MF 5420 PULLUK VE GOBLE DİSKORO SEÇİMİ...

Tkdk 12 çağrı döneminde traktörün eksiklerini tamamlamak için yine başvuruda bulunacağız :) pulluk ve goble yada diskaro seçiminde yardımlarınıza ihtiyacım var pulluk 4lü dönerli alpler yada ünlü sizce hangisi ? diskaroda ve goblede azim ve ilgi düşünüyorum toprağımız sert yardımlarınızı esirgemeyin plaase ;)

hidroayar.jpg

201242330dceb17-85dc-49dc-9e43-d286bf0c2aa3.jpg

20121123194176281.jpg

cff917329b1c742caa48b6b40446081a.jpg

İlgi gobley max 85hp güç istemekte

Ynt: MF 5420 PULLUK VE GOBLE DİSKORO SEÇİMİ...

ben olsam sizin yerinizde pullukta ünlü alırım.ilgi ve azim arasında çok fark yok aynı kalite fiyatına göre seçerim onuda.ilgi azime göre fazla seçenek yok diye biliyorum ve o yüzden çok ağır gelebilir belki motora.azimde seçenek daha çok yinede karar sizin

Diskaro ilgi bence de.Ama pulluk konusunda kararsız kaldım ünlünün otomatik pullukları güzel ama dönerliler nasıldır bilmiyorum.Alplerden yana bir sıkıntı çıkmaz kesinlikle ama ünlü daha az yoruyor motoru o yönden tercih yapmak lazım :S

4lü dönerlide 5420 nin zorlanacağını sanmıyorum.Eger ağır tip goble alırsanız alpler veya ilgi alın ve 22li olsun.

Diskaro olarak Azim ' i öneririm.Bizim trakyada Azim kullanılır genel olarak.Herkes memnun.Pulluk olarakta Alpler uygun gibi duruyor.O küçük pulluk çiziye toprak düşürmüyor.Kalite olarak ikiside aynı ama kullanışlılık açısından Alpler daha uygun duruyor.

pullukda ikincisi daha güzel duruyor birde önde küük bir ayağı daha var daha avantajlı gibi duruyor diyerindede traktörün arkasına takılan daha iyi duruyor ben bunalrı kullanmadım ama sadece görüntü ve yapısı ile konuşuyorum

pulluk ünlü dönerli derim kendim kullanıyorum 4lü 14no dönerli memnunum.ünlü yeni matris isimli yaylı disk üretimini de yapıyor onada bakmanı tavsiye ederim benim düşüncem...

Şimdi marka olarak birşey pek diyemeyeceğim. Ama özellik olarak disk tillerda dikkat etmeniz gereken noktaları söleyeyim.
1- Diskler ile diskleri tutan ayak arasındaki mesafenin geniş olmasına bakın. Çünkü yaşlıkta çamurda çalışırken diskler ile o ayakların arasına çamur doluyor ve dönmesini engelliyor. Disk ne kadar uzaksa ayaktan o kadar iyi olur.
2- Disk yataklarının yağsız olan, daha doğrusu yağlama gerektirmeyen model yataklı olmasına dikkat etmek gerek. Bakım gerektirmeden sorunsuzca kullanırsınız.
3- Disklerin ön ve arka olarak kayar tip olması iyi olacaktır. Şartlara göre disklerin yönünü kaydırabilirsiniz. Pistonlu olursa daha kolay olur. Olmazsada pek sorun değil. Sürekli ayarlanan birşey değil çünkü.
4- Arka merdanenin mümkünse çamur tutmayan sıyırıcı ağır tip merdane olmasında fayda var. Şayet çok zorlu toprak yoksa boru tipte işinizi görür. Ayrıca pistonla kalkan olursa daha rahat olur. Ama hem piston, hemde yaylı tip ikisi bir arada olursa tadından yenmez.
5- Ağır bir ekipman olduğu için şasenin kuvvetli olmasına dikkat edin.
6- Mümkünse traktörün kapasitesine göre en ağır hangisi uygunsa o olsun. Daha derin çalışma sağlar.
7- Ön ve arka disklerin şase arasının geniş olmasına dikkat edin. Tavın fazla olduğu zamanlarda derin giderse toprak diskler arasından geçene kadar ortada yığma yapar. Şasenin üstüne kadar toprak çıkar. O yüzden boğulmayacak kadar geniş ara olması iyi olur.

Disk tiller için aklıma gelenler bunlar. Marka olarak seçerken bunlara dikkat etmenizde fayda var. Biz Özdöken kullanıyoruz. Yeni modelleri güzel. Tek sıkıntı disk arası mesafenin az olması. Bazen çok ağır şartta araya çamur sıkışıyor. Onun dışında çok sağlam ve güzel.

Pulluk olarakta dönerli çok güzel seçim olur. Traktöre göre uygun bir döner pulluk çok iyi olur. Arkadaşların dediği gibi ön gövdecikli olursa daha iyi olur. Benim hoşuma Ünlü ' ler gidiyor. Ama denemediğim için çalışması nasıl bilemiyorum...