LAPA LAPA KAR YAĞIYOR....

14.01.2014 - 02:30 | Son Güncelleme: 13.01.2014-22:17

LAPA LAPA SUNİ KARLA KAYAĞI NİSANA UZATTI!
Erzurum Palandöken’deki Renaissance Polat Hotel kayak sezonunu uzatmak için ‘suni karlama’ sistemi kurdu ve pistleri ışıklandırdı. İbrahim Polat kayak mevsimini nisana kadar uzattıklarını söyledi

DUYGU ERDOĞAN - Erzurum

Erzurum’daki Palandöken dağına artık lapa lapa suni kar yağıyor. Kış ortasına gelinmesine rağmen yurt genelinde çok etkili bir kar yağışı görülmezken, işadamı İbrahim Polat, Renaissance Polat Erzurum Hotel’e ‘suni karlama sistemi’ kurdu ve pistleri genişleterek ışıklandırdı. Sistem, bölgede 6 ay kaymaya olanak tanıyor, ayrıca kayakseverler gece de kayak yapabiliyor. Yaklaşık 5 milyon TL’lik yatırım 6 aylık bir çalışmanın ardından bitirildi.

Yağış büyük sorun
Polat Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Polat, “35 santimetre mevsim karı var. Onun üzerine biz de 50 santim koyarak 85 santim kar kalınlığı yakaladık. Burada artık, Allah memlekete huzur verirse, nisan ortasına kadar kaymak mümkün olacak. Burası memleketimiz. İşadamlarına da söylüyoruz, ‘Burada kazanıp gittiniz, çok küçük de olsa bir kısmını buraya yatırın’ diyoruz. Yalnız burada çalışanlar değil, buraya binlerce turist geliyor. Esnafı da kalkındırıyoruz” dedi.

Su ve yağış sıkıntısının büyük sorun oluşturduğunu ve suni karlama sistemiyle bu engeli aştıklarını dile getiren Polat, şunları kaydetti:

15 dakikada kayağa
“Pistler dardı, şimdi çok genişlettik. Büyük bir de gölet yaptık. Burası Doğu’nun Paris’i. Etrafında 9 il var. Hepsine 2 - 3 saat uzaklıkta. Vali Bey bir merkez yapmak istiyor. Böyle bir çarşı, alan yapılırsa hem yerli hem yabancı turist daha yoğun gelir.”

Renaissance Polat Erzurum Hotel Genel Müdürü Bora Kanber, 7.5 kilometrelik suni karla kaplanabilen pistlere sahip olduklarını belirterek, Polonya, Rusya, Ukrayna, Azerbaycan ve İran’ın genel olarak Palandöken’i tercih ettiğini söyledi.

Palandöken’in en büyük avantajını havaalanı ve şehre 10 dakika uzaklıkta olması olarak gösteren Kanber, 15 dakika içinde kayakçıların kendilerini pistlerde bulabileceğine dikkat çekti.

Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak ise Erzurum’un bölgede merkez bir şehir olduğunu ve yaklaşık 4.5 - 5 milyon kişiye hitap ettiğini belirtti.

NASIL YAĞDIRIYOR?

Tüm kayılabilir pistleri suni karla kaplayabildiklerini söyleyen Bora Kanber suni karlama sistemini şöyle anlattı:

“Dünyada kayakseverlere hizmet veren tüm pistler suni kar kullanıyor. Suni kar, doğadakinin yapayı. 40 bin metreküplük bir gölet yaptık. Buradan su çekiyoruz ve toz halinde havaya atıyoruz. Çeşitli şartların bir arada olması gerekiyor.

Hava sıcaklığında eksi 5’i yakaladığımız zaman yapılabiliyor. Suyun da eksi 8 derece olması gerekiyor. Püskürttüğümüz su soğukla birlikte yere kar olarak düşüyor. Neden bozulmuyor? Havadan aslında buz kütleleri düşüyor. Bunu iki gün dinlendiriyoruz.

Yaptığımız kar öbeklerini sonra araçlarla rendeliyoruz. Erzurum’da tüm pistlerde kullanılıyor ve Türkiye’de tek.”

Ynt: LAPA LAPA KAR YAĞIYOR....

kobra47 link=topic=71662.msg827640#msg827640 date=1389715124' Alıntı:
bizde sevindik ama

Yahu hemşerim o kadar paylaşım yapıyorum bazıları hakkitaten önemli konular ama okunmuyor, yazılmıyor bari bende böyle dikkat çeksin haberler diyorum alınma :)

Gündeme tam oturunca haber öyle ilginç geldi hepimize....

Ynt: LAPA LAPA KAR YAĞIYOR....

Hermiyas link=topic=71662.msg827643#msg827643 date=1389715347' Alıntı:
Yahu hemşerim o kadar paylaşım yapıyorum bazıları hakkitaten önemli konular ama okunmuyor, yazılmıyor bari bende böyle dikkat çeksin haberler diyorum alınma :)

Gündeme tam oturunca haber öyle ilginç geldi hepimize....
Murat abi konularının hepsini okuyorum lakin yorum yazmıyorum çoğuna.Yazacak birşey bulamıyorum.Ben kendi adıma, paylaşımlarından gayet keyif alıyorum.Arada böyle haberlerde insanı etkilemiyor değil.Kandırık yaptın bizi :D