+ Konuya Cevap Yaz
2 sonuçtan 1 ile 2 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Tutabilene aşk olsun...  Merkez Bankası kritik kararını verdi
  Barış BALCI
  21 Ocak 2014
  Merkez açıkladı dolar rekor kırdı

  Rekor kıran dolar ve Euro ' nun ardından piyasaların günlerdir beklediği Merkez Bankası Para Politikası Kurulu kararları açıklandı. Merkez Bankası faiz oranlarını değiştirmedi. Ancak Merkez Bankası ' nın ek sıkılaştırma günlerinde bankalararası piyasalardaki faizlerin yüzde 9 ' a kadar çıkarabilecek olması 'örtülü faiz artırımı' şeklinde yorumlandı. Kararın açıklanmasının hemen ardından dolar 2.26 TL ' yi, Euro ' da 3.06 TL ' yi geçerek rekor kırdı.

  Piyasaların merakla beklediği Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı yapıldı. Toplantıdan yüzde 4,50 olan politika faizi olan 1 hafta vadeli repo faiz oranı değişmedi. Yüzde 7,75 olan faiz koridorunun üst bandı da aynı kaldı Yüzde 3.50 olan gecelik borçlanma faizi de yine aynı bırakıldı.

  Merkez Bankası ek sıkılaştırma uygulanması gerekli görülen günlerde bankalararası piyasadaki faizlerin yüzde 7,75 yerine yüzde 9 civarında oluşmasının kararlaştırıldığını da bildirdi.

  MERKEZ BANKASI 'FAİZ ARTIRMADIM' DİYECEK AMA...
  Ekonomist Uğur Gürses Merkez Bankası ' nın özellikle ek sıkılaştırma günlerinde bankalararası piyasalardaki faizlerin yüzde 9 ' a kadar çıkarabilecek olmasının deneysel bir politika olduğunu söyledi. Gürses 'Görünürde Merkez Bankası 'faiz artırmadım' diyecek. Ancak piyasaya verdiği mesaj 'önümüzde herhangi bir dönemde piyasa faizlerinin yüzde 9 ' da oluşmasını sağlayabilirim' anlamına geliyor. Bankalararası piyasadaki faizlerin ek parasal sıkılaştırma yapılacağı günlerde yüzde 7,75 yerine yüzde 9 ' a çekilmesi yani 125 baz puan artması en iyimser ifade ile deneysel bir politika' dedi.

  'DOLARA ETKİSİ SINIRLI OLUR'

  Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi İsmet Demirkol ise Merkez Bankası ' nın 'örtülü faiz' tercihinin dolar üzerinde etkisinin sınırlı kalacağını belirtti. Demirkol 'Fonlama maliyetini yükselterek ek parasal sıkılaştırma günlerinde, TL ' yi sıkılaştırmanın dolar üzerinde etkisinin son derece kısıtlı kalacağı görüşşündeyim. Nedeni ise içeride özel sektör kısa vadeli dış borcunun 140 milyar doları aşması, cari açığın 61 milyar dolara yükselmesi ve Türkiyedeki siyasi gelişmeler ile Türkiye CDS ' lerinin 250 seviyelerine yükselmesi, dışarıda ise FED ' in varlık alımlarını azaltma kararını miktar olarak önümüzdeki aylarda yükseltebileceği endişesi ile, Dolar ' a talep artarak sürecek' diye konuştu.

  REKORLAR GELDİ

  Kararın çıkmasının ardından piyasalarda hareketlilik başladı. Dolar dakikalar içinde 2.2689 TL ' nin üzerine çıkarak rekor kırdı. Euro da 3.0668 TL ' ye yükselerek rekor kırdı. Ancak kararda ek parasal sıkılaştırma yapılacak günlerde Merkez Bankası ' nın faizi yüzde 9 ' a kadar çıkarabileceğini belirtmesi ile dolar ve Euro ' da rekor seviyelerden dönüldü. Dolar öğleden sonra 2,2520 TL ' ye gerilerken Euro da rekor seviyelerden 3,0440 TL ' ye geriledi.

