+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu
24 sonuçtan 1 ile 20 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  65 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  İşte tek gerçek:
  Yorumsuz.. 2. #2

  Üyelik Tarihi
  23 Temmuz 2011
  Şehir
  ANKARA
  Yaş
  29
  Mesajlar
  1,061
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İşte tek gerçek:  aynen öyle el mahkum

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  16 Mart 2011
  Şehir
  Bursa/mudanya
  Yaş
  31
  Mesajlar
  1,985
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İşte tek gerçek:  Fazla söze gerek yok halimiz ortada

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  65 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: İşte tek gerçek:  Başka bir deyişle:

  2002: 1 litre mazot = 3.3 kg buğday

  2012: 1 litre mazot = 7.5 kg buğday

 5. #5
  DuSTeRo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30 Eylül 2013
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  28
  Mesajlar
  2,979
  Adı geçen
  41 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İşte tek gerçek:  Ekoniminin iyi olduğunu görmek için cebimize bakmak lazım ileriyemi gitmişiz gerilemişmiyiz. birde gübre-buğday , ilaç-buğday oranınıda yapmak lazım. Lafla peynir ekmek gemisi yürümüyor.

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  18 Kasım 2010
  Şehir
  kocaeli
  Yaş
  23
  Mesajlar
  976
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İşte tek gerçek:  Çiftçi hem yokşullaşıyor hemde uyutuluyoruz artk uyanmann vakti geldi elinizi vicdanınıza koyup sandk başında doğru kararı verin

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  65 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: İşte tek gerçek:
  Alıntı Eren ASLAN link=topic=71617.msg826860#msg826860 date=1389618348 Nickli Üyeden Alıntı
  Çiftçi hem yokşullaşıyor hemde uyutuluyoruz artk uyanmann vakti geldi elinizi vicdanınıza koyup sandk başında doğru kararı verin
  Uyanmanın vakti geçti bile. Geçen yıl borcunu erteletmeyen yada tamamını ödeyebilen olmadı çevremde. Düzeni döndürmeye gücü yetmiyor artık insanların.

  Desteklemelerle, hibelerle, 3-5 rakamla oynayıp göz boyamaya olmuyor bu işler. Taşıma suyla değirmen döner ama en çok 2 tur döner. Taşıyacak su da kalmayına ne olacak?

 8. #8
  YUSUFTUYLUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2010
  Şehir
  Erzurum
  Yaş
  41
  Mesajlar
  9,772
  Adı geçen
  80 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İşte tek gerçek:  Yapacak ne var düşünelim

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  20 Şubat 2013
  Şehir
  ------
  Mesajlar
  606
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  65 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: İşte tek gerçek:  Dün 2013/59 Nolu tebliğ kapsamında proje hazırlıyorum. Bir madde var gözüme ilişti:

  -) Projeniz hibe ve destek sonrasında da süreklilik sağlar mı? Diye.

  Şimdi aklımdan geçenleri yazsam proje kabul olmayacak. Yazmasam içim rahat etmeyecek. 'Piyasa şartları ve konjöktüre göre değişim gösterir' diye orta yollu bi genele açık yazı yazdım bıraktım.

  Şimdi söyleyim içimdekilerini: SEN MAZOTU 5 LIRADAN VERMEYE DEVAM ET, DEĞİL YENI PROJELERIN AYAKTA KALMASI, KIRK YILLIK TAKIR TAKIR İŞLEYEN TARIM IŞLETMELERININ BILE YAŞAMASI SÖZ KONUSU DEĞİL BU ÜLKEDE EYYY HÜKÜMET!.. SEN DAHA NE PROJESI NE HIBESINDEN BAHSEDİYON?

  Oh be, Rahatladım valla

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  65 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: İşte tek gerçek:
  Alıntı HassaN20 link=topic=71617.msg826911#msg826911 date=1389626152 Nickli Üyeden Alıntı
  Emin Çapa bilgili kibar insandır ama her anlattığını bir aptala anlatıyormuş edasıyla anlatması biraz sıkıyor.

  Emin Çapa ile ilgili asıl sıkıntı ise, Tayyip ' in bir ayağı çukura düşene kadar (17 Aralık Operasyonuna kadar) aleyhinde gıkını bile çıkartamamış olmasıdır. Millet haksızlıklar ve elinden alınan özgürlükler için Taksim ' de köpek gibi joplanırken, kendini paralarken CNN-TÜRK ' teki programında hiçbirşey olmamış gibi yoluna devam etmiştir.

  Düşmüşe herkez vurur. Adam olaydı da zamanında çıkıp söyleseydi doğruları. AKP düşerken değil.

  'Aydın' denen kişi çağın sorunlarını sadece 'anlayan' değil, 'dile getiren ve çözüm sunan' kişidir. Ağzıyla kuş tutsa aydın olamaz gözümde.

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  10 Mart 2013
  Şehir
  KIRKLARELİ
  Yaş
  47
  Mesajlar
  177
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İşte tek gerçek:  Tebrik ederim kardeş sitede herkes genelde kendi malını övüyor (bazı istisna üyeler hariç) haber sitelerinden alıntı yaparak konu açarak sayısal üstünlük kurmaya çalışırken sen cesurca çiftçinin en büyük sorununu korkmadan yazıyorsun.

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  65 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: İşte tek gerçek:  Okuyanlarımız olmuştur, okumayanlar için tekrar verelim:  Türk Tarımı İçin Çıkış Yolu: Hollanda Modeli

  Türkiye, son birkaç yılı kuraklık ve tarımsal üretimi konuşarak geçirdi. Kuraklık ve buna bağlı olarak tarımsal üretimdeki dramatik düşüşler ile gıda fiyatlarındaki artış bundan sonra da Türkiye ve dünyanın gündeminde olacak. Tarımsal üretimde dünyanın bir numarası Hollanda’da, Türkiye için önemli dersler var.

  Sabah saat altı suları. Gün henüz ağarmamış. Erken saate rağmen, ucu bucağı görünmeyen park alanında yer bulmak çok zor. Herkes işinin başına geçmiş bile. İşçiler, yöneticiler, üreticiler ve ihracatçılar, saat 06.30’da başlayacak mezada hazırlanıyor. Vaktin gelmesiyle, 1 milyon metrekarelik dev tesiste, insanın başını döndüren bir koşuşturmaca başlıyor. Müşteriler, klok denen borsa salonlarında, özellik ve fiyatları önlerindeki ekrana yansıtılan çiçekleri alırken, arka planda işçiler hummalı bir çalışma içinde. Onların görevi, ekranda gerçekleştirilen alım satım işini uygulamaya geçirmek. Yani bir yandan görücüye çıkacak çiçekleri hazırlarken, diğer yandan satın alınanları nakliye tırlarına taşımak. Manzara, düzenli hareket eden çiçekten bir devi andırıyor âdeta. Saksı ve kesme çiçeklerin biri gelip biri gidiyor. Bu koşturmaca 12.00’de, çiçeklerin yeni sahiplerine ulaşmasıyla son buluyor.

