18.01.2014 - 02:30 | Son Güncelleme: 17.01.2014-22:35

Üç boyutlu yazıcıdan mis gibi çikolata çıkacak!
Otomobilden elbiseye, mobilyadan yedek parçaya kadar günlük hayatı kolaylaştıran pek çok ürünü çıkartabilen 3D (üç boyutlu) yazıcılar, artık çikolata da üretecek.

Üç boyutlu yazıcıdan mis gibi çikolata çıkacak!

Amerika’nın önde gelen çikolata markası Hershey’s, üç boyutlu yazıcıdan yenilebilir çikolata çıkartabilen bir baskı aleti geliştirmek için 3D Systems şirketiyle anlaşma yaptığını açıkladı.

İlk etapta 3D Systems şirketinin mevcut ürünleriyle denemeler yapacak olan Hershey’s, daha sonra aynı şirketle yeni bir makine geliştirilmesi amacıyla çalışmalarda bulunacak. Ortaya çıkacak yazıcı sisteminin, yenebilir üç boyutlu nesneler üretimi noktasında çığır açacağı belirtilirken, söz konusu anlaşmanın “uzun yıllar” süreceği kaydedildi.

Bu işbirliğiyle üretilecek ürünlerin, Hershey’s için önemli fırsatlar yaratacağını kaydeden şirketin Ar&Ge Başkanı William Papa, “İster yeni şeker türleri yaratmak, isterse de farklı üretim teknikleri ortaya çıkarmak için olsun, üç boyutlu baskı gibi yeni teknolojilere ve bizi geleceğe hazırlayacak tüm gelişmelere açığız” ifadesini kullandı.