Türkiye'de ilk kez 'Karakurt' görüntülendi

13.01.2014 - 10:53 | Son Güncelleme: 13.01.2014-11:44

Türkiye ' de ilk kez ' Karakurt ' görüntülendi

Mehmet ÇINAR/ ANTALYA, (DHA) -

MUĞLA Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye Meslek Yüksekokulu Çevre Koruma ve Kontrol Bölümü öğretim görevlisi Yasin İlemin, 2004 yılından bu yana yürüttüğü yaban hayatı ve özellikle de yırtıcı memeli türlerine yönelik çalışmaları kapsamında son olarak Türkiye’de ilk defa melanistik (kara) kurdu görüntüledi.

Karakulak, bozayı gibi yırtıcı türler üzerinde ağırlıklı çalışmalar yürüten İlemin’in Batı Anadolu’da denize çok yakın bir mesafede ve çok düşük rakımda fotokapan yöntemiyle görüntülediği melanistik kurda ilişkin bu fotoğraf, Türkiye’deki ilk kayıt oldu.

Hangi il ve bölge olarak görüntülendiği noktayı türün popülasyonunun tehlikeye atılmaması için açıklamak istemeyen İlemin, 'Bilinçsiz avcılardan endişe duyuyoruz. Maalesef Batı Anadolu’nun birçok ilinde bilinçsizce ve gelişigüzel her türlü yaban hayvanı cezası olsa da avlanıyor. Özellikle yırtıcı türlerin avlanması ve ekosistemlerden çekilmesi ülkemiz yaban hayatı açısından olumsuz sonuçlar doğuracak ve doğal denge bozulacaktır' dedi.

Ülkemiz için tam melanistik kurt bireyi olarak ilk kayıt olduğunu belirten Yasin İlemin, şunları söyledi:

'Bu kareden birkaç saniye sonra ise muhtemelen dişisi olan normal post deseninde sahip diğer kurt geçiyor. Bu bireyin ne derece koyu bir melanizme sahip olduğunu karşılaştırabilmek için iyi bir belge.

Bilindiği gibi kurtlarda melanizm iki nedenden kaynaklanabilir, köpeklerle çok uzak geçmişte hibritleşme veya post renginden sorumlu genlerin doğal kombinasyonu sonucu. Çalışmanın detayları ile ilgili makalemiz mart ayında yayınlanacak.'

Wideosu için : http://www.milliyet.tv/video-izle/Karakurt-Turkiye-de-ilk-defa-goruntulendi-D7fFp2lu0lrF.html

Ynt: Türkiye'de ilk kez 'Karakurt' görüntülendi

bu sene kuzu otlatırken gece kuzu bi ürktü ne olduğunu anlayamadım,telefonun flaşını bi açtım kurt kuzuyu boyundan tutmus flaşı tutar tutmaz bırakıp kaçtı :)

Köprk-Kurt.. Üvey kardeşler diyelim kısaca :)

Alışır diye yavruyken bakanlar oldu ama alışmaz, yaradılışı o..

Kurdun gözü, köpeğin burnu hayret edilecek derecededir..

Kışın arabayla dağ yolunda gördüm, yalnız karda daireler cizip oynuyo.. beni görünce kaçtı dağa yukarı.. merak durdum dürbünü aldım elime.. kar beyaz, Niva beyaz ben de arabanın arkasında tam kamuflaj oldum ki beni görüp kaçmasın, biraz izliyim dedim..

Taşların arasında öyle bi çalının dibine pısmış ki TAM kamuflaj.. ama neye hayret ettim TAM-DİREK bana bakıyo.. ben dürbünle onu zor görüyom o direk bana bakıyo!

UÖZKAN.77 link=topic=71609.msg827064#msg827064 date=1389637601' Alıntı:
Köprk-Kurt.. Üvey kardeşler diyelim kısaca :)

Alışır diye yavruyken bakanlar oldu ama alışmaz, yaradılışı o..

Kurdun gözü, köpeğin burnu hayret edilecek derecededir..

Kışın arabayla dağ yolunda gördüm, yalnız karda daireler cizip oynuyo.. beni görünce kaçtı dağa yukarı.. merak durdum dürbünü aldım elime.. kar beyaz, Niva beyaz ben de arabanın arkasında tam kamuflaj oldum ki beni görüp kaçmasın, biraz izliyim dedim..

Taşların arasında öyle bi çalının dibine pısmış ki TAM kamuflaj.. ama neye hayret ettim TAM-DİREK bana bakıyo.. ben dürbünle onu zor görüyom o direk bana bakıyo!

Tam Kurt ' un Hikayesi filmine layık bi sahne karların arasında pusuda iki canlı bir birini Dik Dik kesiyor....Holywood yönetmeni mi olsam ne.... :)