  Dünyanın en büyük çiçek borsası konumundaki Flora Holland’dan bahsediyoruz. Burası, dünya çiçekçiliğinin beyni. 1912’ye kadar uzanan bir geçmişi var. Flora Holland’ın kuruluşuna, Amsterdam yakınlarındaki bir kafenin bilardo salonunda karar verilmiş. Kahvelerini yudumlarken, bir yandan da sorunlarını tartışan üreticiler, daha sonra dünyanın en büyük çiçek borsasına dönüşecek kooperatifin ilk adımını orada atmış. Bir üretici kooperatifi olarak hayata geçirilen Flora Holland, hâlen yıllık 4 milyar Avro ciro yapan bir kuruluş. Her gün öğleden sonra 16.00’da çiçek kabul etmeye başlayan mezada çiçek akını sabah 04.00’e kadar, aralıksız 12 saat devam ediyor. Gelen çiçekler hemen soğutmaya giriyor ve kalite kontrol memurlarının denetiminden geçiyor. Onların verdiği kalite raporuna göre de fiyatlar belirleniyor. 4 kesme çiçek, bir de saksı çiçeği mezadını bünyesinde barındıran Flora Holland merkezi, buraya bağlı 6 farklı mezatla birlikte doğrudan 130 bin, dolaylı şekilde de 500 bin kişinin istihdamını sağlıyor. Flora Holland yılda 12 milyar adet kesme çiçek ve yarım milyon bitki satıyor.


  HOLLANDA TARIMI UZAYLI MI?

  Aslında bu merkezin öyküsü, Hollanda’nın tarım sektöründeki başarı hikâyesinin özeti gibi. Küçücük yüzölçümüne rağmen (Konya kadar) Amerika ve Fransa ile birlikte dünyanın en büyük tarım ürünleri ihracatçısından biri konumundaki ülkenin, tarımsal üretim ve pazarlamada yaptıkları, örnek bir model niteliğinde. Bu yönüyle Türk medyasına sık sık konu oluyor. En son Eser Karakaş ve Deniz Gökçe, Hollanda tarımını köşelerine taşıdı. Hatta Eser Hoca, “Hollanda Tarımı uzaylı mı?” sorusunu bile sordu. Sahi, topraklarının bir bölümü deniz doldurularak kazanılmış, Türkiye yüzölçümünün sadece yüzde 7’si kadar bir tarım arazisine sahip bu küçük ülke, yıllık 53,3 milyar dolarlık tarım ürünleri ihracatını nasıl yapıyor? Aksiyon, Hollanda tarım sektörünü yerinde inceleyerek, bu sorulara cevap aradı. Dünyanın en önemli tarım üretici ve ihracatçısı olma potansiyeline sahip; ancak bunu bir türlü hayata geçiremeyen Türkiye’nin, bu modelden öğrenmesi gereken çok şey var.

  Bütün bu tartışmaların üstüne, Hollanda Ticaret Bakanı Frank Heemskerk, bürokratlar, iş adamları ve sivil toplum temsilcilerinden oluşan dev bir ekiple Türkiye’ye çıkarma yaptı, geçtiğimiz hafta. Başta tarım ve seracılık olmak üzere bir çok alanda ortak yatırım ve işbirliği fırsatlarını tartışmak için planlanan gezi ve seminerler İstanbul’da başladı ve Türkiye’nin tarım merkezlerinde devam etti. Bu olay gösterdi ki, Türkiye’deki büyük tarımsal potansiyel Hollanda’dan net şekilde görülüyor. Onlar Türkiye’yi araştırırken, biz de projeksiyonlarımızı Hollanda’ya çevirelim.

  Hollanda tarımı ‘uzaylı’ değil elbette; ancak oradaki süreci ayrıntılarıyla incelediğinizde, gömleğin düğmelerinin en baştan doğru iliklendiği gerçeği karşımıza çıkıyor. Doğru başladığınızda, taşları doğru yere koyduğunuzda, bilimin yol göstericiliğinden sapmadığınızda ve en önemlisi, birlikte hareket etmeyi başardığınızda sonucun mükemmel olacağının en somut kanıtı Hollanda tarımı. Bu işin temelinde ise üretici kooperatifleri bulunuyor. Hollanda’daki bütün tarımsal üretim ve pazarlama, üretici kooperatiflerinin eliyle yürütülüyor. Başta bahsettiğimiz Flora Holland’ı kuran üreticiler, aslında bütün tarımsal üretimi bir araya gelerek gerçekleştiriyor ve bu birliktelikten çok önemli sonuçlar çıkıyor. Sadece çiçekte değil, sebze üretiminden patates üretimine kadar bütün sektörlerde çiftçiler güçlerini birleştirmiş. Güç birliğinin onları taşıdığı nokta ise hem üretim hem de pazar liderliği. Bugün dünyanın en büyük ticaret merkezi konumundaki Flora Holland da bu birleşmelerin ürünü. Ülkede faaliyet gösteren 6 farklı çiçek mezadı geçen yıl bir araya gelerek, bu merkezi oluşturmuş. Mezat direktörü Alex Limburg, “Çiftçiler altı farklı kooperatifte örgütlenmişti. Dünyadaki gelişmeleri göz önüne alarak geçen yıl alınan bir kararla birleştik. Birbirimizle rekabet etmek yerine şimdi dünya ile rekabet ediyoruz.” diyor.


  65 ÜLKEYE PATATES TOHUMU SATILIYOR

  Çiçekleri kadar ünlü olmasa da, Hollanda patates ve patates tohumu ihracatında da lider bir ülke. Buradaki başarının temelinde de çiftçilerin gücünü birleştirmesi yatıyor. Her yıl 20 Ağustos ardappel, yani patates günü. Hollanda Patates Organizasyonu’nun (NAO) düzenlediği gün, patates fuarını da içinde barındırıyor. Bütün sektörün bağlı olduğu organizasyonun temel işlevi, üretici-toptancı- perakendeci-ihracatçı ilişkisini düzenlemek. Bu zincirde ortaya çıkabilecek problemleri önlemek. NAO’nun bir özelliği de sektörün bütün oyuncularının buluşma noktası olması. Hollanda, dünya patates üretiminde söz sahibi; fakat patates tohumu üretiminde lider konumda. Dünyada üretilen toplam tohumun üçte ikisi Hollanda’ya ait. Sadece bu konu üzerine yoğunlaşıp araştırma yapan şirketler var. 65 ülkeye patates tohumu satılıyor. Dünya patates ticaretinin yüzde 80’ine yakınını elinde bulunduran HZPC Holland BV ve Agrico gibi şirketlerin merkezi de bu küçük ülkede. NAO Direktörü Rene van Diepen, ticaret ve ARGE’deki başarı kadar, üreticilerin de bilinçli olduğunu belirtiyor. Ayrıca, üretici-toptancı-perakendeci arasındaki iyi ilişkinin, patates üretim ve ticaretinde dünya devi olmada rol oynadığını vurguluyor.

  Bu konu, aslında Türkiye tarımının en önemli sorunları arasında yer alıyor. Üretici, fiyatların düşüklüğünden yakınırken, tüketici yüksekliğinden şikâyetçi. Tarımsal üretim zinciri iyi kurulamadığı için ne üretici ne toptancı ne de tüketici sonuçlardan memnun! Fındık, zeytin, üzüm, narenciye, kırmızı mercimek gibi ürünlerde dünyanın önde gelen üreticilerinden olmasına rağmen, çiftçiler bu alanlardaki üretimden para kazanamıyor.

