Bakanlık fasulyeden sonra Patateste Yaşanan Fiyat Artışına El Koydu

Fiyatı son dönemde adeta muzla yarışan ve tezgahta kilosu 3.5 TL ' ye satılmaya başlanan patates için bakanlık harekete geçti. Nevşehir ' deki patates depolarında incelemelerde bulunarak sektör temsilcileri ile bir toplantı yapan Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı üst düzey yöneticileri, ülke genelinde halen depolarda 4 milyon ton patatesin bulunduğunu belirterek, fiyatların bir hafta içerisinde düşeceğini açıkladı.

Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mevlüt Gümüş beraberinde Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Dr. Nevzat Birişik ile birlikte Nevşehir ' e geldi. Nevşehir ' de ilk olarak İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, Niğde İl Müdürü Murat Türkmen ' inde katıldığı toplantıda sektör temsilcileri ile bir araya gelen bakanlık yöneticileri daha sonra il genelindeki patates depolarında incelemelerde bulundu.

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mevlüt Gümüş, şu anda halen Türkiye ' nin iki önemli patates üretim merkezi olan Nevşehir ve Niğde illerinde bulunan patates depolarında 700 bin ton patates bulunduğunu belirterek patates stokunun Türkiye ' ye Nisan ayına kadar yeteceğini ifade etti. Gümüş, 'Nevşehir ' de sektör temsilcileri ile bir toplantı yaptık. Şu anda Niğde ve Nevşehir ' de depolarda 700 bin ton civarında yemeklik patates bulunmakta.2013 yılında ülke genelinde 4 milyon ton dolayında patates üretimi oldu. Şu anda depolar patates dolu. Sadece Nevşehir ' de 2 bin civarında patates deposu bulunmakta. Bunun bin 200 adeti kayadan oyma büyük doğal depolar. Bu 2 bin patates deposunun tamamı şu anda patates ile dolu durumda. Şu anda ülkemizde bir patates sıkıntısı bulunmamakta' dedi.

'PATATES FİYATI KISA SÜREDE DÜŞECEK'

Patateste son dönemde yaşanan fiyat artışının herkesi tedirgin ettiğini ancak bu durumun kısa sürede düzelerek fiyatların düşeceğini vurgulayan Gümüş, bu konuda sektör temsilcilerinden söz aldıklarını kaydetti. Önümüzdeki günlerde patates sıkıntısı yaşanacağına dair söylemlerin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Gümüş, depolarda bulunan binlerce ton patatesin tüketiciye daha ucuz fiyattan ulaşması için her türlü tedbiri aldıklarını açıkladı. Gümüş: 'Fiyatlar geçtiğimiz yıl çok düşüktü. Bu seneki fiyatlar biraz yükseldi. Bakanlık olarak alacağımız tedbirler ile bu fiyatların bir hafta gibi kısa bir zamanda normal seviyeye ineceğine inanıyoruz. Alacağımız tedbirler ile bu fiyatların en kısa zamanda en düşük seviyeye ineceğine inanıyorum. Sektör temsilcileri ile yapmış olduğumuz toplantıda; bu fiyatın makul seviyeye çekileceğini, bir hafta gibi kısa sürede normal seviyeye ineceğinin taahütünü verdiler. En kısa sürede fiyatlar düşecektir Şu anda depolar patates ile dolu vaziyette. Patatesin bulunmaması gibi bir sıkıntı yok. Fiyatlar suni olarak artmıştır. Bu fiyatların ben normal seviyeye ineceğine inanıyorum. Şu anda Türkiye genelindeki depolarda bulunan patates Türkiye ' ye en az 3 ay yetecek seviyede. Dolayısıyla akabinde de Nisan ayında yeni mahsul patates çıkacak. Bu yüzden herhangi bir sıkıntı yok' diye konuştu.

Patates fiyatının 10 günlük süre içerisinde 1.5-2 TL civarına ineceğini söyleyen Gümüş, fiyatların düşmemesi durumunda ise tüketicileri korumak adına yurt dışından patates ithalatı da dahil her türlü tedbiri alabileceklerini vurguladı. Gümüş, 'Fiyatın 1.5 ila 2 TL seviyesine ineceğini tahmin ediyorum. Patateste fiyatın 5 TL ' ye yükseleceği yönündeki söylentilere kesinlikle katılmıyorum. Normal seyrine dönecektir bu fiyatlar. Dönmediği takdirde her türlü tedbiri alırız. Normal bir seviyeye gelmediği takdirde tüketicimizi de mağdur etmeyiz. Bakanlık olarak her türlü tedbiri alırız' dedi.

