Kastamonu’da tkdk Tarafından Hibe Edilen Tesisler Faaliyete Geçti

GÜNLÜK ÜÇ TON SÜT ÜRETİLECEK

İlk olarak Tosya Yolu üzerinde kurulan Öncüler Tarım ve Sanayi Ltd. Şti. tarafından 11 bin 500 metrekarelik bir alan üzerine kurulan Süt İnekçiliği üzerine kurulan tesisleri ziyaret etti. Burada tesis sahibi Mehmet Emin Şatırgil ' den bilgi alan Yaman ve Gökçek, Kastamonu ' ya TKDK tarafından 2013 yılında müracaatta bulunan projelere toplamda 7 milyon 289 bin lira hibe dağıtıldığı söyledi. Hibelerin tesis sahiplerine ödendiğine dikkat çeken Yaman ve Gökçek, TKDK ' nın 2013 yılı itibariyle Kastamonu ' ya yatırımının 13 milyon 196 bin 44 lira olduğunu belirterek, toplamda müracaatta bulunan 40 projeye 7 milyon 289 bin 704 lira hibe desteği sağlandığını kaydettiler.

Tesislerin faaliyete geçtiğine dikkat çeken Yaman ve Gökçek, proje hazırlayan herkesin TKDK ' dan hibe alabileceğini ve buna benzer tesisler kurabileceklerini belirttiler.

Tesis Sahibi Mehmet Emin Şatırgil, ilk etapta 120 büyükbaş hayvan ile başlayacaklarını ifade ederek, '5 yılda bu karamı 327 ' ye çıkarmayı planlıyoruz. Üç ortak bir araya gelerek proje hazırladık ve TKDK ' nın hibe desteğiyle bu çiftliği hayata yaptık. TKDK ' nın hibesi olmasaydı bu şekilde bir tesis yapamazdık. Böyle büyük bir yatırıma kimse kalkışmazdı' dedi.

Tesislerde 15 günlük çevre düzenlemesi işinin kaldığını söyleyen Şatırgil, hava şartlarının müsait olmasıyla birlikte tesisin tamamen hizmete gireceğini kaydetti. 300 büyükbaş hayvan için 6 aylık gübreleme deposunun mevcut olduğunu ifade eden Şatırgil, 'Aynı anda 16 hayvan sağabiliyorsunuz. Sağdığınız bu süt hiç el değmeden süt soğutma tankına gönderiliyor. Günlük 3 ton süt üretilebilecek. Bize bu imkanı ve desteği sağladıkları için TKDK ' ya ve devletimize teşekkür ediyoruz' dedi.

Ayrıca Şatırgil, 2 milyon 323 bin TL ' lik bir yatırım planladıklarını ve TKDK tarafından bu yatırımın 1 milyon 487 bin TL ' sinin hibe edildiğini kaydetti.

TKDK İLE ARICILIK GELİŞECEK

Ardından TKDK tarafından sağlanan hibe ile kendisine 100 arı kovanı alan Eynehan Köyünde Mehmet Kubuzcu ziyaret edildi. Mehmet Kubuzcu, TKDK ' nın sağladığı hibe ile 75 bin TL değerinde son derece modern ve çok kapsamlı traktör aldığını belirterek ayrıca yanında 100 arı kovanı aldığını söyledi. Arıcılık için 83 bin 295 liralık yatırım düşündüklerini ifade eden Kubuzcu, bu yatırım TKDK tarafından 40 bin 225 TL ' sinin karşılandığını söyledi. Toplam 100 arı kovanı aldığını belirten Kubuzcu, 'Plastik arı kovanları daha uzun ömürlü oluyor. Ayrıca arı biti denilen hastalıklara karşı daha koruyucu oluyor. Arı ömrü de bu sayede daha uzun oluyor. Soğuk ve sıcak ne içeriye giriyor nede dışarıya giriyor. Yani ısı yalıtımlı gibi düşünebiliriz' diye konuştu.

