Ayrık otuna çözüm

Ynt: Ayrık otuna çözüm

Kurak mevsimde derin sürüm yaparak ayrıkları toplarsanız büyük ölçüde azalır, sonrasında yonca alanı kaplayarak ayrık otunun canlanmasını engelleyecektir.

1-Herhangi bir marka total herbisit (ot ilacı) alınacak. (Ziraat odalarındakiler hem ucuz hem etkilidir)
2-Rüzgarsız bir havada,
3-Güneşin etkisini yitirdiği saatlerde başlayarak,(arıların evlerine girdiği zamanlarda)
4-Ve yağmurun en az 10 gün yağmayacağı (şayet yağarsa hiç ilaçlama olmadı ) varsayılarak
5-Temas ettiği yapraklı tüm bitkilerin yok olacağı gözünde tutularak,
6-Otu kesinlikle budamadan, koparmadan, sadece ilaçlayarak
7-15 lt suyun içine 1 su bardağı ilacı (öncesinde daha küçük (5 lt pet şişe içinde) bir kapta) 'iyice' karıştırarak,
8- Bir adet sırtta taşınabilir şarjlı elektrikli pompa ön şartı ile ( yoksa manuel aletler eziyet oluyor, işten kopuyorsun )
9-İlaçlamayı takiben (ottan kurtulduktan sonra) toprağınızın yine ekilebilir olduğunu ve gönül rahatlığı ile ekime dönebileceğinizi unutmadan, (çünkü bazı yerlerde torağında zehirlendiği ,3 yıl ekim yapılamayacağı gibi ifadeler vardır. Ektim, biçtim, hasat ettim.)
bu ilacı,
*yukardaki şartları yerine getirmeniz halinde,
*ilacın, yapraklardan köklere kadar ilerleyeceğini ve ancak böyle yok olacağını bilerek
*yaklaşık 1 yıl sonunda
*arada tek tük filizlenenlerin tepesine ilacı hemen vererek

• Beğen
Tepkiler: keltaşlı

ben geçen yıl ayrık mücadelesi yaptım. raundop star adında bir ilaç kullandım. çok etkili bir ilaç. ilaçlama yaptıktan sonra çobanlara söyle hayvan otlatmasınlar. hayvan otlatılan bir yerde kesin sonuç alamazsın. bu ayrık ilaçları kimyasal bir tuz. köküne kadar iniyor ve kökü çürütüyor. raundop starın farkı atıldıktan 2 saat sonra yağmur yağsa bile etkisini gösteriyor.

Var kardesim tek uygulamada kesin cözüm ilaci attiktan 20 gûn sonra anız tarlasi gibi oluyo ayriklar köküne kadarda iniyo bi daha çıkışı yok benim bi parca zeytinligin 1500metrekare yerinde araliksiz ayrik vardi o bölgede zeytinler gelisemiyodu pulluk dahi batmiyodu tek uygulama yaptim 2008de hepsi sapsari oldu ve tek birtanede görmedim bi daha bu senede seftali bahcesine uygulama yaptim orasida aynen tertemiz oldu

• Beğen
Tepkiler: keltaşlı

Ahmet745 link=topic=71850.msg830870#msg830870 date=1390204107' Alıntı:
Var kardesim tek uygulamada kesin cözüm ilaci attiktan 20 gûn sonra anız tarlasi gibi oluyo ayriklar köküne kadarda iniyo bi daha çıkışı yok benim bi parca zeytinligin 1500metrekare yerinde araliksiz ayrik vardi o bölgede zeytinler gelisemiyodu pulluk dahi batmiyodu tek uygulama yaptim 2008de hepsi sapsari oldu ve tek birtanede görmedim bi daha bu senede seftali bahcesine uygulama yaptim orasida aynen tertemiz oldu
Yaptığınız uygulama hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?