  Hollanda’nın formülü basit aslında; sektörün bütün oyuncuları arasındaki ilişkiyi iyi kurmak ve üretim kalitesini sürekli artırmak. Bu şekilde ürünleri bütün dünyaya pazarlamak mümkün. İhraç edilebilir ürünler ise hem çiftçiye, hem toptancıya, hem de sanayiciye iyi kazandırıyor. Bu konu artık Hollanda’da o kadar profesyonel hâle gelmiş ki, patates ticareti yapan büyük şirketler, önce marketlerin istediği patates türlerini belirliyor, sonra bunlara uygun tohumları çiftçiye dağıtarak, talep edilen miktarda ürettiriyor. Böylelikle bir arz fazlası oluşmuyor, fiyat düşmesi yaşanmıyor.

  Sektörde en fazla para bu işin ARGE’sine ayrılıyor. Yılda 100 bin farklı patates türü eşleştirilerek, daha verimli, daha kaliteli ve daha lezzetli türler üretilmeye çalışılıyor. 100 bin eşleştirmeden ise sadece 1 (bir) ürün piyasaya çıkabiliyor.

  Tarımsal üretim ve pazarlama zincirinin çok iyi kurulması kadar Türkiye’nin Hollanda tarımından alacağı en önemli derslerden biri, dünya ticaretinde etkinlikleri gittikçe artan ve artık üretim süreçlerini bile belirler hâle gelen perakende devlerine karşı, üreticilerin ortak hareket edebilme becerisi. Hollanda tarımını ‘dünyada bir numaraya taşıyan en önemli çalışma’ denebilir, üretici örgütlenmeleri için. Konu sadece, başta zikrettiğimiz üretici kooperatiflerinden ibaret değil elbette. Alex Limburg’un anlattığı aslında bütün ülkelere uygulanabilecek, Türkiye’de yaşananlara da çok benzeyen bir süreç. Bünyelerinde oda ve bahçe çiçekleri de satan perakende devleri ile yine bitki satışında önemli bir mecra konumundaki yapı marketler, mezat yerine doğrudan seralardan çiçek alımı yapmaya başlar Hollanda’da. Hatta en çok sattıkları ürünleri seracılara ve bahçecilere sipariş bile verirler. Bu sistemin dezavantajı ise üreticiye fiyat ve ödeme garantisi verilmemesi ve sadece belirli ürünlerin talep edilmesi. Perakende devlerinin verdiği yüksek fiyatlar, mezat sisteminin sekteye uğramasına ve özellikle küçük üreticilerin ciddi zarar etmesine yol açar. Oysa Flora Holland’da günlük 13 bin 500 çiçek çeşidi işlem görüyor ve bütün üreticiler bu sistemden hak ettikleri oranda faydalanıyor. Perakendecilerin bu müdahalesine karşı çare yine birleşmektir.

  Altı farklı mezadın birleşmesi işte bu gelişmeler sonrasında olur. İşlerin tek merkezde toplanması, öncelikle en büyük gider konumundaki taşıma masraflarını düşürür. Herkes ayrı bir taşıma sistemi kurmak yerine ortak yapıdan faydalanır. Bilgi işlemde de tek sisteme geçilir, bu alanda da bahçecilerin masrafı azalır. Eskiden tek bir mezatta işlem yapmak zorunda kalan bahçeciler, birleşmeyle bütün pazarlara açılma şansı yakalar. Üretim maliyetleri düşen ve pazarı genişleyen bahçeciler ise perakendeden gelen cazip tekliflere ‘hayır’ deme imkânına kavuşur. Hâlen ülkedeki 6 bin kesme çiçek ve saksı çiçeği üreticisi bu mezatlar vasıtasıyla 7 milyar Avro’nun üzerinde ciro yapıyor. Mezatlar ülke ekonomisine yüzde 20’lik bir katkı sağlıyor. Flora Holland’a günde 5 bin tır giriş çıkış yapıyor. Dünyanın farklı ülkelerinden üreticilerin bu merkeze üye olarak mal verebilmesi de mümkün. Bu şekilde üye üretici sayısı 10 bini buluyor. İçerideki üretim dışında en fazla ürün Afrika ülkelerinden geliyor. Afrika’da üretim yapanlar da yine Hollandalı üreticiler. Flora Holland’ın Türkiye’den sadece bir üyesi bulunuyor. Bu arada yılda 100 bin turistin Flora Holland’ın Aalsmeer’deki merkezini, kişi başı 5 Avro karşılığında ziyaret ettiğini de hatırlatalım.


  ÇİFTÇİNİN LOBİSİ RABOBANK

  Üretici birlikleri denince, Rabobank’tan bahsetmemek olmaz. Rabobank, Hollanda’nın dünyaca ünlü bir tarım bankası. 126 yıllık bir geçmişe sahip bu bankanın kurucusu ve sahibi de yine çiftçiler. Ülkedeki tarım sektörünün yüzde 90’ını bu banka finanse ediyor. Burası profesyonel bir banka mantığı ile çalışıyor; ama aynı zamanda bir çiftçi kooperatifi. Kuruluşu çiçek mezadı ile paralel, gelişimi de… Çiftçilerin seralar kurulurken ihtiyaç duyduğu finansmanı sağlamak üzere kurulmuş. Hâlen bütün ortakları çiftçiler. Ülkedeki tarımsal üretimin tamamının gerçekleştirildiği seralarla ilgili her türlü finansman Rabobank’ın ilgi alanında. Sıfırdan işe girmek isteyen de, işini büyütmek isteyen çiftçi de onların kapısını çalıyor. Banka yöneticilerinden Jan den Brabander, tarım sektöründeki sorunlardan bahsederken, Türkiye ile benzer bir tablo çıkıyor karşımıza: “Üretim maliyetlerinin artması küçük seracılığı bitirdi. Biz daha çok büyük seracıları finanse ediyoruz. Tarım işine eski ilgi yok. Üniversitelerde tarımla ilgili 6 sınıf varken, şimdi 1’e düştü. Enerji fiyatları ikiye katlandı, onun için küçük seraların anlamı kalmadı. 1,5 hektarlık 10 seranın birleşip 15 hektar olması lazım ki masraf azalsın, kazanç artsın.”

  Türkiye örneğinde de artık küçük üreticinin fazla şansı kalmadı. Tarım sektöründe verimlilik ve kârlılığın yolu ‘büyük işletme’ olmaktan geçiyor. Bu gerçeği gören Türkiye’deki bazı büyük firmalar son yıllarda tarım sektörüne girmeye başladı. Aslında sorunlar ve gelişmeler hemen hemen aynı; ancak Hollanda ile aramızdaki fark onların çözüm yollarını hemen tespit edip uygulamaya geçmiş olması.