Arılardan yıllık 2 ton bal aldığını belirten Kubuzcu, İl Müdürü Osman Yaman ' dan Ayılara karşıda sigorta istedi. Kubuzcu, TKDK ' ya hazırladığı proje ile köylerinde arıcılık veya başka işlerle meşgul olan vatandaşlara da öncü olduğunu belirterek, 'Buraya arı kovanlarını incelemeye geliyorlar. İlk etapta bu hibeyi alacağımı düşünmüyorlardı. Fakat gördüklerinde şaşırdılar ve bizde proje hazırlayacağız diyenler var. Benimde arıcılık üzerine ileriye dönük daha değişik planlarım var' dedi.

TESİSLER VATANDAŞLARA ÖRNEK OLDU

Son olarak Gölköy ' de TKDK tarafından sağlanan hibe ile uzun zamandır yapmayı planladığı Besi Sığırcılığı tesisleri kuran Metin Şahin ziyaret edildi.

Metin Şahin, TKDK tarafından sağlanan hibe ile faaliyete geçen tesislerin vatandaşlara örnek olduğunu söyleyerek, 'Köyde bu tesisi hibe ile yaparak örnek oldu. İlk etapta hibe alamayacağımız düşüncesi vardı. Fakat bunu zamanla aştık ve proje hazırlayarak müracaatta bulunduk. Aldığımız hibe ile yaptığımız bu tesisi görenler kendileri proje hazırlayıp hibe almak için başvuruda bulunacaklarını söylüyorlar. Bu tesisi tam olarak faaliyete geçirdikten sonra yeniden bir proje hazırlayıp başvuruda bulunmayı düşünüyorum' diye konuştu.

200 büyükbaş hayvan kapasiteli tesis için 1 milyon 543 bin TL ' lik bir yatırım planladıklarını belirten Şahin, bu yatırımın yüzde 60 ' lık kısmı olan 914 bin TL ' sini TKDK ' nın sağladığı hibe ile hayata geçirebildiklerini kaydetti.

Tesisi büyütmek için uzun zamandır çalışma içerisinde olduklarını ifade eden Şahin, 'Hayvanlarımız için yeni bir yer yapmayı planlıyorduk. Fakat aklımızda bu denli modern ve büyük bir tesis yoktu. Bu şekilde bir beklentimiz olmadı. Bize öncülük ettiler, bizde proje hazırladık ve Avrupa standartlarında güzel bir tesis ortaya çıktı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum' şeklinde konuştu.

Öte yandan TKDK Kastamonu İl Koordinatörü Eniz Gökçek, Kastamonu ' da çiftçilikle uğraşan vatandaşlar için büyük öneme sahip traktör projelerinin bulunduğunu belirterek, kendilerine sunulan projelerden vatandaşlara 160 traktör hibe edeceklerini ve bu kapsamda 40 traktörün yatırımcılara teslim edildiğini söyledi. Gökçek, yatırım yapmayı planlanan herkesin TKDK ' nın çalışmaları yerinde görmek için faaliyete geçen tesisleri ziyaret edebileceğini söyledi

tkdk-tarafindan-hibe--88155_b.jpg

tkdk-tarafindan-hibe--2-88155_b.jpg

tkdk-tarafindan-hibe--3-88155_b.jpg

tkdk-tarafindan-hibe--4-88155_b.jpg

tkdk-tarafindan-hibe--5-88155_b.jpg

tkdk-tarafindan-hibe--8-88155_b.jpg

tkdk-tarafindan-hibe--9-88155_b.jpg

tkdk-tarafindan-hibe--10-88155_b.jpg

tkdk-tarafindan-hibe--12-88155_b.jpg

Ynt: Kastamonu’da tkdk Tarafından Hibe Edilen Tesisler Faaliyete Geçti

Allah ödeme kolaylığı versin.İnşallah işin içinde birileridir de hem ekonomiye katkısı olur hem de mesleğine güzel bir tesiste devam eder.Bizim burda var bir çiftlik de yine IPARD ' dan yararlanan,gebe düve alıp,doğurana kadar sağarız doğurduktan sonra da buzağıları sattı mı zaten kredilerin taksitleri çıkar dedi.Abi şaka mı yapıyosun dedik ama çok şaşırdı düvelerin inek olmadan sağılamadığını bilmiyormuş :D

