Avrasya Tarım Fuarı -Avrasya Hayvancılık Fuarı (23 Ocak 2014)

Arkadalar bugün fuardaydık. Katılım fena değildi ama New Holland, Massey Fergusson, Hattat-Valtra, Case, Claas gibi bu ülkeden ekmek yiyen bazı önemli firmalar katılım göstermemişler. Sebebini bilmiyorum. Diğer yerli üreticiler tam tekmil ordaydı.

Kalabalık sağlamdı. Ziyaretçi acısından yoğun ilgi vardı yani.

Fotoğrafları elimden geldiğince bu sayfada (gruplar halinde) paylaşmaya çalışıcam. Bağlantımda bu sıralar sorun olduğu için yükleme uzun sürebilir, bilginiz olsun.

Bu arada fuar tarım ve hayvancılık fuarı adında tek fuar yerine tarım fuarı ve hayvancılık fuarı olarak ikiye bölünmüş. Değişen ne var? Hiçbirşey.

Ynt: Avrasya Tarım Fuarı -Avrasya Hayvancılık Fuarı (23 Ocak 2014)

usuqyze5.jpg

ba4ese2e.jpg

e6ubasam.jpg

e7ehurap.jpg

upegahun.jpg

u5y2ybem.jpg

EYS ' nin standı. Katı gübre dağıtım römorkları malzeme ve kalite bakımından çok hoşuma gitti ama sıvı gübre tankerleri için aynı şeyi söyleyemem:

edape3yg.jpg

etyzu4ag.jpg

bebe7a3a.jpg

u8uda6ur.jpg

Aşağıdaki aleti il defa gördüm. Tam otomatik inek sağım makinası. Gerçekten güzel bir yenilik. İneği standa alıyor. Bir robot kol ineğin mastarını otomatik olarak bulup sağım emziklerini takıyor. Süt bitince otomatik bırakıyor ve ineğe yol veriyor. Sistemin tamamı otomatik ve işlemler el değmeden gerçekleşiyor. Sistemi Devall falan değil, Yerli bir firma geliştirmiş.

5ata6e5e.jpg

Yeni yeşil yem üretim istasyonlarından. 1 haftada yeşil otunuz hazır. Makine küçük konteynır büyüklüğünde ve fiyat 55.000 lira. Değer mi? Kişiye göre değişir :)

vytyba9y.jpg

esapyjam.jpg

Büyük boy donmaz ve şamandıralı suluklardan birkaç kare:

ubymyryd.jpg

Bu da yeni tasarım büyükbaş servis kotrası. Seyyar ve mekanik olması güzel. Büyük küçük her işletmede gideri var:

ada3e9u8.jpg

Bu da yeni bir ürün. Otomatik yemlikli küçükbaş sağım ünitesi. Ön yemleme olukları piston yardımıyla yukarı kalkıyor ve tüm hayvanlar aynı anda serbest kalıyor. Tek tek uğraşmak gerekmiyor. Sistemin tamamı pistonlar yardımıyla çalışıyor. Teşhir için küçük birşey ama inceledim, kapanaları falan çok güzel. İş görürü yani:

y3a9aryd.jpg

Bahçede çim biçmekten başka (ki onu da hakkıyla yapacağına şüpheliyim) hiçbir işe yaramayan icatlardan biri daha. 195 ' lik Pistonlu tambura bile sarıp motoru stop ettiren 130 cm boyunda yem bezelyesine soktuğunuzda 10 metrede gidemeden yeşil bir yumağa dönüşeceğine eminim. Hobi olarak alınabilir:)

ynytu2um.jpg

1.5 m3 ' lük yem karma. Hazne plastik. Ne kadar dayanır mı bilmem ama ufak işletmeler açısından ucuz çözüm olarak kullanılabilir:

bu3uda3u.jpg

(GİS) Gereksiz icatlar serisinden:

