Tanelik mısır marka ve fiyatları

Arkadaşlar malumunuzdur Çukurova ' da 2014 yılı 1.Mahsül mısır ekim zamanı yaklaşıyor.Bu gün Mühendis ile görüşmem sonucu karar kıldığım pioneer 1574 ve pioneer 1921 tipi mısırlardan ihtiyacım kadarını sipariş ettim.Bana peşin 315,mısır veresiye 370 tl torba fiyatı çektiler.Fiyatlar nasıl?Sizler hangi marka ve tipi tercih ediyorsunuz?Mısır ekiminiz hakkındaki bilgilerinizi paylaşır mısınız?

Ynt: Tanelik mısır marka ve fiyatları

uzay kasa link=topic=71635.msg827055#msg827055 date=1389637158' Alıntı:
Arkadaşlar malumunuzdur Çukurova ' da 2014 yılı 1.Mahsül mısır ekim zamanı yaklaşıyor.Bu gün Mühendis ile görüşmem sonucu karar kıldığım pioneer 1574 ve pioneer 1921 tipi mısırlardan ihtiyacım kadarını sipariş ettim.Bana peşin 315,mısır veresiye 370 tl torba fiyatı çektiler.Fiyatlar nasıl?Sizler hangi marka ve tipi tercih ediyorsunuz?Mısır ekiminiz hakkındaki bilgilerinizi paylaşır mısınız?
kaç dönüm ekiyonuz turp yerimi

Abi sen napacan Pıoner ' ı . En güzel 3 tohum var ' ' Sygenta , Lg , Dekalp ' ' Dekalp ' i özellikle öneriyorum.Geçen sene patates yerinde 1350 kg yi devirdik

Emin Ünal link=topic=71635.msg827172#msg827172 date=1389642813' Alıntı:
Abi sen napacan Pıoner ' ı . En güzel 3 tohum var ' ' Sygenta , Lg , Dekalp ' ' Dekalp ' i özellikle öneriyorum.Geçen sene patates yerinde 1350 kg yi devirdik
Emin patates yerinin farkı nedir bilemiyorum ama geçen yıl bizim köy civarında pioneer ekenlerden en az alan 1070,ençok alan 1930 kg mısır aldı.

uzay kasa link=topic=71635.msg827178#msg827178 date=1389643287' Alıntı:
Emin patates yerinin farkı nedir bilemiyorum ama geçen yıl bizim köy civarında pioneer ekenlerden en az alan 1070,ençok alan 1930 kg mısır aldı.
Patates yerinin farkı dönüme 200 Kg Civarı Gübre olması abi :D

uzay kasa link=topic=71635.msg827164#msg827164 date=1389642149' Alıntı:
yavuz_13 nerelerdesin

geldim hemşo az traktörle gezdim traktröün saati geze geze 52 oldu :) evde otur otur sıkılıyor insan :)

buarada bizim osmaniye bölgesinde işin açıgı en iyi sonuç veren tohum pionerin tohumları digerleri fos çıktı yıllarca dekalp ektik birkaç defa kermes ektik
birdefa lg nin bir çeşidini ektik
ama boş
ekeceksen pionerden şaşma hemşo özellikle yazdıgın ilk çeşit yani 1574 bu sene bizim buralarda mükemmel verim vermiş diger çeşidide bu siteden bir abimzi önermişti hatta fiyatlarını sormuştu bana tohum olarak oda iyiymişte esnaf 1921e yabancı biraz

bende85 dekar sırta 1. ürün mısır ekecegim diye düşünüyorum ama bu kurakta bugday tohumları bile hala topragın altında beklerken işin açıgı çesaret edipte ne gübre ne ayçiçegi nede mısır tohumu almadımda sormadımda yeterki yagmur yagsın hepsi hallolur resmen elimiz kolumuz balandı sadece bekliyoruz
ama şu var iklim şartları düzelirse 85 dekar yerim 3 farklı mevkide 2sini 1574 düşünüyorum 1inide henüz bize yabancı oldugu için denemek için 1921 düşünüyorum
son sezonda ben mısır ekmedim ama iklim şartları gayet müsait olup yazsıcakları mısırları yakmadıgı için en kötü marka tohumu ekenelr bile 1200 kg yi düşmedi
pioner 1574 eken bir esnaf arkadaş var hemite köyünden 200dekar ekti 1700 kg almış dekara
onun dışındaköyyeri köyünden bir arkadaş var oda pioner 1574 ekmiş 1600 kg almış dekara oda 350 dekar falan ekmişti
o arkadaşın abisi 500dekardan biraz fazla ekmiş o bir kaç farklı tohum denemiş en yüksek verimi 1574den almış ovada 1900kg ye kadar çıkmış verim egimli arazilerde 1550kg falan almış
diger ektigi tohumlarda hiç 1500ü geçen olmamış

tabi bu yüksek verimler hep olmaz böle bir sene 40 yılda bir olur
1200 kg alacagını düşünerek yap hesaplarını hemşo

Valla Dostlar mühendisle ve ekenlerle konuşmama göre 1574 cımız(bataklık,su tutan )arazide dayanıklı ve verimli imiş.1921 ise daha dik su durmayan yerlerde iyi verim yapmaktaymış.Gübre tohum almayı düşünüyorum.Vicdansızlar gübreye 2 günde 3 kez zam yaptılar.