Memlekete hayırlı olsun, tesis betona epey para gömülmüşsede güzel olmuş tam teşekküllü gibi görünüyor ama önemli olan insanların anlayışı zihniyeti....

İşte budur, paylaşım için çok teşekkür ederim, çok güzel hibeler verilmiş, zaten kişileri isim olarak duymuşluğum var, bunlar daha önce hayvancılıkla ve arıcılıkla uğraşan kişiler o yüzden yaptıkları yatırımın karşılığını alacaklarını düşünüyorum.

Bizde aile olarak bir kaç sene sonrasına bunun gibi şeyler düşünüyoruz ama durum müsait oluncaya kadar hibeyi kaldırırlar sanırım. Tatilde memlekete gidince abimle neyin nasıl olduğunu öğrenmek için gitmeyi planlıyorum.

Vatana millete hayırlı olsun.

Ver desteği ver...Ülkede süt açığı var sanki 3 ton daha koy üzerine.Avrupa kredi veriyor ama şartı avrupa birliğine ihracat yapmamak...

Tüketime bakarsak açık var olduğu belli sütü az tüketiyoruz bu bir gerçek daha çok üretilirse tüketilmesi kolaylaşır diye düşünüyorum.

ÇeLişki_37 link=topic=71583.msg826229#msg826229 date=1389543148' Alıntı:
Tüketime bakarsak açık var olduğu belli sütü az tüketiyoruz bu bir gerçek daha çok üretilirse tüketilmesi kolaylaşır diye düşünüyorum.
Çoğu yemekle yoğurt yiyoruz, ayranı neredeyse hergün içenler var, peynir kahvaltıdan eksik olmaz ee dondurma falan da gidiyor daha ne yapılacak bardak bardak süt mü dökelim milletin boğazına :D dahada fazla üretip ne yapacağız başka bir fikrin var mı?

çok güzel sistem. Allah yollarını açık etsin. sanırım 11 buçuk dönüm arazisi varmış. yem alımında dışarı mahkumolcak. nasıl hesap yaptılar anlamadım.

HassaN20 link=topic=71583.msg826369#msg826369 date=1389552887' Alıntı:
Çoğu yemekle yoğurt yiyoruz, ayranı neredeyse hergün içenler var, peynir kahvaltıdan eksik olmaz ee dondurma falan da gidiyor daha ne yapılacak bardak bardak süt mü dökelim milletin boğazına :D dahada fazla üretip ne yapacağız başka bir fikrin var mı?

Benim yaşadığım yerde süt gerçekten az tüketiliyor bardak bardak süt dökmeye gerek yok fakat kendi adıma arkadaşlarıma soruyorum içiyormusunuz diye sevmiyoruz nerdeyse hiç içmiyoruz diyorlar sizce bu doğrumu ? Büyüklerime soruyorum içmiyoruz diyorlar yaşıtlarma bakıyorum içmiyorlar benim etrafımda ki çevre sizin dediğiniz kadar tüketmiyor. Daha fazla üretip çoğu yemekte yediğiniz yoğurdu, ayranı, kahvaltıda eksik etmediğiniz peyniri ve dondurma vs. yi daha ucuza getirebilirsiniz. Ben çok görüyorum yazın bi çocuğun dondurma yerken diğerinin baktığını.

