+ Konuya Cevap Yaz
5 sonuçtan 1 ile 5 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Kanatlı sektöründen 1 milyar dolarlık ihracat  Kanatlı sektöründen 1 milyar dolarlık ihracat
  13 Ocak 2014

  SON yıllarda ani iflasların yaşandığı kanatlı sektörü, 2013 yılında ihracat başarısını zirveye taşıyarak hem korkulu rüya görmekten kurtuldu, hem de 2023 hedefini yakalamayı başardı.

  Kanatlı Tanıtım Grubu (KTG) Başkanı Şahin Aydemir, 2012 yılında 893.8 milyon dolar olan ihracatı yüzde 15.57 artışla geçen yıl 1 milyar 33 milyon dolara çıkardıklarını açıklayarak, “2023 ihracat hedefini yakalayan tek sektör olduk. Hedefi 5 kat yükselterek 5 milyar dolara revize ettik. Bu yıl hedef ihracatın önündeki engellerin kalkacağı Çin ve Japon pazarı olacak” dedi.

  Arnavutluk, Bangladeş, Gine Bissau, Güney Kore, Lübnan ve Yemen gibi ülkelerin ilk kez 2013 yılında Türk Pilici ile tanıştığını. yumurtada ise, Bahreyn, Cibitu, Gambiya, Katar, Liberya, Sierra Leona, Sudan ve Ürdün gibi yeni pazarların eklendiğini anlatan Aydemir, “2012 yılında 1.58 dolar olan ortalama birim fiyatı 2013 yılında 1.63 dolar çıkardık. 2014’te 1.2 milyar dolar hedef koyduk. Fakat 1.3 milyar doları yakalamaya çalışacağız” dedi.

  20 bin civcivi olana ayda 7 bin lira

  Şahin Aydemir, köyde yaşayan ailelere ayda 7 bin lira kazandıracak formülü de açıkladı. Aydemir, “20 bin tavukluk çiftlik için ilk başta 300 bin liralık yatırım gerekiyor.Bu yatrımla yda 7 bin lira kazanacağınız başka iş yok. 300 bin liraya ev alsanız ayda 1000 tl kira alırsınız. Bankaya koysanız çok daha az kazanırsınız. Fason üreticilik köyden kente göçü de engelliyor” dedi

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Kanatlı sektöründen 1 milyar dolarlık ihracat  Türk beyaz et sanayicisi ' iyi bir pazar ' yakaladı
  Türkiye’de kullanımı yasak olan mekanik ayrılmış ette Rusya ' nın uyguladığı vergiler yüksek olmasına rağmen Türk beyaz et sanayicisi iyi bir pazar yakaladı
  Türk beyaz et sanayicisi ' iyi bir pazar ' yakaladı
  Ana Sayfa» Ekonomi» Dış Ticaret
  27.10.2014 03:29

  HÜSEYİN GÖKÇE

  ANKARA - Rusya’nın Avrupa Birliği’ne koyduğu ithalat yasağıyla birlikte heyecanlanan beyaz et sektörü yürürlükteki yüksek vergi oranları sebebiyle doğrudan kanatlı eti ve salam-sucuk-sosis gibi ileri işlenmiş ürünler satmakta güçlük çekiyor. Ancak Türkiye’de kullanımı yasak olan mekanik ayrılmış et konusunda ise yine vergiler yüksek olmasına rağmen Türk beyaz et sanayicisi iyi bir pazar yakaladı. Temmuz ayında 550 ton ile başlayan ihracat, Ağustos’ta 2 bin 300 tona, Eylül’de ise 6 bin tona ulaştı.

  140 milyonluk nüfusuyla bölgenin en önemli tüketicilerinden birisi olan Rusya’nın kişi başına 24.5 kiloyu aşan beyaz et tüketimi, AB’ye uyguladığı ithalat yasağıyla birlikte Türk beyaz et sanayicisini heyecanlandırdı. Ancak Rusya’nın halen Türk ürünlerine ortalama yüzde 80 civarında gümrük vergisi uygulaması, ihracat imkanlarını zorlaştırdı. Beyaz Et Damızlıkçıları ve Sanayicileri Birliği (BESDBİR) Başkanı Sait Koca, ihracat miktarını artırabilmek için Rusya’nın Türkiye’ye düşük vergili özel kota açması konusunda girişimlerinin sürdüğünü bildirdi. Bunun gerçekleşmesi halinde 2015 yılında ihracat miktarlarını ciddi oranda artıracaklarını belirten Koca, pazarda kalıcı olmak istediklerini vurguladı.

