'Patates 5 TL olacak'

Tarlada 70 kuruştu, kilosu 3.5 TL’yi aştı
Burak Coşan
14 Ocak 2014

' Açıklıyoruz... Patates 5 TL olacak '

ÜRETİMİ bir yılda yüzde 17 düşen patateste, bir de stok yapan tüccarlar ortaya çıkınca fiyatlar raflarda 3.5 lirayı geçti.

Yükselişi fırsat bilen bazı tüccarlar daha çok kazanmak için anlaşmaları iptal etmeye başladı. Tüccarların fiyatların 5 lirayı bulmasını beklediğini iddia eden sektör temsilcileri, nisana kadar yeni üretim olmayacağı için patates fiyatlarının artabileceğini söylüyor.

SON dönemlerde kuru fasulyede yaşanan ‘fiyat çılgınlığı’ şimdi de patatese sıçradı. Tezgahlarda fiyatı 3.5 lirayı geçen patateste daha da yükseliş olacağı beklentisiyle bazı tüccarlar ellerindeki ürünü stoklamaya başladı. Bazılarının da özellikle büyük firmalar ile sezonluk yaptıkları anlaşmaları iptal ettiği öğrenildi. Tüccarların fiyatın 5 liraya çıkmasını beklediğini ifade eden sektör temsilcileri, önlem alınmazsa bu rakamın da aşılabileceği uyarısını yaptı. Yükselişin temel nedenlerinden birini üretim düşüşü oluşturuyor. 2012’de 4 milyon 800 bin ton olan patates üretimi 2013’te 4 milyon tona düştü. Eylülde 70 kuruşa ürünleri toplayan tüccarlar, son artışlarla 2.5 liradan patatesi elinden çıkardı.

STOKÇULAR İŞ BAŞINDA

Tezgahlarda 3.5 liraya ulaşan patates için daha fazla zam beklendiğini ifade eden ve aylık 180 tonluk ürün alımı yapan bir işletmeci, Niğde’den ürün alamadığını söyledi. Girdiği depolarda ürün olmasına rağmen satın alamadığını belirten işletmeci, “Depolarda tonlarca patatesin beklediğini gördüm. Satmıyorlar. Şu anda 2.5 lira olan fiyatın 5 liraya çıkmasını bekliyorlar. Tüccarlar ‘stokçuluk’ yapıyor. Anlaşma yaptığım yerler ellerinde patates olmadığı gerekçesiyle anlaşmaya uymuyorlar. Nakit ödemeyi bile kabul etmiyorlar” dedi.

OLAN ÜRÜNÜ İHRAÇ ETTİK

TÜRKİYE Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, “Çok küçük bir ithalatla çözülebilir ancak stokçuluk olduğu için artık o da yetmiyor. Stokçular yaptıkları anlaşmaları bile iptal ediyor. Nisan ayına kadar da üretim yok. Patatesin fiyatı 6 lirayı geçebilir. Üretim yok Suriye ve Irak ama patates ihraç ettik” dedi. İstanbul Umum Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mest Şengün de patates satan pazarcı esnafının tezgahlarının boş kaldığını ya da başkalarına kiraladıklarını söyledi.

MALİYETLER ÇOK ARTTI

PATATESİN yemek sanayicilerinin kurtarıcısı olduğunu ifade eden Türkiye Yemek Sanayicileri Dernekleri Federasyonu (YESİDEF) Başkanı Hüseyin Bozdağ, artık yemeklere patates doğrayamaz hale geldiklerini söyledi. Patatesin alternatif bir ürünü olmadığını belirten Bozdağ, “6.5 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşmış bir sektörüz. Yıllık 95 bin ton patates kullanıyoruz. Maliyetlerimiz çok arttı. Kuru fasulye yerine nohut kullanabiliyoruz ama patates yerine kullanılacak bir ürün yok” diye konuştu.

Ynt: 'Patates 5 TL olacak'

ceksparow-1986 link=topic=71641.msg827455#msg827455 date=1389687126' Alıntı:
geçen sene 8krş ile 10krş yok parasını satıldı çogu depolardan attılar bu senede böyle seneye ekim artar bedava satarız gene
görünen köy kılavuz istemez patatesi blmeyen bıle ekecek cok canlar yanacak

BOZKURT07 link=topic=71641.msg827499#msg827499 date=1389693827' Alıntı:
keşke8 kuruşta olmasa 5 lirada olmasa 1,5tl olsa emek veren herkes emeğinin karşılığını alsa..1 ay önce 30 dönüm civarı ektik hayırlısı bakalım
500 lıraya deli para kazandırır 1.5 olsa allahım aklımı koru tarladan 1 lıraya cıktıkı fıyat bukadar 1.5 olsa kım bılır ne kadar olur

gecen yıl ben 300 ton patetesı ıneklere yedırdım kımsenın gıhı bıle çıkmadı benım gıbı kac kısıde cope attı hıc kımse dusunmedı seneye ne olur dıye ben patetes ekemez duruma dustum 60 donum ekerken 20 donume dustum ve borcumda cok olduğu ıcın erkenden stokçu tüccarlara sattım sımdı gecen yıl 15 kurusa pazardan patetes alırken ıcı sızlamayan tuketıceler varya onlara sesleniyorum sımdı alın bakalım 5 tlden patetesın kıymetını bılın belkı bu cıfcılerı anlarsınız gecen yıl ne cektıgımızı hukumet bıle dusune medı 2012 de ıhracatı erken baslatıpta cıfcının elınde patetes kalmamış olsa en az fıyat olara 30 ıle 50 kurusa satmıs olsaydık bugun bunlar yaşanmazdı yınede hayırlısı olsun sneye yıne ekım 5 katı patetes 30 kuruştan alırsınız