ÇeLişki_37 link=topic=71583.msg826396#msg826396 date=1389554223' Alıntı:
Benim yaşadığım yerde süt gerçekten az tüketiliyor bardak bardak süt dökmeye gerek yok fakat kendi adıma arkadaşlarıma soruyorum içiyormusunuz diye sevmiyoruz nerdeyse hiç içmiyoruz diyorlar sizce bu doğrumu ? Büyüklerime soruyorum içmiyoruz diyorlar yaşıtlarma bakıyorum içmiyorlar benim etrafımda ki çevre sizin dediğiniz kadar tüketmiyor. Daha fazla üretip çoğu yemekte yediğiniz yoğurdu, ayranı, kahvaltıda eksik etmediğiniz peyniri ve dondurma vs. yi daha ucuza getirebilirsiniz. Ben çok görüyorum yazın bi çocuğun dondurma yerken diğerinin baktığını.
Demekki süt içilmeyen birşey daha çok üretilince içilecek yada ucuzlayacak birşey değil.Basit bir dille meşrubat firmalarına çok üretinde fiyat düşsün denilebilir mi herşeyin bir maliyeti var ? Ülkedeki süt fazlalığı bir gerçek neyi savunuyorsun ?

HassaN20 link=topic=71583.msg826407#msg826407 date=1389554731' Alıntı:
Demekki süt içilmeyen birşey daha çok üretilince içilecek yada ucuzlayacak birşey değil.Basit bir dille meşrubat firmalarına çok üretinde fiyat düşsün denilebilir mi herşeyin bir maliyeti var ? Ülkedeki süt fazlalığı bir gerçek neyi savunuyorsun ?

Evet içilmeyen bir şey bende ondan bahsediyorum yeteri kadar tüketilmediğinden bunu neden 'süt mü dökelim milletin boğazına' diyecek abartıyorsun, bi tüketiliyor dedin bi tüketilmiyor ?

ÇeLişki_37 link=topic=71583.msg826414#msg826414 date=1389555026' Alıntı:
Evet içilmeyen bir şey bende ondan bahsediyorum yeteri kadar tüketilmediğinden bunu neden 'süt mü dökelim milletin boğazına' diyecek abartıyorsun, bi tüketiliyor dedin bi tüketilmiyor ?
:) süt tüketimi sadece sütü saf olarak içmek değildir bunu anlayabildiğinden emin değilim...ülkede süt FAZLA bunu ben söylemiyorum işin uzmanları söylüyor.Devletin yapması gereken artık süt üretecek yeni işletmeleri teşvik etmek yerine zaten mevcut olanları modernize etmek.

HassaN20 link=topic=71583.msg826422#msg826422 date=1389555471' Alıntı:
:) süt tüketimi sadece sütü saf olarak içmek değildir bunu anlayabildiğinden emin değilim...ülkede süt FAZLA bunu ben söylemiyorum işin uzmanları söylüyor.Devletin yapması gereken artık süt üretecek yeni işletmeleri teşvik etmek yerine zaten mevcut olanları modernize etmek.

Bende forum kurallarını anlayabildiğinden emin değilim seviyeli yazacaksan buyur yok ben imalı yoldan laf vururum diyorsan yanlış yere gelmişsin. Sen önce dolaylı yoldan sütü yeterince tükettiğimizi daha fazla ne yapılabileceğini sordun, sonra bende yaşadığım yerde durumun senin dediğin gibi olmadığını tam tersi olduğunu söyledim, sende o zaman demek ki tüketilmiyor dedin burda zaten lafından cayıyorsun, sana diyorum ki madem süt fazlalığı var çevrem de tüketmek isteyipte fiyatından dolayı tüketemeyenler var ben bunu soruyorum, çok değil yakın zamanlarda televizyonda ki kamu spotlarını izlediysen görmüşsündür günde 2 bağırdak süt için sağlıklı yaşayın vs. gibi reklamları yani bunları da uzmanlar söylüyor.

