BUGÜN TD75BNİN YAKITINI DENEDİK....

Arkadaşlar öncelikle herkese merhabalar.. :) bugün td75b ile tümosan 5255 in yakıtlarını denedik yüksüz-düz yolda ve normal kullanımda(max.20 gaz) deneme yaptık her 2 traktörüde serumlama yaptık ve yine her 2 traktöre 35şer liralık(7.7 litre) mazot koyduk ve seviyeyi işaretledik her 2 traktörüde aynı kişi kullandı yani önce tümosanı sonra tdyi sırayla denedik bizim için kmde yakılan yakıt önemli olmadığı için net bir km hesabımız yok fakat her 2 traktörde aynı rotayı izledi ben NH sahibi olarak benim traktörün yüksek beygirli olduğundan fazla yakacağını tahmin ediyordum fakat bidonları işaretli seviyeye kadar doldurunca herşey ortaya çıktı tümosan 22.64 lira--td 15.64 lira yakıt yaktı...

yakıtları shellden aldık pompa fiyatı 4,56 lira/litre

deneme belki çok eşit şartlarda değil 5255 biraz ağır bir traktör hız olarak td daha seri bir traktör fakat tümosan sahibi abi 100 saate kadar düz yolda 3600 lira mazot yakmış ve durumdan şikayetçi bende benim traktör az yakıyor diyince deneme yapmak istedi bizim mantığımıza göre NHnin her şekilde fazla yakması gerek çünkü nh 75bg tümo ise 55bg aradaki beygir farkına bakılınca fazla yakması gerek diye düşündük denedik fark ortada...

böyle maceralı bir gün geçirdikten sonra akşam üzeri servise gidip hem bidonu söktürdüm hemde 50 saatlik ilk bakımı gelmişti onu yaptırdım bakım kitine 270 lira ödedim kit orjinal olduğundan işçilik ücreti ödemedim...

NH TD75B
orxc.jpg

TÜMOSAN 5255
xn7h.jpg

Ynt: BUGÜN TD75BNİN YAKITINI DENEDİK....

kolay gelsin kubi adına sevindim kardeşim güzel bir deneme olmuş..
bu arada şu mavi traktörün üzerinde beni yıpratan bir sticker duruyor habersiz bir gece gelip sökecem onu:)

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=71900.msg831113#msg831113 date=1390238513' Alıntı:
kolay gelsin kubi adına sevindim kardeşim güzel bir deneme olmuş..
bu arada şu mavi traktörün üzerinde beni yıpratan bir sticker duruyor habersiz bir gece gelip sökecem onu:)

saolasın yusuf abi tümo tüm beklentilerimizi yıktı yaw :) traktörü aldığım bayi bile seninki fazla yakar çok iddialı olma diyodu mahvolduk yıkıldık sonucu görünce :D biz yakıtları alırken tesadüf tümosan bayisi geldi deneme yaptığımız abinin traktörünü şikayeti üzerine götürmüşler pompa ayarı için onlar denk geldi adamlar iddia ediyor tümo çiftte az yakar diye ama bizim dediğimiz olay şu bize çiftte az yakan traktör lazım değil yılda 2 defa çift sürüyoruz problem değil bize yolda az yakması lazım dedik bayi tınlamıyor satarken az yakar diye satmasını iyi biliyolar sonrada kıvırmasını :D

sticker işine gelince abi gelmedimi diye sormayacağım artık :S bu arada benimkide bugün bıcı bıcı yaparken düştü : ' (

anayurtlu link=topic=71900.msg831117#msg831117 date=1390238599' Alıntı:
Aylaklıktan yeni maceralar mı arıyosun biladerim :D Şaka bi yana iyi deneme olmuş elinizde sağlam veriler olmuştur ;)

ne aylaklığı biladerim işimiz tez çürütmek :D tümonun bayisi iddia etmiş nh 16 lira yaksın aynı mesafede ben tümoyu hibe edecem diye biz tam mazot alırken denk geldiler yüzlerini görmeliydin ;D

UÖZKAN.77 link=topic=71900.msg831119#msg831119 date=1390238747' Alıntı:
Asıl o Tümoyu servise götürün :) çok yakmış..

tümonun birini gönderdik abi pompa ayarına sahibi götürün bunu ben NH alıcam diyodu bayi iyi sövmüştür bugün bana :D

omerfarukkoc link=topic=71900.msg831122#msg831122 date=1390238821' Alıntı:
Tam Uygun Olmus Denemeniz Kubilay :) Tümo Hakkaten Seninkine Göre Cok Yakmıs...

yaptık bişeyler ömer uygunmu değilmi artık bilmiyorum :) burdaki tümoların genel problemi bu yakıt herkes şikayetçi...

aygün link=topic=71900.msg831130#msg831130 date=1390239064' Alıntı:
güzel deneme olmuş

teşekkürler..

memory43 link=topic=71900.msg831143#msg831143 date=1390239394' Alıntı:
güzel deneme yapmışsınız kubilay işte nasıl bir fark olabileceği belli olmuş :D

saolasın abi :) farkı ortaya koyduk bayinin denk gelmesi piyango oldu yoksa hayatta inandıramazdık buna hala iddia ediyıorlar yalnız çiftte tümo az nh çok yakar diye bizde bize çiftte yaksın önemli değil yolsa az yaksın diyoruz sanırım abinin traktörüde değiştirecekler tekçeker 5255 ile yada 240s ile hiçbiri olmaz ise tümoyu geri verecek parasını alacak yerine bir td alacak gibi... buraya gelmeyen bir servisleri var korkutelinde mümkün değil az yakmaz o traktör diyo telefonda önümüzdeki haftalarda bir deneme daha yapabiliriz belki tüm tümosan fabrikasını toplayacağız buraya ;D adamlar olmaz diyo başka bişey demiyor ;D