mete26 link=topic=71850.msg830849#msg830849 date=1390197090' Alıntı:
ben geçen yıl ayrık mücadelesi yaptım. raundop star adında bir ilaç kullandım. çok etkili bir ilaç. ilaçlama yaptıktan sonra çobanlara söyle hayvan otlatmasınlar. hayvan otlatılan bir yerde kesin sonuç alamazsın. bu ayrık ilaçları kimyasal bir tuz. köküne kadar iniyor ve kökü çürütüyor. raundop starın farkı atıldıktan 2 saat sonra yağmur yağsa bile etkisini gösteriyor.
burda anlatıyor galiba dediğin ilacı www.rayal.com.tr/icerikler.asp?id=105&euid=102&sid=105

benimde geçen kış zeytinlik yaptıgım verimsiz egimli 3 dekarlık bir arazimde aşırı ayrık var
bu ilaç kesin çözüm oluyormu zeytinlere zarar verme ihtimali varmı birde fiyatı kaç lira birde ilaç uygulaması yapılan yere herhangibir ürün ektigimizde sorun yaşanırmı
detaylı bilgi verebilecek olan varmı arkadaşlar

buğday tarlalarında biçilip, balya yapıldıktan sonra ağustos ayı gibi büyümeye başlıyorlar. anıza round up star dekara 500 ml atıyoruz. 1 lt şisesi 16 liraydı geçen yaz. ilacı atıp 4-5 gün sonra, 3 lü 16-18 numara pullukla kurakta çok derin sürüm yapıyoruz. şuan kadar hepsinden kurtulduk. tek işe yarar ilaç bu.

mete26 link=topic=71850.msg831548#msg831548 date=1390287473' Alıntı:
dostlar roundup star sistemik bir ilaç. bağda, zeytinlikte, kültür bitkisi yetiştirdiğiniz alanlarda kullanmayın.
sonra bağdan bahçeden olmayın.

Bulunduğumuz yörede bağlardaki ilk sürümün daha geç yapılması ve topraktaki nemin kaçmaması için herbisit kullanımı yaygın.

Yukarıdaki ilaç bitkiye sadece yapraktan, yani fotosentez yapılan yeşil aksamdan nüfuz ettiği için bağın ölü olduğu (yapraksız olduğu) kış döneminde kullanıldığında bir sıkıntı yaratacağını sanmıyorum. Ha yaz kış yapraklı olan, kışları yaprak dökmeyen zeytin için aynı şeyi söyleyemem. Yeşil aksama değerse etkiler.

Bahsettiğimiz ilaç bitkiye kökten etki etseydi kendinden sonra ekilen bitkiye zararlı olurdu. Lakin toprak işleme zamanı ve yeni mahsul ekme zamanının kısalığını göz önüne alırsak kökten etki etmemesi lazım.

Topragin kurak oldugu zamanlarda traktörün cekemeyecegim dedıgi yere kadar herg yapmalısın sonrakı dönemlerde yagmurun yagdıgı tarlanın tava geldigi gunlerde tırmıkla otlar toplanıp hemen ardından havanın sakinligi ile herbisit ılacı kullanmalısın. Su çok önemli tarla eger nemli ıken ilac yaparsan otlardan yuzde doksan oranında kurtulursun. Daha sonra yonca ekimını yaptigında 2 ve 3. Biçiminde tamamen tarladan uzaklastırmıs olursun. Simdıden urunun bereketli kazancın bol olsun...

• Beğen
Tepkiler: Alexander

Topragin kurak oldugu zamanlarda traktörün cekemeyecegim dedıgi yere kadar herg yapmalısın sonrakı dönemlerde yagmurun yagdıgı tarlanın tava geldigi gunlerde tırmıkla otlar toplanıp hemen ardından havanın sakinligi ile herbisit ılacı kullanmalısın. Su çok önemli tarla eger nemli ıken ilac yaparsan otlardan yuzde doksan oranında kurtulursun. Daha sonra yonca ekimını yaptigında 2 ve 3. Biçiminde tamamen tarladan uzaklastırmıs olursun. Simdıden urunun bereketli kazancın bol olsun...