  Rabobank’ın en önemli özelliklerinden biri de, hükûmet nezdinde çiftçilerin lobiciliğini yapması. Üreticiyi kollamak, yazılı olmayan misyonlardan. Brabander, bakanlıkta ve devlette çiftçinin en büyük lobisi olduklarını belirterek, bu faaliyetlerini şöyle somutlaştırıyor: “Şu anda gaz fiyatları çok yükseldiği için, ‘kendi enerjini kendin üret’ sisteminin seralarda kurulmasını destekliyoruz. Bu desteği, devlet nezdinde lobi yaparak aldık. Şimdi devlet kendi enerjisini kendi üreten çiftçiye destek veriyor. Sonuçta çiftçiler bizim patronumuz, bu bankayı onlar kurup geliştirmiş.” Kendi enerjisini üretme noktasında Hollandalı seracılar o kadar iddialı ki, yakında seralarda üretilen enerjinin çevredeki evlerde kullanılacağı, bir seranın ortalama bin 200 evi ısıtacağı öngörülüyor.


  PAZARLAMA OLMADAN ASLA!

  Türkiye’de tarım sektörünün sorunlarını konuşurken, genelde altı çizilen husus, üreticinin elinde kalan, satamadığı veya zararına satmak zorunda kaldığı ürünlerdir. Ülkenin hangi noktasına giderseniz gidin bu gerçek değişmez. Türkiye dünya fındık üretiminin lideridir ve toplam üretimin yüzde 60 - 70’ini karşılar. Ancak bu kadar kıymetli ürün her yıl çiftçinin veya ona destek olmak için fındığı alan devletin elinde kalır. Zeytinyağı üretiminde dünyada ilk beşteyiz; fakat ürün yıllardır para etmiyor. Bu örnekler pek çok ürün için geçerli. Buradaki çelişki, çiftçinin elinde para etmeyen ürünün, iç piyasada çok pahalı satılıyor olması. Hem arz fazlası olacak, hem de fiyatlar bu kadar yüksek seyredecek; tüketici pahalılıktan dert yanarken, üretici malının para etmediğinden şikâyetçi olacak. Ekonomi biliminin temel verilerine ters ve bütün iktisat teorilerini altüst eden bu tablo, Türkiye’nin çözemediği sorunlardan. Üretim ve tedarik zincirindeki başarısı kadar aslında Hollanda bu denklemi iyi kurabildiği için, şimdi bu seviyede. Life Garden ve Helen Valstar adlı iki Hollanda şirketi, tarımsal üretimin nasıl pazarlanabileceğini ortaya koyan iki model.

  Life Garden ve Garden Center’lar, bir tür çiçek ve çiçek ürünleri marketi. Salon ve dış mekân anlamında her türlü bitki, yan malzeme ve süs ürünleri satılıyor. Evini güzelleştirmek ve süslemek isteyenlerin aradığı her şeyi bulabileceği merkezler bunlar. İkinci Dünya Savaşı sonrası, 1960’lara kadarki süreç, Hollandalılar için evlerini tekrar inşa dönemidir. Ekonomik kalkınma ve zenginleşme başlayınca sıra ev bakımı ve bahçe süslemelerine gelir. O zamanlar bu gibi zincir marketler olmadığından seracılar son tüketiciye doğrudan satış yapmaya başlar. Talep arttığında çiçeklerin yanına süs ürünleri de eklenir. Bu alandaki pazarı keşfeden üreticiler, aynen Flora Holland’da olduğu gibi kooperatifleşmeye karar verir. Mezat sistemine benzer bir yapılanma ile ilk çiçek marketleri 80’li yıllarda ‘intratuin’ adıyla açılır. 90’da ise franchise süreci ile şubeleşmeler başlar. Kooperatifler, franchise temelli şirketlere dönüşür. Gelinen noktada Hollanda’da halen 27’si Life Garden (en büyük ve kapsamlı market) ve 50’si intratuin olmak üzere toplam 650 Garden Center faaliyet gösteriyor. Flora Holland, üreticiyi dış dünyaya açıp yurtdışından ona müşteri bulurken, bu merkezler çiftçinin malını iç piyasada pazarlaması anlamına geliyor.

  1995’e kadar sadece bahçe bitkilerine yönelik çalışan Garden Center’larda satışların güneşli havalarda arttığını, kapalı havalarda ise azaldığını belirten Life Garden Genel Direktörü Peter Paul Kleinbusink, “Talebi 365 güne yaymak için oda bitkileri ve iç mekân butiklerine girdik. Evde beslenen canlı hayvanlara yönelik ürünleri de ekledik. Bahçe ve balkon mobilyaları da satmaya başladık ve artık her türlü iklimde müşterimiz gelmeye devam ediyor.” diyor. Garden Center Hollanda’ya özgü bir sistem. Diğer ülkelerde bitki ve bahçe ürünleri yapı marketlerin bir bölümünde satılıyor. Türkiye’de olduğu gibi… Hollanda’da ise yılda 3,3 milyar Avro ciro yapan Garden Center’lar, ülkedeki bitki satışının yüzde 36’sını gerçekleştiriyor. Sağladığı istihdam ise 8 bin. Kleinbusink, Garden Center projesini, çok kaliteli üretim yapmalarına rağmen pazarlamada zorlanan seracıların, satışı öğrenmesinin bir sonucu olarak görüyor. Aslında hem mezat sistemi hem de Garden Center, üreticinin malını pazarlama gayretinin ortaya çıkardığı kurumlar. İşin diğer boyutu ise çiçekçiliğin ve çiçek marketlerinin, seraların teknolojisini de geliştirmesi. Kleinbusink, “Taleplerimize cevap verebilmek için kendilerini yenilediler.” diyor

  Süreci anlatırken, işin felsefesine de değiniyor. Müşterinin marketleri, marketlerin de müşterileri kalkındırdığını ve buradan bir marketler zinciri doğduğunu söylüyor. Şu tespitleri son derece ilginç: “Biz burada bitki ve bahçe kültürünü hobi hâline getirmeyi hedefledik ve bunu başardık. Eskiden bahçelere zorunluluk gibi bakılır ve ona göre düzenlenirdi. Şimdi hobi hâline gelince ürün yelpazesi ona göre genişledi.” İşin felsefesinde sadece bu yok tabii. Garden Center’ların büyümesinin Hollanda’da orta direğin gelişmesi ile doğru orantılı olduğunu da belirterek, bu tür ürünlere daha çok orta sınıfın ilgi gösterdiğini belirtiyor. Kleinbusink, yakında Türkiye’ye girmeyi planlamalarını da bu gerekçeyle açıklıyor: “Türkiye’de de orta sınıf gelişiyor. İstanbul nüfusunun en az 6 milyonunun orta direk olduğunu tahmin ediyoruz. O bakımdan Türkiye için çok uygun bir dönemdeyiz. Bu marketler Türkiye’ye girerse, sadece seracılar değil, saksı, paketleme, bahçe mobilyaları, hobi ve süsleme eşyaları, seramik, plastik, ekim dikim makineleri ve taşıma gibi sektörler de canlanacaktır.”