7ajeja7a.jpg

Elibolların yeni yem karma makinaları serisinden. Ayrıntılar çok güzel düşünülmüş. Ben tutar kanaatindeyim:

ygaqebun.jpg

Elibol standından. Resimdekiler: (Soldan sağa) Eski bir elibol kullanıcısı (yeni ben), Elibol pazarlama müdürü, Yeni bir elibol kullanıcısı, Elibol Bayi (Ateş Ticaret)

enu3y3ut.jpg

Özdöken standı:

u6y4edab.jpg

ubu8a7et.jpg

Tekerlere dikkat:

ujypu4a7.jpg

avurequm.jpg

Yeni tasarım bir diskharrow (dizkaro-goble). Yenilik nerde derseniz söyleyim, okta yani arış ' ta. Oka istediğiniz gibi açı verebiliyorsunuz. Bu şekilde dizklerin çaprazlığından oluşan yanamayız önleyebiliyor ve toprağı daha etkili işleyebiliyor. Basit ve güzel düşünce:

5eve8u2y.jpg

Çelikel Standı. Küçük ama sevimli yapmışlar.

ugenydyv.jpg

İşte Yusuf Abi Sana bahsettiğim traktör arkası yada önüne takılabilen tambur biçmeler. Senin ön pto ' dan hallolduğunda alacağın makina yan i:) Fiyat da güzel. 2.800 lira.

majaqanu.jpg

7yzedeva.jpg

güzel paylaşım teşekkürler bizde ordaydık bugün katılım iyidi ama katılımcı firimalar çok azdı bizm burdan ne irtem ne kurt nede sanayiden ustalar hiç biri yoktu traktör firimalarıda baya bir eksiklik vardı

Paylaşımlara devam:

Kayhan Ertuğrul standı biraz kenarda kalmıştı ama yaş olarak çok genç bir satış elemanı vardı başında. Bilgisizler beni şaşırttı desem yeri var. Hem ayrıntıları, hem diğer markaların makinalarını, hem de kullanıcı ihtiyaçlarını çok iyi biliyordu. Konuya tam olarak hakimdi yani.

Maalesef Paksan ' da ise durum bu açıdan içler acısıydı. Satıştaki arkadaşa 3 soru sordum, ikisini bilemedi. En sonunda da itiraf etti, 'arkadaşım ben bu işten ve teknik kısmından fazla anlamıyorum' diye güleyim mi üzüleyim mi bilemedim. Bahsettiğimiz yer fuar. Olayın vehametin düşünün.

Şöyle bir örnek vereyim, Paksan yeni bir makina yapmış. Kare balya presleme ve streç sarma makinası. Bu makine ne işe yarıyor? diye sordum. 'Bilmem' dedi :D

Neyse. Kayhan Ertuğrul ' un standında NH ile yaptığı anlaşma doğrultusunda haşbaysız makina yoktu. Ama BC5040 ' larda kullanılan tüm yenilikleri bu makinalara da aktarmışlar.

Mesela artık standart hale gelen orta teker:

veqy3u4e.jpg

Toza daha az maruz kalması için şasenin arkasına alınıp muhafaza içine konan yaba zincirleri ve bu yüzden kapasitesi biraz düşmüş ip dolabı:

y3esu6at.jpg

Bu yıl ilk kez kullanılan ve başarısı tartışılır yarı otomatik merkezi yağlama. Aynı sistemi NH ' lerde de kullandılar ama 300-350 balyada bir yağlama için resimde görülen koldan pompalama gerekiyormuş. İçindeki yağ ise 20-50 makina yağı.

Insanın aklına şu sorular da gelmiyor değil:

- Bu sistem hem gres hem de makine yağı taşımak zorunda bıraktığı, üstelik 300 balyada bir durup da yağlama yapma mecburiyeti getirdiği için, yağlama işlemini kolaylaştırmak yerine daha da zorlaştırmış olmuyor mu?
- yağlama göz ile görülmediği için pompalama sonrası ne kadar yağlama yapabildik, hatta yağlama yapabildik mi nerden bileceğiz?
- yağlama işlemi neden bağlama grubunun en hareketsiz, dolayısıyla en gereksiz yerini yağıyor?
- gresin bir amacı da hareketli noktalara tozun girmesini engellemektir. Makina yağı ise tam tersi tozu toplar. Bu durum parçalara zarar vermez mi?
- ayrıca bu sistem, bizim relax balyacılara 'benim makinam otomatik yağlamalı' fikrini yerleştirerek, zaten zar zor yaptıkları gresleme işleminin iyice ihmal edilmesine sebebiyet vermez mi?