  Merkez Bankası ' nın döviz satım ihalesi açıklamasının ardından ise piyasalar kapanmaya yakın dolar tekrar 2.2605, Euro ise 3.0610 TL ' ye yükseldi.

  PPK öncesi borsa günlük yüzde 1,39 kazançla 66 bin 679 puandan ilk seansı kapamıştı. Dolar 2.2390 TL seviyesindeyken Euro ise 3.0290 TL ' den işlem görüyordu. Borsa kararları sonrasında ikinci seansa, ilk seans kapanışına göre 457,20 puanlık düşüşle 66.222,25 puandan başladı.

  400 MİLYON DOLARLIK DÖVİZ SATIM İHALESİ

  Merkez Bankası kritik faiz kararının ardından bugün 400 milyon dolarlık döviz satım ihalesi gerçekleştirdi. İhale gerçekleştirildiğinde dolar kuru 2.2510 TL seviyesinde bulunuyordu.

  EKONOMİSTLER DEĞİŞİKLİK BEKLEMİYORDU
  Piyasa uzmanları ve ekonomistler Merkez Bankası ' nın Ocak ayı Para Politikası Kurulu toplantısında yüzde 4.50 olan politika faizinde değişiklik beklemezken, büyük bir çoğunluk da faiz koridorunun üst bandında değişiklik olmayacağı görüşündeydi. Bu beklentiler gerçekleşirken ek parasal sıkılaştırma günlerinde faiz koridorunun üst bandının yüzde 7,75 ' ten yüzde 9 ' a kadar çıkarılabilecek olması Merkez Bankası ' nın kararları arasında sürpriz olarak değerlendirildi.

  MEMNUNİYETLE KARŞILANDI

  İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, T.C. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun borç verme faiz oranında değişikliğe gitmeme kararını değerlendirdi. Merkez Bankası’nın tüm baskılara rağmen politika faizinde artırımına gitmediğini belirten Çağlar, “Merkez Bankası’nın bu kararı Türkiye’nin daima üreterek büyümesini savunan biz işadamları tarafından memnuniyetle karşılanmıştır. Merkez Bankası, iş dünyamızın hassasiyetine ortak oldu ve tavrını üretimden yana koydu” dedi.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: $, € Aldı Başını Gitti.....  Sokaktaki adam da almaya başlarsa dövizi tutamayız

  Erdal Sağlam
  21 Ocak 2014

  Ya sokaktaki adam da almaya başlarsa

  Dövizdeki artışlar her gün yeni bir rekor kırarak devam ederken, işin kötü yanı kurların nerede duracağının görülememesi. Artık sürekli bir seyiri görüldüğünü hatırlatan bankacılar, bu trendin bir yerde kesilmesi gerektiği görüşündeler. Bir yerde durdurulmadığı takdirde sokaktaki adamın da döviz talebine başlayacağı, bu takdirde artık kurları durdurmanın çok daha zor olacağı konuşuluyor.

  Özetle; ekonomi yönetiminin kurlardaki seyri durduracak bir şeyler yapması gerekiyor. Bu açıdan bugün toplanacak Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında alınacak faiz kararı kilit rol oynayacak. Piyasa uzmanları uzun zamandır faiz artırılması gerektiğini ama yapılmadığını belirterek, bugünkü toplantıdan da fazla umutlu olmadıklarını söylüyorlar.

