18.01.2014 - 02:30 | Son Güncelleme: 17.01.2014-22:36

ABD’nin Silikon Vadisi’ne Danimarka’dan cevap
Bir anlamda dünyanın yeni trendlerinin belirlendiği, teknolojinin ABD’deki beşiği olarak kabul edilen “Silikon Vadisi”nin, Danimarka’da farklı bir karşılığı var.

ABD’nin Silikon Vadisi’ne Danimarka’dan cevap

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ın 12 kilometre kadar dışında bulunan Novozymes, bir anlamda ülkenin Silikon Vadisi kabul edilirken, cep telefonu ya da bilgisayar gibi teknolojilerle kesinlikle ilgilenmiyor.

6 bin çalışanı olan Novozymes, tamamen tarım teknolojileri üzerinde çalışan bir merkez. Tarım ürünlerinin nasıl daha verimli yetiştirilebileceğinden tutun da, bir tarım ürününün nasıl çevreyi daha az kirleterek yetiştirilebileceğine, bioenerji üretimi, çevre temizliği gibi alanlarda kullanılabilecek enzimlere varıncaya kadar pek çok konuda araştırmalar yürütüyor.

Tarımın, Danimarka ekonomisindeki yerinin büyük olduğunu belirten yetkililer, tarım ürünleri ihracatının 2012’de 27 milyar dolar, 2050’deyse 50 milyar dolara çıkacağını kaydediyor. Şirketin yetkilileri, Birleşmiş Milletler’in 2050 yılında tarım ürünleri ihtiyacının yüzde 70 artacağını hesapladığını hatırlatarak, önemli bir görev üstlendiklerini kaydediyorlar.