aldığını belirtti.

Afganistan ' da kavun sineğinin oldukça yaygın olduğunu ifade eden Şimşek, PRT olarak 2012 ve 2013 yıllarında zararlıyla mücadele konusunda çeşitli projeler yürüttüklerini söyledi. Şimşek, bölgede çok fazla kavun üretildiğini, çiftçilerin son yıllarda kendilerini zarara uğratan kavun sineğiyle mücadele etme yöntemleri hakkında yeterli bilgilerinin olmadığını kaydetti.

Eğitimde yöntem ve teknikler hakkında detaylı bilgi vereceklerini dile getiren Şimşek, ' Zararlı popülasyonunu ekonomik zarar eşiği altında baskılamak istiyoruz ' dedi.

Şimşek, üreticilerden talep gelmesi halinde bu tür eğitimlere devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Ynt: Afgan çiftçiler eğitiliyor

Askerlik için 'savaşı generaller değil yüzbaşılar kazanır' benzeri bi söz vardır..

Dün bakanın katıldığı program ve beklentiler...

http://www.trakkulup.net/muhabbet-teknik-bilgiler-167/tarim-bakani-cumartesi-cnn-turk-de-saat-2000-de-para-dedektifi-programinda/msg825965/#new

Ana kitleda hayat olmadıkça feriştahı, kıralı gelse HİÇ! dünyanın en güçlü adamı bile bi treni itemez.. ama yaşanmış bi olay raylar altında çocuk kalacakken bütün yolcular bi refleksle el atınca olay çözülüyo :)

Eğitim ama uygulamalı, hayata dokunan eğitim..