YAVUZ_13 link=topic=71635.msg827230#msg827230 date=1389646264' Alıntı:
geldim hemşo az traktörle gezdim traktröün saati geze geze 52 oldu :) evde otur otur sıkılıyor insan :)

buarada bizim osmaniye bölgesinde işin açıgı en iyi sonuç veren tohum pionerin tohumları digerleri fos çıktı yıllarca dekalp ektik birkaç defa kermes ektik
birdefa lg nin bir çeşidini ektik
ama boş
ekeceksen pionerden şaşma hemşo özellikle yazdıgın ilk çeşit yani 1574 bu sene bizim buralarda mükemmel verim vermiş diger çeşidide bu siteden bir abimzi önermişti hatta fiyatlarını sormuştu bana tohum olarak oda iyiymişte esnaf 1921e yabancı biraz

≤≤bende85 dekar sırta 1. ürün mısır ekecegim diye düşünüyorum≥≥ ama bu kurakta bugday tohumları bile hala topragın altında beklerken işin açıgı çesaret edipte ne gübre ne ayçiçegi nede mısır tohumu almadımda sormadımda yeterki yagmur yagsın hepsi hallolur resmen elimiz kolumuz balandı sadece bekliyoruz
ama şu var iklim şartları düzelirse 85 dekar yerim 3 farklı mevkide 2sini 1574 düşünüyorum 1inide henüz bize yabancı oldugu için denemek için 1921 düşünüyorum
son sezonda ben mısır ekmedim ama iklim şartları gayet müsait olup yazsıcakları mısırları yakmadıgı için en kötü marka tohumu ekenelr bile 1200 kg yi düşmedi
pioner 1574 eken bir esnaf arkadaş var hemite köyünden 200dekar ekti 1700 kg almış dekara
onun dışındaköyyeri köyünden bir arkadaş var oda pioner 1574 ekmiş 1600 kg almış dekara oda 350 dekar falan ekmişti
o arkadaşın abisi 500dekardan biraz fazla ekmiş o bir kaç farklı tohum denemiş en yüksek verimi 1574den almış ovada 1900kg ye kadar çıkmış verim egimli arazilerde 1550kg falan almış
diger ektigi tohumlarda hiç 1500ü geçen olmamış

tabi bu yüksek verimler hep olmaz böle bir sene 40 yılda bir olur
1200 kg alacagını düşünerek yap hesaplarını hemşo
Sırta ekimin normal ekime göre avantaj ve dezavantajları nelerdir? :SÇapa yapılıyor mu?Üst gübre verilirken gübre toprağa gömülüyor mu?
Bizi aydınlatırsanız seviniriz... alk-*s

100Mhz link=topic=71635.msg838501#msg838501 date=1391217564' Alıntı:
Sırta ekimin normal ekime göre avantaj ve dezavantajları nelerdir? :SÇapa yapılıyor mu?Üst gübre verilirken gübre toprağa gömülüyor mu?
Bizi aydınlatırsanız seviniriz... alk-*s

sırta ekim ülemizin bir çok bölgesinde birçok farklı ürün ekimi için toprak hazırlıgı esnasında sırt yapılarak uygulanan bir yöntem
ben kendi bölgemden örnekler ve açıklamalar yapayım diger bölgelerden örnek verirse yanlış bilgi aktarmış olabilirim buda güzel olmaz

bizim çukuravada sırt yapmaktaki ilk amaç birinci ürün mısır yani vakit mısırı ekimi için tarlanın erken tarihte ekime uygun tavda olması için yaplan bir uygulamadır ve özellikle yagışlı senelerde sırt yapılmış tarla sırt yapılmamış tarladan 15-20 gün önce ekilebiliyor özellikle düz ova arazilerde bu süre farkı ciddi kazanımlar saglayabilir
malum yerine göre zamanla yarışıyoruz ve ekim dönemleri çok önemli 1 gün erken ekim ve ektigimiz ürünü 1 gün önce topragın üstüne çıkarmak bile verim olarak 1 gün sonra ekip 1 gün sonra çıkarandan daha iyi oluyor
mısır dışında ayçiçegi ve yer fıstıgındada ve diger birçok üründede sırta ekim uygulansada ben ayçiçegi ve yer fıstıgında sırta ekimde yüksek verim alamadım daha dogrusu normal ekimle arasında pek fark olmadı hatta ayçiçeginin kök yapısından dolayı sırta ekim yaptıgım ayçiçegi tarlalarında yer yer yatmalar oldu