  Hollandalı çiftçinin ürünlerini pazarlama ayaklarından diğeri ise ‘flora art’ denen çiçek süsleme sanatı. Bizim gibi ülkelerde, çiçekçilerin yan iş diye yaptığı süsleme Hollanda’da tam bir sektör olmuş. Bu alandaki en büyük şirketlerden Heleen Valstar’ın Genel Direktörü Coen Waarsenburg, işini anlatmaya “Görmek sattırır!” diyerek başlıyor. 25 yıldır bu işi yapan Helen Valstar, fuar standı, flora art ve işyeri dizaynında uzmanlaşmış bir şirket. Özel günleri de unutmamak lazım tabii. Mesela Dubai Şeyhi’nin kızının düğünündeki süslemeleri bu şirket üstlenmiş. Bu örnekten de anlaşılabileceği gibi Heleen Valstar bir dünya markası. Süsleme talebinin artması çiçek satışlarını patlatıyor. Seracılara yeni bir alan daha açılıyor.


  ÇİFTÇİYİM AMA TARIMI BURADA ÖĞRENDİM

  Flora Holland bu küçük ülkeyi nasıl dünya çiçekçiliğinin kalbi hâline getirdiyse, sebze, meyve ve mantar mezadı The Grenery de Hollanda’yı ‘dünyanın bahçıvanı’ hâline getiren en önemli organizasyon. Sistem tamamen aynı. Üreticilerin önce kooperatifleşmesi sonra da ürünlerine pazar bulmak için mezat sistemine geçmesiyle başlayan The Grenery’nin hâlen 1500 üretici üyesi, 2500 çalışanı var.

  Yozgat Sarıkayalı Yalçın Arslan’a, The Grenery’nin üyelerinden bir dolma biber serasında rastlıyoruz. 15 yıldır Hollanda’da yaşıyor. Buraya gelmeden önce Sarıkaya’da çiftçiymiş. Şimdi de mesleğini devam ettiriyor; fakat arada ciddi farklar var: “Burada tarım sektöründe her şey teknoloji ve verimlilik üzerine. Türkiye’de el yordamı ile çiftçilik yaptık. Burada her şey bilimsel, tarımı burada öğrendim. Türkiye’ye dönersem paramı bu işe yatırırım. Dünyanın manavı denen ülkedeyim. Buraya gelene kadar tarım sektöründe tek bildiğim makine traktördü.” Bu sözler, Hollanda ile Türkiye’de yapılanın ne kadar farklı olduğunu ortaya koyuyor; ikisinin adı tarım olsa da…

  Bu birikimle ve aldıkları mesafeyle yetinmeye de niyeti yok Hollandalıların. Uluslararası rekabette ayakta kalmanın yolunun sürekli değişim ve yenilikten geçtiğinin farkındalar. Bu sebeple tarımsal üretimde Green Ports projesini başlatmışlar. Alex Limburg çalışmayı, ‘Hollanda tarımının geleceği’ diye nitelendiriyor. Tarım bakanlığının aldığı kararla, çiçek üretim alanları beş bölgeye ayrılmış. Bu bölgelere green portslar kurulacak ve sektör bunlar üzerinden geliştirilecek. Sektörlerin bütün ihtiyaçları belirlenecek, bütün oyuncular tek çatı altında toplanacak ve böylelikle alınan kararlar çok daha hızlı uygulanacak. Bu proje aslında Hollanda’nın çiçekteki liderliğini pekiştirmeyi ve geleceğe taşımayı hedefliyor. Tarım bakanlığının desteklediği bir diğer konu ise genetik teknolojinin kullanımı. Kalitenin artırılması, yeni ürünlerin keşfi ve hastalıkların önlenmesi noktasında gen teknolojisinden yararlanılıyor. Seracıların tamamı üretimde kullandıkları fidelerini genetik laboratuvarlarından alıyor. Ancak aldıkları yeni ürünleri hemen üretmiyorlar. Büyük seralarda ARGE laboratuvarları var. Buralarda, genetik şirketlerinden gelen yeni türler için deneme üretimleri yapılıyor. Sadece sınıfı geçenler alınıyor. Bu deneme süreci bazen tek bir tür için 2 yılı bulabiliyor.

  Hollanda tarımında ARGE’nin bu kadar öne çıkmasında elbette üniversitelerin büyük payı var. Wageningen şehri çevresinde yer alan Gıda Vadisi (Food Valley) tarımsal üretim, genom bilim, beslenme ve sağlıkta dünyaca ünlü bir araştırma bölgesi. Burada 15 bin bilim adamı çalışıyor. Wageningen Üniversitesi Tarımsal Araştırma Merkezi’nde görevli 100 bilim insanı ise tamamen seracılık ve bahçeciliğe odaklanmış durumda. Araştırma Merkezi öğretim üyelerinden Dr. Silke Hemming, seracılıkta bu kadar ileri gitmesine rağmen ülkesinde araştırmanın ve yenilik arayışının hiç bitmediğini belirtiyor. Üniversitede yapılan araştırmalarda elde edilen bulgular tarım dergileri, workshoplar ve seminerler yoluyla çiftçiye aktarılıyor. Zaten seracıların bu konuda çok istekli olduklarını ve araştırmalara destek verdiklerini belirtiyor Dr. Hemming.

  Peki, Türkiye tarımı Hollanda’nınki gibi olabilir mi? Dosyanın amacı akıllara bu soruyu düşürmekti zaten. Buradaki potansiyele ve imkânlara bakıldığında daha fazlasını yapacak güce sahip aslında bu ülke. Sadece aşılması gereken bir zihniyet sorunu var. Konuyu sadece devlete bırakmak da meseleyi çözmüyor. Devlet kadar Türkiye’de zihniyet devrimine ihtiyacı olan, bizzat tarım sektörü. Devletten bekleme dönemini bitirmek, verimlilik, bilimsellik, ileri teknolojiyi acilen tarımsal gündemin ayrılmaz parçası hâline getirmek, üretici birliklerini bu çerçevede modernize etmek gerekiyor. Bu alanda dünyanın bir numarası Hollanda tarım sektörünün bütün oyuncuları da Türkiye ile işbirliğine son derece istekli. Hatta Türkiye’de modern tarım ve modern seracılığı öğretmek için eğitim merkezi bile açmak istiyor ve ‘Türkiye yeter ki istesin’ diyorlar. Finanstaki daralmayı tarımda büyüyerek küresel krize kendi açısından böyle bir çözüm üreten Hollanda’nın bu açılımını Türkiye’nin iyi okuması ve bu süreci lehine çevirmesi hayati önemi taşıyor. Dosyayı, Lahey ticaret Odası Başkanı Marius Varekamp’ın sözüyle bitirelim; “Hollanda küçücük bir ülke ama çok büyük bir ortaktır.”

  RAKAMLARLA TÜRKİYE


  Nüfus 70,5 milyon

  Yüzölçümü 780 bin kilometrekare

  Gayrisafi Yurtiçi Hasıla658 milyar dolar (Dünyada 17.)

  Kişi Başı Millî Gelir9 bin 300 dolar (Dünyada 55.)

  Toplam ihracat136 milyar dolar

  Toplam tarım ürünleri ihracatı11,4 milyar dolar  RAKAMLARLA HOLLANDA

  Nüfus 16 milyon 357 bin (2007)

  Yüzölçümü 41 bin kilometre kare

  Gayrisafi Yurtiçi Hasıla560 milyar Avro (Dünyada 16.)