Ayrıca devlet zaten hali hazırda modern olmayan ve ya eksikleri bulunun bir işletmeye modern hale getirmek ve ya bulunmayan ekipmanlar (sağım odası gibi) destek veriyor. Yani basit olarak zaten devlet modernize etmeye destek ve teşvik veriyor. Vermiyormuş gibi söyledin yanlış biliyor olabilirsin.

ÇeLişki_37 link=topic=71583.msg826438#msg826438 date=1389556171' Alıntı:
Bende forum kurallarını anlayabildiğinden emin değilim seviyeli yazacaksan buyur yok ben imalı yoldan laf vururum diyorsan yanlış yere gelmişsin. Sen önce dolaylı yoldan sütü yeterince tükettiğimizi daha fazla ne yapılabileceğini sordun, sonra bende yaşadığım yerde durumun senin dediğin gibi olmadığını tam tersi olduğunu söyledim, sende o zaman demek ki tüketilmiyor dedin burda zaten lafından cayıyorsun, sana diyorum ki madem süt fazlalığı var çevrem de tüketmek isteyipte fiyatından dolayı tüketemeyenler var ben bunu soruyorum, çok değil yakın zamanlarda televizyonda ki kamu spotlarını izlediysen görmüşsündür günde 2 bağırdak süt için sağlıklı yaşayın vs. gibi reklamları yani bunları da uzmanlar söylüyor.

Ayrıca devlet zaten hali hazırda modern olmayan ve ya eksikleri bulunun bir işletmeye modern hale getirmek ve ya bulunmayan ekipmanlar (sağım odası gibi) destek veriyor. Yani basit olarak zaten devlet modernize etmeye destek ve teşvik veriyor. Vermiyormuş gibi söyledin yanlış biliyor olabilirsin.
Bak güzel kardeşim son kez yazıyorum ne anladığın benim için önemli değil ben öğretmen değilim.Ülkede süt FAZLA devletin yeni işletmeler açılmasını teşvik etmesi bu ekonomiye birşey katmaz bu teşvikleri durdurmalı mümkünse başka yönlere kaydırmalıdır..1 buçuk liralık sütü tüketmek isteyipte tüketemeyen arkadaşlarımızın da allah yardımcısı olsun, ülkemiz işte bukadar sıkıntıda...

HassaN20 link=topic=71583.msg826447#msg826447 date=1389556961' Alıntı:
Bak güzel kardeşim son kez yazıyorum ne anladığın benim için önemli değil ben öğretmen değilim.Ülkede süt FAZLA devletin yeni işletmeler açılmasını teşvik etmesi bu ekonomiye birşey katmaz bu teşvikleri durdurmalı mümkünse başka yönlere kaydırmalıdır..1 buçuk liralık sütü tüketmek isteyipte tüketemeyen arkadaşlarımızın da allah yardımcısı olsun, ülkemiz işte bukadar sıkıntıda...

Tamam senin görüşün öyleyse öyledir ben saygı duyarım ama 'anlayabildiğini sanmıyorum' gibi boş ve kırıcı laflar söylemeye gerek yok, süt sana göre fazladır bana göre azdır olay bunu kabul etmekte burda az sa neden az çok sa neden çok nasıl çözülür onun peşindeyiz, kimseyi ezmek ve ya ego tatmin etmek için yazmıyorum sizin de dediğiniz gibi gerçekten ülkemizin çözülmesi gereken sorunları var. Bir ben koyarım bir siz bir başkası derken bi bakmışız sorunu çözmüşüz benim amacım bu. İyi aksamlar.

kastamonuda ilklim hayvancılığa özellikle butukbaş hayvancılığa çok musait ama süte önem az çpk ii simentaller var ama süt simentali yok denecek kadar az buranın il damızlık kurulu başkanı gecen sene hollandaya dönmeliyiz diye basın açıklamsı yaptı yazık açıdım anadoluda simental diye millet her inege simental tohum atar burada en çok olan yerde hollandaya geçelim denir. ama su bir gerçekki burada süt ucuz anadoluya göre bence kastamonu halkı simentale sahip çıkın