UÖZKAN.77 link=topic=71900.msg831146#msg831146 date=1390239465' Alıntı:
Tümo bayi sövermi bilmem de Tümonun sahibi duacıdır sana :)

sahibi saolasın abicim sayende bayinin ağzını kapattım yaptıkları terbiyesizliği yüzlerine vurdum diyo abi :)

newharun link=topic=71900.msg831168#msg831168 date=1390240558' Alıntı:
tebrikler. kendi traktörünün az yakmasını bilmesi kadar güzel bişi yoktur...

teşekkürler ben daha önceden tahmin üzerine az yakıyor diyordum kendi kendime fakat bugün ispatlamış olduk rahatlıkla söyleyebilirim az yakıyor diye:)

paylaşım için teşekkürler

birkaç şey soracaktım

1.iki traktörün silindir hacimleri ve piston sayılar kaç (3,4)
2.her iki traktörde de shutlle var mı. hangisi daha süratli
3. ikisinde de turbo-intercooler var mı.

55 lık motor nasıl olurda 75 lık motordan fazla yakar vardır bı sorunu subab ayarını yaptırın tumosana bırde ole deneyın :S bu arada senın motor ıyı yakmıs tumosanda hızlı olan serılerden agır devır değil yani az yakması gerekırken fazla yakması benı şaşırttı arkadasım eger deneme şansın varsa bırde erkuntu dener mısınız yakıtta tşkler. anlş-*s

ıkısındede ılerı gerı var
hızları aynı olması gerekıyor

tumosanın sılındır hacımlerı daha buyuk olması gerekıyor.

TT 55 link=topic=71900.msg831187#msg831187 date=1390241438' Alıntı:
paylaşım için teşekkürler

birkaç şey soracaktım

1.iki traktörün silindir hacimleri ve piston sayılar kaç (3,4)
2.her iki traktörde de shutlle var mı. hangisi daha süratli
3. ikisinde de turbo-intercooler var mı.

saolasın abi her 2 traktörde 3 silindirli ve her 2side 2.9 litre silindir hacmine sahip

her 2 traktörde shuttle var 12ileri-12geri sürat dersek nh daha süratli belki bg dışında tek eşit olmayan şartta bu sürat meselesi her 2 traktörde turbo-intercooler

Compact link=topic=71900.msg831194#msg831194 date=1390241541' Alıntı:
55 lık motor nasıl olurda 75 lık motordan fazla yakar vardır bı sorunu subab ayarını yaptırın tumosana bırde ole deneyın :S bu arada senın motor ıyı yakmıs tumosanda hızlı olan serılerden agır devır değil yani az yakması gerekırken fazla yakması benı şaşırttı arkadasım eger deneme şansın varsa bırde erkuntu dener mısınız yakıtta tşkler. anlş-*s

ıkısındede ılerı gerı var
hızları aynı olması gerekıyor

tumosanın sılındır hacımlerı daha buyuk olması gerekıyor.

valla tümosan daha 130 saatte nh de 60 saatte bu saatteki motora sübap ayarı gerekirse olay farklı bir boyut kazanır ağır devir olayına gelince bayinin dediği bu tumosan ağır devirli diyor sürat olarak nh daha hızlı tümosan dipgaz yapıyor 25-30 gaz arası gidiyor nh dipgazda 26 gaz gidiyor ve tümosanı solluyor... tümosanda 2.9 litrelik motora sahip nhde aynı hacme sahip

valla ilçeye erkunt girerse neden olmasın erjkuntuda deneriz fakat şuanda ilçede erkunt yok

Compact link=topic=71900.msg831197#msg831197 date=1390241687' Alıntı:
bu arada korkutelındekı servıs nh mı az yakar dıo tumosan mı orayaı tam anlıyamadım :S

korkutelindeki servis tümo az yakar dedi nhnin daha fazla yakacağını söyledi...

Cll_ford link=topic=71900.msg831206#msg831206 date=1390242009' Alıntı:
bizim tanıdıktada 5255 oda çok şikayetçi yakıtından

5255 alanların hepsi şikayetçi bizim burada da bayi traktör satmak yerine serviste traktör taşıyor sürekli ayar için...

eger bu verıler boyleyse tumosan ayar yapılsa bıle nh nın sevıyesıne ıner kı nh cıffte tumosandan az yakar eger durum boyleyse ben en cok erkuntu merak edıyorum. :S

Compact link=topic=71900.msg831222#msg831222 date=1390242528' Alıntı:
eger bu verıler boyleyse tumosan ayar yapılsa bıle nh nın sevıyesıne ıner kı nh cıffte tumosandan az yakar eger durum boyleyse ben en cok erkuntu merak edıyorum. :S

işte bayi ile aramızda problemde tam burada çıkıyor bize bunu açıkla diyoruz nasıl aynı yakıyor bu traktörler diyoruz sonuçta biri 55bg diğeri 72 bg mırın-kırın ediyor bide çiftte bu öyle bu böyle yakar diyo yani yaptığımız hesaplara göre tümosanın yakıtı yarı yarıya düşse bile motorun sahibini tatmin etmiyor çünkü daha güçlü bir traktör ondan her şekilde az yakıyor fakat tümosanı satarlar iken hiçbir sıkıntı yoktu belli bir saatten sonra yakıt yarıyarıya düşecekti az yakıp çok çekecekti

az daha benide kandıracaklardı tümosana fakat forum sağolsun yaptığı arızaları görünce soğudum tümosandan trakkulüp sayesinde en iyi seçimi yaptığımı düşünüyorum..