  Peki, Merkez Bankası bugün yarım puan faiz artırsa kurlardaki artış durur mu derseniz, tek başına böyle bir kararın yeterli olacağı noktayı aşmış bulunuyoruz.
  Ekonomi yönetiminin son dönem para politikası tavrını “aksiyonsuzluk” olarak nitelendiren bankacılar, bu tavrın bırakılıp, “kurlarda daha fazla artışa enflasyon başta olmak üzere makro dengeleri bozacağı için artık izin vermeyeceğiz” tavrının konması gerektiğini söylüyorlar. Böylesine dönemlerde “şok etkisi”nin gündeme alınması gerektiğini kaydeden bir bankacı, “Yani Merkez Bankası daha yüksek oranlı artırıma gider, Ali Babacan artık aksiyonsuzluğu bırakıyoruz ve kurların daha da yükselmemesi için gereken yapılacak deyip eyleme başlarsa, o zaman kurlardaki trend kesilebilir” şeklinde konuştu. Yani TL’nin aşırı değer kaybının durdurulması için hala imkan var ama bunun için piyasaların ekonomi yönetiminin bu işe ciddi olarak el attığını görmesi gerekiyor.

  TL’nin değer kaybının yani devalüasyonunun kalıcı olduğunun görüldüğünü kaydeden bir başka bankacı, Türkiye’deki dolarizasyon eğiliminin geçmişte çok daha yüksek seviyelere ulaştığının unutulduğunu söyledi. Sokaktaki adamın henüz dövize aşırı talep göstermediğini, döviz borcu olan kurum ve kişilerin mecburen döviz aldığını hatırlatan aynı bankacı, “Yani insanlar kurlar sürekli yukarı gidiyor, biz de artık bir yerinden girip alalım tasarrufu döviz cinsinden yapalım noktasına gelirlerse, o zaman kurlar hiç tutulamaz. Geçmişte döviz hesaplarının toplam mevduattaki payının çok yüksek olduğunu gördük” dedi.

  PİYASA KARARLILIĞI GÖRMELİ

  Bugünkü PPK toplantısında alınacak karar için tahminlerini sorduğum bir banka iktisatçısı ise “İçlerinde biraz Merkez Bankacılığı kaldıysa en azından 0.50-0.75 puanlık artırım yapıp kurdaki artışa izin vermeyeceğiz derler” dedi. Aynı iktisaçı buna karşılık artırım yapılıp yapılmayacağını tahmin edemediğini kaydederek, “Merkez Bankası belki de çare kalmadığını Hükümete göstermeki için bu kez de artırım yapmaz, kurlar daha yukarı gidince mecburen yapar” şeklinde konuştu. Dün açıklanan verilerle kısa vadeli dış borç stokunun Kasım ayında 4 milyar dolar, 11 ayda 29 milyar dolar artıp, 130 milyar dolara çıktı. Bununla birlikte 2014’de ödenecek dış borç miktarının 168 milyar dolara çıkması kurlar için paniği artıran bir unsur oldu. Babacan başta olmak üzere “kur gideceği yere kadar gider durur” şeklinde özetlenecek Hükümet tavrı, son olarak Ekonomi Bakanının “faiz artışına gerek yok” demeci, piyasalardaki endişeleri artırıp, kurların daha da yukarı çıkmasına neden olan unsurlar olarak göze çarptı.

  İşte piyasaların kastettiği de bu; artık aksiyonsuz tavrı, siyasi tavrı bırakıp, ”kur artışı zarar veriyor artık gerekli önlemi alacağız” denilip yüksek oranlı faiz artışıyla başlayacak kararlı tutum izlenmezse, kur durmaz. Olur mu, göreceğiz…

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. bilginiz olsun..
  Konu Sahibi köylü Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 20.Kasım.2013, 14:00
 2. Az Olsun, Zor Olsun - Ama HELAL olsun..
  Konu Sahibi Hakan TOKSOY Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 19.Ocak.2013, 22:48
 3. Ne Olursa Olsun Gel.....
  Konu Sahibi sametyaman Forum Edebiyat - Şiir
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 26.Eylül.2010, 17:52
 4. ağır abi diyorki mf olsun çamurdan olsun
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Fotoğraflar (Alıntılar)
  Cevap: 25
  Son Mesaj : 25.Ağustos.2009, 23:58
 5. bu da benden olsun
  Konu Sahibi atilla Forum Genel
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 09.Ekim.2008, 16:28

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status