uzun lafın kısası düz ova arazilerde ki tarlalarda ve ekim dönemlerinde yagmur suyunun sıkıntılı oldugu tarlalarda birinci ürün mısır ekilecekse ben kesilikle sırt yapılıp sırta ekim yapılmasını öneriyorum
diger koşullarda sırt yapılmasada olabilir
eger ekim döneminde tarlada su tutma olayı yoksa yani ekim döneminde tarla geçmiş yıllardan deneyimelriniz sonucu ve gözlemleriniz sonucu ekim dönemi çamur olmuyorsa tam tavda oluyorsa butür arazilerdede illaki sırt yapın demem düze ekimde yapılabilir böyle arazilerde
yalnız busene ki gibi istisnai durumlarda oluyor
mesela nerdeyse mısır ekimine 15-20 gün kaldı ve yagan yagmurlar sırt yapılmış tarlaları tav edecek pozisyona gelmedi ve dolayısıyla busene sırt yapılmadanda ekim yapılabilirmiş çünkü sırt yaptıgımız tarlalarda toprak kabarık kesekli bir şekilde duruyor hala ve buda sırta ekimi sıkıntıya sokabilir havalar böyle giderse sırtı bozup düze de ekebiliriz yoksa sırta ekilen mısırlar uygun tav olmadıgı için çıkmaz toprakta çürüyüp gider bu mevsimde sulama imkanımızda olmadıgı için

sırta ekim yapılan arazilere yapılan gübreleme ve çapalama işlemlerinde düze ekim yapılmış araziyle arasında hiç fark yok diyebilirim çapalama ve gübreleme işlemleri aynı hatta daha kolay
ve hatta şunuda rahatlıkla söyleyebilirim ki
sırta ekilmiş mısırın çapa ve gübre atım işlemi daha kolay ve daha kısa zamanda oluyor çünkü çapa döneminde düze ekieln mısırı çapaya kestirmemek veya mısırın üzerini toprak kapatmamak yani körlememek için çapalama işlemini yaparken traktörle çok yavaş ve çok küçük viteste gidiyoruz fakat sırta ekim yapılmışsa abartısız 2 kat daha hızlı gidebiliyoruz
ve çapalama sonucunda sıra aralarındaki toprak akbarıp yükseldigi için gübre atımında gübreler toprak yüzeyinde kalmıyor ve homojen bir dagılım gösteriyor
yani gübrelemedede aynı şekilde kolaylık oluyor
sadece gübrede atımından sonraki ilk sulamada eger salma sulama yada damlama sulama yapıalcaksa mümkünse suyun akış hızını biraz düşük tutuyoruz gübre akıp gitmesin diye yagmurlama sulamada zaten hiçbir problem olmuyor

yinede unuttugum yada sizin sormak istediginiz birşeyler olursa eger yazarsanız cevap vermeye çalışırım bilgim dahilinde

100Mhz link=topic=71635.msg838817#msg838817 date=1391279961' Alıntı:
Sırtları ne zaman yapıyorsunuz?Taban gübresini ne zaman ve neyle veriyorsunuz?
Mısırı biçtikten sonra,yerini genelde çizelpulluk ile sürer bir kaç gün havalanmasını bekledikten sonra sırt makinesi ile sırtlarımızı çekeriz.Şubat ayı içerisinde yabani ot mücadelesi gerekiyorsa onu yapar,daha sonra Fırfırı ile dekara 40kg 18-46 ya da 50 kg 20.20.0 taban gübresini saçarız.Sırtları tekrar yenileriz.Ardından sırt loğu dediğimiz bir aletle sırtların tepelerini yassılaştırarak tohum yatağını hazırlarız.Hava durumuna bağlı olarak bu işlemlerin tarihleri değişiklik gösterebiliyor.
ydincbayram link=topic=71635.msg838884#msg838884 date=1391285404' Alıntı:
Pıoneer ' a verilen 315 TL lik fiyat ilaçlı olan tohum için mi yoksa ilaçsız mı? Burada ilaçsız 290 ilaçlı 315 TL fiyat söylentisi var ama net belli değil.
Evet.Pioneer ' ın Poncho ' lu fiyatı p41 cinsi dışındaki tüm serilerde 315tl.Tabi fiyat ocak ayı içindi.Şubatta zam yiyecek diyorlardı ama zam geldi mi bilmiyorum.P41 310 tl idi.

Şubatta pek zam gelmez ama mart dersen zamı bekle bencede.
Pıoneer in D24 cinsi tohumunu öneririm sana P41 den erkenciliği var verimde ondan aşağı kalmaz çoğu zaman. Bir kenara bir torba bile eksen farkı görürsün.