18.01.2014 - 02:30 | Son Güncelleme: 17.01.2014-22:20

TMO’nun pirinci 2.90 TL
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü, market zincirlerine yönelik paketli pirinç satış sürecini başlattı. TMO logolu, 2 kilogramlık paketlerdeki pirinçler, kilogram başına 2.90 liradan satılacak.

EKONOMİ SERVİSİ

TMO Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Türkiye’de çeltik hasadının tamamlanmasının üzerinden henüz 2.5 ay geçmesine ve gerek üretici gerekse tüccar stoklarında yeterli miktarda ürün bulunmasına rağmen, yüksek kar beklentisiyle ürünlerin piyasaya yeterince arz edilmemesi nedeniyle pirinç fiyatlarında zaman zaman hareketlilik yaşandığı ifade edildi.

Pirinç fiyatlarının istikrarı için muhtelif önlemler aldığı ve alınmaya devam edildiği belirten açıklamada, bu doğrultuda pirinç ve çeltik ithalatlarına partiler halinde devam edildiği, ülke geneline yayılan 172 TMO satış noktasında da kilosu perakende 2.5 liradan pirinç satışlarının sürdürüldüğü anımsatıldı.

TMO, halkın istifadesine sunulan pirinçlerin daha fazla tüketiciye ulaşmasını sağlamak ve pirinç fiyatını aşağı çekmek için market zincirleri ve bunların üst birlikleriyle görüşmeler yürütüldüğünü açıkladı.