Neyse fazla konuştuk. İşte yarı otomatik yağlama sistemi:

vudypume.jpg

Yağlanan parçalar:

ery2anuv.jpg

İşte en sıkıntılı sorunlardan birinin profesyonel çözümü: su geçirmez, manyetik tetiklemeli dijital sayaç:

yjyqaqaj.jpg

Bu da tetikleme kısmı: Birilerine ilham olması dileğiyle :))

jujepesa.jpg

Bu da diğer makinalarından görüntüler:

e9u6yne8.jpg

Bu da ilginç pikap pistonu uygulaması. Piston pikabın içinde :)

unu7ymu2.jpg

Bence Kayhan Ertuğrul standının 4 büyük eksiği vardı:

1-) KE-1250rb isimli yeni tasarladıkları rulo balya makinasını getirmemeleri
2-) Rulo streç sarma makinası makinasını getirmemeleri
3-) Tüm bağlama gruplarının zincir tahrikli olması
4-) sadece iki ip ' li bağlama grubu olan makinalarla katılmış olmaları

Bu konuda Kayhan Ertuğrul ' a kızdım. Bir firma bir fuara niye katılır? En yeni ürün ve teknolojilerini tanıtmak için. Yoksa haşbaysız balya makinası heryerde var. Onu görmek için taa İstanbul ' a fuara gitmem. Ambarda duruyo :)

Bu nedenle Kayhan Ertuğrul ' a 10 üzerinden 5 veriyorum.

Ender rastlanan ürünlerden, tarak kulaklı pulluk.

pazuvura.jpg

geme4yre.jpg

du7yta5u.jpg

3uza9yga.jpg

Umut Abi ' mizin dikkatıni cezbedecek bir ürün. Havuz tip hafriyat römorku :)

enebenup.jpg

ura6y9yn.jpg

4m dikey rotovatör (toprak mikseri) 200 hp ve üzeri traktör sahiplerinin ilgisini çekebilir:

za5u3aba.jpg

Ertuğ Aslan link=topic=72023.msg833005#msg833005 date=1390510916' Alıntı:
güzel paylaşım teşekkürler bizde ordaydık bugün katılım iyidi ama katılımcı firimalar çok azdı bizm burdan ne irtem ne kurt nede sanayiden ustalar hiç biri yoktu traktör firimalarıda baya bir eksiklik vardı

ufukk link=topic=72023.msg833007#msg833007 date=1390511223' Alıntı:
Teşekkürler güzel paylaşım , bizde nasipse Cumartesi oradayız

KMS DİZAYN link=topic=72023.msg833015#msg833015 date=1390511865' Alıntı:
Eline sağlık güzel resimler,yorumlar ilede hem bilgi hemde renk katmışsın Teşeşkkürler

altansat link=topic=72023.msg833020#msg833020 date=1390513183' Alıntı:
güzel resimler eline sağlık kardeş

nailyetek link=topic=72023.msg833100#msg833100 date=1390523609' Alıntı:
Paylaşım için teşekkürler, eline emeğine sağlık.

aygün link=topic=72023.msg833116#msg833116 date=1390545855' Alıntı:
paylaşım için teşekkürler abi

Arkadaşlar siz sağolun. Amacım biraz da fuara zaman ayıramayan arkadaşların, gitmiş kadar olmalarını sağlamak. Gözüme ne çarptıysa paylaşıcam. Gereksiz paylaşımlar olabilir. Kusuruma bakılmasın.

İşte size 6 metre genişliğinde devasa mibzer. Yol durumu biraz farklı. Soldaki taşıma tekerleri ve tekerlere bağlı pistonlar fikir verir. Bunu döndürecek tarlası olana iyi de bizim çok tarlaya yanlamasına bile girmez bu :))

6apy4e7u.jpg

Bibzerin ana tekerleri 80-66 ' nın ön tekerden büyük:

2upu3yqu.jpg

ese5u9yt.jpg

e3a7adus.jpg