  İhracat eylülde patladı

  Türkiye yüksek vergiler sebebiyle beyaz ette fiyat rekabetinde zorlandığı sıralarda, imdadına mekanik ayrılmış et yetişti. Yürürlükteki mevzuat uyarınca mekanik ayrılmış et Türkiye’de kullanılamıyor. Rusya ise sıyrılan tavuk kemiklerinin üzerinde kalan et parçalarının özel bir yöntemle ayrıştırılmasından elde edilen mekanik ayrılmış et ile salam, sucuk, sosis gibi ürünler üretebiliyor. Sektör, Türkiye’de yasak olduğu için bugüne kadar çöpe atılmak zorunda kalınan ürünleri artık bir ekonomik değer olarak üretip ihracatını gerçekleştiriyor.

  AB ambargosundan önce 50 ton ihracat

  Rusya’nın ambargo kararından önce bu ürünlerden sadece 50 ton satabilen Türkiye, kararın uygulanmaya başladığı dönemde temmuz ayında ihracatını 550 tona yükseltti. Ağustos ayında ise bu kalemdeki ihracat adeta patlayarak 6 bin tona çıktı. Türk beyaz et sektörü için çok küçük olsa da bu ihracatın Rusya’ya gerçekleştirilmesi, pazar potansiyeli açısından büyük önem arz ediyor

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  18 Ocak 2009
  Şehir
  Bursa
  Yaş
  23
  Mesajlar
  10,848
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Kanatlı sektöründen 1 milyar dolarlık ihracat  Evdeki hesap çarşıya uysa...

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Kanatlı sektöründen 1 milyar dolarlık ihracat  03.12.2014 - 02:30 | Son Güncelleme: 02.12.2014-23:56 Milliyet.com.tr » Ekonomi » Haber
  Türk tavukçusu tilki kesildi!
  Rusya’nın ABD ve AB’ye koyduğu gıda ambargosu, Türkiye’nin tavuk ihracatını sıfırdan 14 milyon dolara taşıdı. Tavukçuların 2015 hedefi ise ihracatı 250 milyon dolara çıkarmak

  Türk tavukçusu tilki kesildi!
  Fehim Genç

  Rusya’nın ABD ve AB ülkeleri ile Norveç’ten gıda maddesi ithalatını ağustos ayından itibaren bir yıl süreyle yasaklamasının ardından Türkiye Rusya’ya 14 milyon dolarlık tavuk eti ve tavuk sakatatı ihraç etti. Rusya’nın ABD’ye verip sonradan yasakladığı 150 bin tonluk tavuk eti kotasının peşine düşen Türk tavukçuları, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ziyaretinin ardından kota konusundaki beklentilerini artırdı.
  Rusya’ya ağustos ayından bu yana yapılan 14 milyon dolarlık ithalatın 7 milyon dolarlık kısmını tek başına yapan Keskinoğlu Tavukçuluk Yönetim Kurulu Üyesi Keskin Keskinoğlu, ABD kotasının Türkiye verilmesi halinde 2015 yılında Türk kanatlı sektörünün Rusya’ya ihracatının 200-250 milyon dolara çıkacağını söyledi. Keskinoğlu, “Kota konusunda Rus makamlarının vereceği kararı bekliyoruz. Putin’in ziyareti sonrasında kota için olumlu bir karar çıkabilir” dedi.

  1 milyar $’lık ithalat
  Rusya’nın yılda 1 milyar doların üzerinde tavuk ithal ettiğini kaydeden Keskinoğlu, şunları söyledi:
  “Rusya’nın tavuk eti ithalatında en büyük payı ABD ve AB alıyordu. 6 aydır bu ülkelerden kanatlı eti almıyor. Rusya alternatif pazarlara yöneldi. Bunlardan biri de Türkiye. Türkiye’ye gelerek tesisleri incelediler ve 12 tesise onay verdiler. Onaydan sonra geçen 6 aylık sürede Türkiye Rusya’ya 14 milyon dolarlık kanatlı eti ihraç etti. Geçen sene aynı dönemde bu ihracat sıfırdı. Bu 14 milyon dolarlık ihracatın yarısını, 7 milyon dolarlık kısmını firma olarak biz yaptık.”