  Kişi Başı Millî Gelir34 bin 665 Avro (Dünyada 10.)

  Toplam ihracat348 milyar Avro

  Toplam tarım ürünleri ihracatı53,3 milyar Avro

  Yurtdışı yatırımları653 milyar dolar (2006)  DÜNYA SIRALAMASINDA HOLLANDA TARIMI

  Kesilmiş çiçek ve çiçek soğanlarının üretim ve açık artırması Dünya birincisi,

  Tarım Ürünleri ihracatıDünya ikincisi

  Seralarda dönüm başına üretim miktarı AB ortalamasının 6 katı

  Bahçecilik sektörü Toplam 460 bin kişiyi istihdam ediyor.

  Hollanda, dünyadaki süs bitkileri ticaretinin %60 ' ını gerçekleştiriyor.

  Çiçek soğanı üretiminde dünyadaki pazar payı ise %90.

  Bu küçük ülke aynı zamanda dünyanın en büyük tohum ihracatçısı.

  Her yıl AB pazarına giren 1800 yeni bitki çeşidinin %65’i Hollanda’dan geliyor.

  20 MİLYON AVRO’LUK ORKİDE SERASI

  1928’de Jan Hendrics’in sebzecilikle başladığı tarımsal üretimi, bugün torunları orkide serasıyla devam ettiriyor. Opti Flor serası, yılda 20 milyon Avro ciro yapan bir kuruluş. 1960’a kadar açık arazide üretim yapan Hendrics, o tarihten itibaren üretime serada devam etmiş. Opti Flor Direktörü Rene Hendrics, 1995’e kadar domates ürettiklerini; ancak üretici sayısının artmasıyla yeni arayışa girdiklerini söylüyor: “Stratejik bir karar alarak, katma değeri yüksek bir iş yapalım istedik. Hiç kimsenin çok hızlı giremeyeceği bir iş olsun istedik. O zaman için orkide Hollanda’da bir ilkti, biz de onu seçtik. 1998’de orkide işine başladık.” Şirket hâlen 9 hektarlık modern serada yılda 2,6 milyon adet orkide üreterek, dünyaya pazarlıyor.

  Üretimin yüzde 95’ini ihraç etmesine rağmen, Opti Flor bunu Flora Holland aracılığı ile gerçekleştiriyor. Bütün hesaplaşma mezat üzerinden oluyor. Mezat bir tür pazar yeri; ama ürünlerin en düzgün ve korunmuş şekilde müşteriye ulaşmasını sağlıyor. En önemli özelliği ise her iki tarafa da fiyat garantisi vermesi. Mezat ayrıca pazarlama sürecine destek olmak için fuarlar düzenliyor. Rene Hendrics, “Her hafta çarşamba günleri paramızı hesabımızda görürüz. Mezatta üretici parasını zamanında ve tam alma imkânına kavuşuyor, ürün alıcıya doğru ve zamanında sunuluyor, alıcı da sağlıklı ürünü zamanında alma garantisini yaşıyor, fiyatlar da hak ettiği seviyede kalıyor ve kimse spekülasyon yapamıyor.” diyor.

  Opti Flor, bir sera elbette; ama burası Türkiye’deki örneklerine hiç benzemiyor. Bir tür fabrikayı andırıyor. ARGE bölümü, seranın ihtiyaç duyduğu enerjiyi üreten bir santral, güneşten koruma, ışıklandırma ve kaliteli soğutmayı sağlayan iklimlendirme sistemi ve showroom bölümleri dikkati çekiyor. Domates seralarında bu bölümlere paketleme bölümleri de ekleniyor.
  SERALARIN CAN SUYU: YAĞMUR

  Marielle Ammerlaan, Amsterdamlı bir gül üreticisi. Aynı zamanda Flora Holland’da yönetici. Yılda 6 milyon adet sarı gül üretiyor. Mezat sistemi buna daha elverişli olduğu için tek bir türü tercih ediyor. Bu da onun mezattaki imajına olumlu katkı yapıyor. Serası, sarı gül üretiminde bir marka. Ammerlaan, kırmızı gülün daha fazla ışık ve güneş istediği için maliyetinin de yüksek olduğunu, sarı gül tercihinin tamamen ticari gerekçelere dayandığını vurguluyor. Ülkede toplam 600 hektar gül serası var. Daha önce bu rakam 950 imiş. Üretim alanı azalmasına rağmen verim düşmemiş. Bu da verimliliğe yapılan katkının göstergesi. Toplam üretici sayısı ise sadece 250.

  Hollanda’da sera üretimi denince dikkati çeken nokta, seraların tamamına yakınında yağmur suyu depolama sistemlerinin bulunması. Ürün sulamada yüzde 90 yağmur suyu, yüzde 10 kuyu suyu kullanılıyor. Ammerlaan, yağmur suyunun gerekçesini şöyle anlatıyor:

  “Kalitesi çok iyi, çok temiz bir su. Tuzsuz ve şekersiz. Kapalı sularda hastalık oluyor. Yağmur suyu maliyeti de düşürüyor. Artık seralar yağmur suyu depolamaya uygun kuruluyor. Yağmur suyu magnezyum ve potasyum açısından zengin. Bitkiler de bu suyu çok çabuk alıyor.”
  HOLLANDA-TÜRKİYE ARASINDA KÖPRÜ: SYAM

  Hollanda’da yaşayan Şükrü Masmas,Yücel Özkul, Ali Hafızoğlu ve Mehmet Masmas ortaklığında kurulan SYAM Brug Holding, Türkiye ve Hollanda tarım sektörleri arasında ticari bağlantılarda ve karşılıklı ilişkilerin kurulmasında aracılık yapıyor. Şirketin adı da bu amaca uygun; ‘brug’ yani köprü. Şirketin Türkiye yatırımları da dikkat çekici. Harran Ovası’na kurulan seralarda yetiştirilen çiçekler iç pazarda satışa sunuluyor. SYAM’ın ayrıca İstanbul Sarıyer’de de seraları var. İstanbul’daki ortaklar ise Yeniay ve Yenigün seracılık. Holding bünyesindeki SYAM BV, Flora Holland çiçek mezatlarında aktif, Hollanda’daki çiçek seralarının da istikrarlı müşterileri arasında bulunuyor. SYAM BV Hollanda’dan kesme çiçek, saksı çiçeği, çiçek soğanı, saksıda mevsimlik dış mekân çiçek ve ağaçlarını almak isteyen müşterilere hizmet veriyor.