'ÜRETİCİLER ARTIŞIN ARACILARDAN KAYNAKLANDIĞINI SAVUNDU'

Sivas Patates Üreticileri Birlik Başkanı Ahmet Park ise üreticilerin patates fiyatlarını yükseltmek için depolarındaki patatesi satmadığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Her gün depolardan yüzlerce ton patatesin piyasaya sürüldüğünü kaydeden Park, üreticinin 1.5-2 TL arasında sattığı patatesin fiyatının pazarda bir anda 3.5 TL ' ye yükseldiğini ve yüksek fiyatın aracılardan kaynaklandığını vurguladı. Park, '15 yıldır bu sektörün içerisindeyim ve son dönemdeki fiyat dalgalanmalarının suni olduğuna inanıyorum. Bu inancımda depolardaki patates varlığından kaynaklanıyor. Önümüzdeki günlerde fiyatların normal seviyesine düşeceğine inanıyorum. Fiyatlar kısa sürede 1.5-2 TL arasına inecek. Çünkü şu anda depolarda bulunan patatesler en az 30 Nisan ' a kadar yetecektir. Bunun içinde fiyatlardaki bu dalgalanmayı geçici görüyorum.Üreticilerin patatesleri depolarda beklettiği ve satmadığına inanmıyorum. Depolardan sürekli patates çıkışı oluyor. Ben kendi depomdan günlük 8 kamyon patates çıkartıyorum. Bu da günlük 160 ton patates satışı demek. Bu fiyat artışının ben çiftçiden ve depodan satanlardan değil aracılardan kaynaklandığına inanıyorum. Şu anda depolardan çıkan patatesin fiyatı 1.40 ile 2.10 TL arasında. Bu fiyatlar malın kalitesine göre değişmekte. Ortama 1.70 TL ' ye depodan çıkan patates tezgahlarda 3.70 TL ' ye satılıyor. Bu fiyatlarla hükümetin ithalat yapması gündeme gelebilir. Geldiği takdirde de aracılar çekilir ve yanan çiftçiler olur. Sektör zaten son 2 yıldır zor günler geçirdi. 2011 yılında don felaketi 2012 yılında ise fazla üretimden dolayı düşük fiyat şoku yaşadı. Çiftçilerimiz bu yüzden geçen sene mallarını çöpe döktü. Bu nedenle bu yıl kendini biraz da olsa toplayan üreticilerimizi bitirmeye gerek yok. Depo çıkışı 1.70 TL olan patatesin üzerine 2 TL koyarak satıyorlar. Biz öz sermayemizle 1.5 TL ' ye üretip sattığımız mala esnaf bir günde 2 TL kar koyuyor' dedi.

Ynt: Bakanlık fasulyeden sonra Patateste Yaşanan Fiyat Artışına El Koydu

bazen anlamıyorum ben bu olan bitenleri.
gecen yıl patades üretiçisi ,gecmiş yıllardada fasülye,bakliyat üretiçisi kan ağlarken ilğili bakanlık veye hükümet geneli ne yaptı üretiçi acısından.
şimdi az bi fiyat artışı durumunda hemen müdahaele ,bilmem ne deniyor.
madem öyle ,artan mazota,gübreye ,yeme bilmem neyede müdahele etsin ilğili kurum kuruluşlar.

mazot gübre fiyatı artınca ses seda yok çifçinin birazcık bi şeyi para ederken hemen müdehale ederler gecen sene çifçi patetesi hayvanlara yedirdi nerdeydiniz

Patates fiyatının 10 günlük süre içerisinde 1.5-2 TL civarına ineceğini söyleyen Gümüş, fiyatların düşmemesi durumunda ise tüketicileri korumak adına yurt dışından patates ithalatı da dahil her türlü tedbiri alabileceklerini vurguladı. Gümüş, 'Fiyatın 1.5 ila 2 TL seviyesine ineceğini tahmin ediyorum.

aynı müdehaleyi üretici için geçen yıl niye yapmadı bu deyyuslar....( kusura bakmayın kız-*sw) ithalatı beceriyorlarda ihracatı niye yapamıyorlar..........

Arz talep dengesini hiç sağlayamayacaklar galiba bu sıkıntıların yaşan maması için havza bazlı desteklemeler konusunda belli ürünlerde taban fiyat uygulanmalı girdi fiyatları enflasyon oranları gözetilerek taban fiyat konmalı bu fiyatın altına düşerse devlet sübvanse etmeli özellikle yıllardır bu tarımı yapan ayçiçeği,hububat,mısır,fasulye,patates vb. ürünleri eken çifçiler özellikle desteklenmeli sürekliliği sağlanmalı bi bakıyoruz arz fazla oluyor doğal olarak fiyatlar taban yapıyor çifçimiz mağdur olanca diğer yıl ekmiyor bu seferde arz az talep çok olunca fiyatlar tavan yapıyor büyüklerimizde alışmışlar hemen ithalatı açıyorlar piyasayı düşürüyor ama bu politikayla çifçiyi bezdiriyorlar.

Sen elindeki malı sakla ondan sonra fiyatlar yükselsin spekülatif hareket et ondan sonra haberin yokmuş gibi yap.Ben inanmadım açıkçası.

Her zora düştüğümüzde ithalat yapacaksak o zaman hiç ithalat engeli koymayalım daha iyi.

Şartları zora sokan etkenleri irdeleyip çözümü ithalatta değil geleceğe dönük planlamalarla bulmak lazım...