  ‘2. pazarımız olacak’
  ABD kotasının Türkiye’ye verilmesinden sonra Türk kanatlı sektörü için Rusya’nın Irak’tan sonra ikinci büyük pazar haline geleceğini kaydeden Keskinoğlu, “Rusya’ya tavuk eti ve tavuk ürünü olarak kıyma, göğüs eti, but ihraç ediyoruz. Oradaki firmalar ne talep ediyorsa o ürün gönderiliyor. Bizim firma olarak gönderdiğimiz ürünlerin yüzde 65’i et” dedi.


  ‘Fiyat artmaz, korkmayın’
  Toplam tavuk üretiminin 2013’te 1.8 milyon ton olduğunu, 2014’te yüzde 6 artışla 1.9 milyon tona yükseleceğini ifade eden Keskinoğlu, şu bilgileri verdi: “Sektör her yıl yüzde 6 ile yüzde 10 arasında büyüyor. Büyümenin en büyük itici gücü Türkiye’deki genç nüfusun artışı. Rusya’ya ihracat artarsa Türkiye’deki fiyatlar artmaz, korkmayın. Kapasite artışı ile hem Türkiye’nin iç pazarı, hem de ihracata giden ürün karşılanır.”

  Yumurta ihracatı sırada
  Rusya’nın aynı zamanda çok büyük bir yumurta ithalatçısı olduğunu belirten Keskinoğlu, “Yılda 300 milyon dolarlık yumurta ithal ediyorlar. Yumurta konusunda da izin alınmaya çalışılıyor. İzin çıkarsa 2015’te Rusya’ya 50 milyon dolarlık yumurta ihraç edilir” dedi.

  ‘Rusya sadece tavuğun kıymasını, boynunu alıyor’
  Mudurnu Tavukçuluk Yönetim Kurulu Başkanı Zühal Daşdan ise “Rusya’nın Türkiye’den ciddi miktarda aldığı hiçbir şey yok” dedi. Daşdan, şunları söyledi:
  “Rusya’nın Türkiye’den çok az miktarlarda tavuk ithalatı var. Aldığı şeyler de tavuğun boynu, kıyması, ciğeri taşlığı... Tavuğun hep ucuz taraflarını alıyor. Biftek kısmı olsun, but kısmı olsun, bütün tavuk olarak aldığı çok az miktarlarda. Bunun da sebebi gümrük vergileri düşmemesi. Rusya, Türkiye’den gıda maddesi alacağını açıkladı ama gümrük vergilerini düşürmedi. Bize ekmek yedirecek fiyatlarla gelmiyor. AB’ye gıda ambargosu koyduğundan bu yana 6 ay geçti, doğru dürüst bir mal talebi yok. Irak’a 16 milyon kilo tavuk satıyoruz. Hem de tavuğun butunu, göğsünü ya da bütün tavuk olarak satıyoruz. Rusya’nın, tavuğun et kısmıyla ilgili talebi çok çok az miktarda. Rusya, AB’ye kota koyduktan sonra, alımlarını Brezilya’ya yönlerdirdi çünkü Brezilya dünyada tavuğu en ucuza satan ülke

 5. #5
  volkanuzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  24 Kasım 2009
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  25
  Mesajlar
  11,573
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Kanatlı sektöründen 1 milyar dolarlık ihracat  Alıntı rocky link=topic=71839.msg929809#msg929809 date=1414404198 Nickli Üyeden Alıntı
  Evdeki hesap çarşıya uysa...
  tavuğu duyunca nasıl geldin hemen

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Bakliyatta 611 milyon dolarlık ihracat yapıldı
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Diğer Tarla Bitkileri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Mayıs.2014, 17:10
 2. 1.2 milyar dolarlık fındık ihracatı
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Fındık
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 04.Nisan.2014, 12:12
 3. Irak'a 657 milyon 251 bin dolarlık ihracat
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Kümes Hayvancılığı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 16.Kasım.2013, 16:50
 4. ABD 50 milyar dolarlık pazarımızı kaptı!
  Konu Sahibi köylü Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Şubat.2012, 14:43
 5. 200 milyon dolarlık ihracat tehlikede!
  Konu Sahibi köylü Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 01.Ağustos.2011, 18:43

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status