  Şirketin yönetim kurulu üyesi Mehmet Masmas, Hollanda’daki tarım sektörünü yakından izleyen isimlerden. Sadece kendi şirketi için çalışmıyor, Türkiye’den sektörü incelemek için gelenlere de rehberlik yapıyor. Ağabeyi Şükrü Masmas ise bu yönüyle SYAM’ın Türkiye ile Hollanda arasında köprü vazifesi üstlendiğini belirtiyor: “Hem aradaki ticari ilişkileri geliştirme hem de buradaki tecrübelerimizi Türkiye’den gelenlere aktarma noktasında köprüyüz. Tarım sektöründen gelenleri defaatle mezada götürüyoruz. İlişkileri geliştirmeye çalışıyoruz. Bu konuda bir şeyler yapmaya çalışan Türk girişimciler için burada bir adres olduk. Onların randevularında bulunuyoruz. Buradakileri oraya götürüyoruz. Doğru insanları doğru yerlerde bulabilme şansımız var. İki ülke arasında bir misyonumuz oldu ve bunu memnuniyetle kabul ediyoruz.”

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  20 Şubat 2013
  Şehir
  ------
  Mesajlar
  606
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İşte tek gerçek:  Alıntı sebazios link=topic=71617.msg826919#msg826919 date=1389627348 Nickli Üyeden Alıntı
  Emin Çapa bilgili kibar insandır ama her anlattığını bir aptala anlatıyormuş edasıyla anlatması biraz sıkıyor.

  Emin Çapa ile ilgili asıl sıkıntı ise, Tayyip ' in bir ayağı çukura düşene kadar (17 Aralık Operasyonuna kadar) aleyhinde gıkını bile çıkartamamış olmasıdır. Millet haksızlıklar ve elinden alınan özgürlükler için Taksim ' de köpek gibi joplanırken, kendini paralarken CNN-TÜRK ' teki programında hiçbirşey olmamış gibi yoluna devam etmiştir.

  Düşmüşe herkez vurur. Adam olaydı da zamanında çıkıp söyleseydi doğruları. AKP düşerken değil.

  'Aydın' denen kişi çağın sorunlarını sadece 'anlayan' değil, 'dile getiren ve çözüm sunan' kişidir. Ağzıyla kuş tutsa aydın olamaz gözümde.
  Emin Çapa ' nın kişiliğini yada anlatış tarzını görün tanıyın diye oraya yapıştırmadım o linki...Ülkenin gerçeklerini doğru yolla (rakamlar ve alıntılar) anlatmış bu yeter..

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  24 Mart 2008
  Şehir
  ELAZIĞ
  Yaş
  26
  Mesajlar
  1,059
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İşte tek gerçek:  Alıntı HassaN20 link=topic=71617.msg826965#msg826965 date=1389630550 Nickli Üyeden Alıntı
  Emin Çapa ' nın kişiliğini yada anlatış tarzını görün tanıyın diye oraya yapıştırmadım o linki...Ülkenin gerçeklerini doğru yolla (rakamlar ve alıntılar) anlatmış bu yeter..
  allah aşkına sen bu adama inanıyomusun gerçekten yada hükemete laf ettiği için mi seviyon ...ben bu adamı tiye bile almam ADAM ÖLMEYECEĞİNE İNANIYO vaybe (videoda diyoki amerikalılar ölümsüzlüğü icat edecekmiş)

 16. #16
  DuSTeRo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30 Eylül 2013
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  28
  Mesajlar
  2,979
  Adı geçen
  41 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İşte tek gerçek:  yazıyı okumadım ama Hollanda günlük güneş ışığını bizim kadar almıyor kısacası ülke çoğu zaman bize göre karanlık oluyor saat 6 da iş başı yapmaları çok normal sebebide bu. benim anlamadığım dolma toprak bir ülkeden tohum alıyoruz bence bunun sebebi kimyasal dahada açıkçası bilimsel. teknoloji ve imkan sayesinde rakamlarda bizden üstün olduğunu düşünüyorum. bence bu ülkede tarımsal bilimi geliştirmeliyiz zeki insanlara ihtiyaç var labaratuvarlara labaratuvar ortamlarına ihtiyaç var. devlet okullara daha fazla bilimsel kaynak ayarlamalı işin özü eğitim ve disiplin. ben ziraat labaratuvarlarını yeterli bulmuyorum makineler eski ve hayali bir eğitim veriliyor bilimi geriden takip ederek tarımda birilerinin önüne geçmemiz mümkün değil.

 17. #17

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İşte tek gerçek:  ne diyelim 2002 nerde şimdii mumla arıyoruz...

 18. #18

  Üyelik Tarihi
  03 Mayıs 2009
  Şehir
  Manisa
  Yaş
  41
  Mesajlar
  3,160
  Adı geçen
  8 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: İşte tek gerçek:  Tarımdaki sorunlar hep konuştuğumuz şeyler,çiftçinin yoksullaştığı aşikar. Çiftçiliğe yönelen neredeyse yok eleman yetişmiyor ama işin doğrusu bizim burası için söyleyeyim kiralık arazi var deseler mutlaka boş kalmaz hatta değerinin çok üzerinde paraya da tutulabiliyor bazen. Ya da satılık arazi var deseler makul fiyat olduktan sonra mutlaka müşteri bulur. Bu fiyatlar 5-6 yıl kadar önce 3 bin TL idi. 1 yıl geçti 5 bin TL oldu. 2 yıl böyle devam etti ve 2 yıldır 10 bin TL. Ve bu yıl 10 bine pazarlıksız satılıyor daha üzerine satıldığını gözlemledim. Arazi fiyatları yükseliyor ama bunları alan maalesef çiftçiler değil. Örneğin geçen günlerde Manisali bir film artistinin Manisaya bağlı Çobanisa ovasında büyük çapta arazi aldığını ve yerinin çevresindeki arazileri pazarlıksız topladığını duydum.
  Burada garip bir çelişki var para kazanamıyoruz ama sahip olduğumuz şeyler değerleniyor. Bunun iyice düşünülmesi gerekir biz bir yerde yanlış yapıyoruz. Ürettiğimiz ürüne de toprağımız gibi sahip çıkabilsek sanırım bazı şeyler değişebilir.

 19. #19

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İşte tek gerçek:  sahip oldugumuz ne degerlenmiş
  tarla dekarı kuru arzi 500-1000 tl
  traktör 80000 tl al 30 bin tel sat..
  bugday arpa ..4 lira mal oluyor 600 krş satıyorsun.hangi birini say...
  ama degerlene üç şey var...
  1-mazot
  2-gübre
  3- çiftçinin elinden çıkan ürün..

