BİOGAZ ÜRETİM ÇİFTLİKLERİ

Ynt: BİOGAZ ÜRETİM ÇİFTLİKLERİ

Almanyada gezdik rietberg biogas tesisini.öyle büyük bir çiftlik olmamasına rağmen(1500dönüm tarla var ve baba ile oğlu çalışıyor sadece)yıllık net kazanç(tarım ürünleri,üretilen elektrikten elde edilen gelirler ve hayvansal gelirler) net 4milyon Euro.ülkemizde 1500dönüm yer işleyen bir çitçinin net karı ortalama 150-200 milyar arada dağlar kadar fark var

umutmalkoc link=topic=71622.msg826887#msg826887 date=1389624134' Alıntı:
Almanyada gezdik rietberg biogas tesisini.öyle büyük bir çiftlik olmamasına rağmen(1500dönüm tarla var ve baba ile oğlu çalışıyor sadece)yıllık net kazanç(tarım ürünleri,üretilen elektrikten elde edilen gelirler ve hayvansal gelirler) net 4milyon Euro.ülkemizde 1500dönüm yer işleyen bir çitçinin net karı ortalama 150-200 milyar arada dağlar kadar fark var

Doğrudur, enteresan olanı ise, burada 1500dekar yeri olan zengin sayılır(dı), orada 1500dekar yeri olan ortalama sayılıyor...

Asl ilginç olan ise o kadar araziyi sistemi baba oğul işlemesidir. Mekanizasyon we otomasyon maksimum sewiyede...

Bizim burada 1500 dekar arazi + elektrik üretim santralin olsa kafadan 15 kişi çalıştırırlar...

Dewlet+Millet elele ama bizim ülkemizde değil...Orada dewlet we sistem birey için war...Bizde ise birey dewlet we sistem için war...

Aslında bizlerde kendı bölgelerımızde bır seyler meydana getirebiliriz. En basta vatandasımızı bilinçlendirip ileri teknolojiyi sevdirmeli beraberinde bizi kısıtlayanlara engel olanlara karsi çıkmalıyız. Yanılıyormuyum agalar?