 20. #20
  hacimmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  01 Şubat 2010
  Şehir
  Aksaray
  Yaş
  32
  Mesajlar
  5,812
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İşte tek gerçek:  Tarih KDV Motorin TL/LT
  26.6.2004 (KDV ' li) 1,58
  29.6.2004 (KDV ' li) 1,66
  7.8.2004 (KDV ' li) 1,66
  10.8.2004 (KDV ' li) 1,74
  29.9.2004 (KDV ' li) 1,74
  1.10.2004 (KDV ' li) 1,83
  14.10.2004(KDV ' li) 1,83
  19.10.2004(KDV ' li) 1,92
  24.12.2004(KDV ' li) 1,92
  1.1.2005 (KDV ' li) 1,89
  14.1.2005 (KDV ' li) 1,89
  18.1.2005 (KDV ' li) 1,9
  23.2.2005 (KDV ' li) 1,91
  24.2.2005 (KDV ' li) 1,94
  9.3.2005 (KDV ' li) 1,99
  10.3.2005 (KDV ' li) 2,02
  24.8.2005 (KDV ' li) 2,25
  18.5.2006 (KDV ' li) 2,37
  19.5.2006 (KDV ' li) 2,42
  29.6.2006 (KDV ' li) 2,54
  1.7.2006 (KDV ' li) 2,6
  3.7.2006 (KDV ' li) 2,61
  8.11.2007 (KDV ' li) 2,67
  3.4.2008 (KDV ' li) 2,96
  11.4.2008 (KDV ' li) 3,06
  12.4.2008 (KDV ' li) 3,13
  4.7.2008 (KDV ' li) 3,28
  5.7.2008 (KDV ' li) 3,41
  7.8.2008 (KDV ' li) 3,02
  12.8.2008 (KDV ' li) 2,97
  14.8.2008 (KDV ' li) 2,97
  19.8.2008 (KDV ' li) 2,97
  21.8.2008 (KDV ' li) 2,97
  26.8.2008 (KDV ' li) 2,97
  28.8.2008 (KDV ' li) 2,97
  29.8.2008 (KDV ' li) 2,97
  30.8.2008 (KDV ' li) 2,97
  6.9.2008 (KDV ' li) 2,93
  10.9.2008 (KDV ' li) 2,93
  12.9.2008 (KDV ' li) 2,93
  13.9.2008 (KDV ' li) 2,93
  29.11.2008(KDV ' li) 2,71
  1.1.2009 (KDV ' li) 2,42
  8.1.2009 (KDV ' li) 2,42
  3.3.2009 (KDV ' li) 2,37
  11.3.2009 (KDV ' li) 2,44
  14.10.2009(KDV ' li) 2,7
  23.2.2010 (KDV ' li) 2,99
  24.2.2010 (KDV ' li) 3,06
  21.12.2010(KDV ' li) 3,27
  23.12.2010(KDV ' li) 3,35
  1.3.2011 (KDV ' li) 3,51
  4.3.2011 (KDV ' li) 3,63
  23.7.2011 (KDV ' li) 3,74
  7.1.2012 (KDV ' li) 3,82
  10.1.2012 (KDV ' li) 3,9
  10.3.2012 (KDV ' li) 3,91
  15.3.2012 (KDV ' li) 4,01
  11.4.2012 (KDV ' li) 3,96
  5.6.2012 (KDV ' li) 3,71
  22.6.2012 (KDV ' li) 3,64
  7.7.2012 (KDV ' li) 3,82
  23.8.2012 (KDV ' li) 3,96
  24.8.2012 (KDV ' li) 4,02
  22.12.2012(KDV ' li) 4,21
  1.8.2013 (KDV ' li) 4,41
  29.8.2013 (KDV ' li) 4,46
  30.8.2013 (KDV ' li) 4,63
  17.9.2013 (KDV ' li) 4,57
  20.9.2013 (KDV ' li) 4,48
  6.12.2013 (KDV ' li) 4,48
  7.12.2013 (KDV ' li) 4,56
  1.1.2014 (KDV ' li) 4,65
  Arkadaşlar listeyi opetin sitesinden arama ile çıkardım daha liste çok uzundu ama kısalttım biraz burada yıllara göre zamları göreceksiniz bu fiyatlarla 2004 ü baz alarak 10 yıllık süre içinde ürün fiyatlarıyla kıyaslamasını yaptım sonuç 10 yılda mazot %198,30 oranında artış göstermiş
  yıllara göre ürün fiyatlarıda aşağıdaki şekilde

  -2004:Ortalama buğday fiyatı:350 tl
  2013:Sezonda buğday fiyatı 750 tl
  sonuç:%114,29
  -2004rtalama mısır fiyatı:350 tl
  2013 sezonda mısır fiyatı:600 tl
  sonuç:%71,43
  -2004 ortalama Y.Ayçiçeği fiyatı:520 tl
  2013 sezonda Y.Ayçiçeği fiyatı:1100 tl
  sonuç:%111,54
  Yüzdeler ürün fiyatlarının 9 yılda yükselme oranı bunlarla mazottaki yükselme oranını kyasladığımızda sizde yapın hesabını Mazot fiyatları 10 yılda aşağı yukarı buğdaydan %73,52 danelik mısırdan %177,61 y.ayçiçeğinden %77,58 oranında daha çok zamlanmıştır.
  (Bu fiyatlarıda konya ticaret borsasının yıllık bültenlerinden alıntı yaptım ortalama fiyatlar)

  Arkadaşlar mazot konusunda hesap ortada hiç kimsenin diyeceği bişey yok ülkemizde hayvancılık ve tarımda girdi maliyetleri ürün fiyatlarına oranla daha çok yükseliyor ve bu aradaki fark her geçen yıl büyüyor mutlaka bunun önüne geçilmeli bu oran en azından birbirine eşit olmalı.
  Hollanda modeli imrenilecek uygulanması gerekecek bir model aslında 2000 yılında tarım bakanı tarımda kullanılan mazotta Hollandadaki kırmızı mazot uygulamasına geçilmesini önermiş ama ilgilenen olmamış nette rayın bulursunuz bu haberi.
  Koparatifçilik dürüst yapılırsa çok güzel ama ülkemizde bu konuda büyük istismarlar var örnek vereyim bizim köyde 7-8 yıl önce süt sığırcılığı adı altında koparatif kuruldu hayvanlar Trakya aydın tarafından getirildi birçok hayvanda çok kaliteliydi koparatif başındakiler ne yaptılar ne ettilerse ilk aylarada 5 tonluk soğuta tankını hacizleyip götürdüler sonrasını hiç anlatmayayım birçoğu şimdi yaptıkları ahırların çatılarını bile sattılar birçoğu ellerindeki inekleri her yıl gazino haşlığı yaptılar gırtlaklarına kadar borç yüküne girdiler yani anlatmaya çalıştığım ülkemizde uygulama faklı yetkililer böyle projelerin denetimini yapmadıkları için bu şekilde suiistimaller oluyor tabiki öncelikle vatandaşta bu tür imkanları suiistimal ediyor.

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Gercek kovan gercek bal budur
  Konu Sahibi UÖZKAN.77 Forum Arı Yetiştiriciliği
  Cevap: 25
  Son Mesaj : 07.Kasım.2015, 19:35
 2. İşte bal arıları hakkında 10 ilginç gerçek
  Konu Sahibi UÖZKAN.77 Forum Arı Yetiştiriciliği
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 11.Haziran.2015, 15:44
 3. İşte Güç İşte Gerçek MF 240s Dipkazan Çekiyor!!!!
  Konu Sahibi Freston Forum Videolar (Alıntılar)
  Cevap: 79
  Son Mesaj : 13.Mart.2012, 12:58
 4. Yüzde 40 tasarruf sağlayan sistem! İŞTE BU GERÇEK...
  Konu Sahibi köylü Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 08.Aralık.2011, 13:20
 5. GerçeK Mi Bu ya ;)
  Konu Sahibi nh Forum Çizimler - Oyuncaklar
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 09.Aralık.2009, 00:41

Arama Motoru Etiketleri

diepin bursa sahibi

SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status