Tümosan 2013 ' te satışlarını yüzde 39 artırdı

20.01.2014

Tümosan, 2013 yılında sattığı 9 bin 325 adet traktör ile satışlarını bir önceki seneye göre yüzde 39 oranında artırdı. Segment bazında bakıldığında 2 bin 678 adet ile en çok satan modeller 70-79 beygirlik traktörler oldu.

Tümosan 2013 satışlarını yüzde 39 oranında artırarak, 9 bin 325 adet traktör satışı gerçekleştirdi. En çok satışı 70 ila 79 beygir arasındaki modellerde gerçekleştiren firma Genel Müdürü Kurtuluş Öğün, başarılı bir yılı geride bıraktıklarını bildirdi. Öğün sözlerine şöyle devam etti:

“Kendi traktörü üzerinde kendi motorunu kullanan ve Avrupa Birliği (AB) normlarına başarı ile uyum sağlayan sayılı üreticilerden biri olarak, çalışmalarımızı, ulusaldan evrensele bir marka olmak doğrultusunda sürdürüyoruz. 2013 yılında satışlarımızı yüzde 39 oranında artırdık. Bu performans Türk tarım sektörünün özellikle yerli traktör üretimine olan ihtiyacının bir göstergesi. Hedefimiz, 2023 yılına varmadan pazar lideri olmak. Aynı zamanda Ar-Ge çalışmalarımız, özgün tasarım ve teknolojilerimizle ürettiğimiz ürünlerle Avrupa pazarına kolayca girebileceğimizi düşünüyor, Avrupa’da ciddi bir ihracatçı marka haline gelmeyi amaçlıyoruz” dedi. Yurtiçi traktör pazarında yüzde 15 payla ikinci sırada olan Tümosan, yurtdışı pazarında da çalışmalarına devam ediyor. Son olarak, Kosova ve Bulgaristan’a da bayilik veren firma bayii sayısını 9’a çıkardı.

Yerli traktör ihtiyacı artıyor
Halihâzırda Türkiye’de 1.5 milyon traktörün kullanımda olduğunu belirten Öğün, bu traktörlerin yaş ortalamasının AB standartlarının çok üstünde altında olduğuna dikkat çekti. Öğün, “Türkiye’de kullanımda olan traktörlerin yaş ortalaması 23 yıl. Avrupa ülkelerinde yaş ortalaması ise 10 yıl. Bunun hem ülkemize, hem de çiftçimize çok fazla zararı dokunuyor” diye konuştu. Son üç yılda sektörde 100 beygir gücünün üzerindeki traktör satışlarının arttığını, ancak bu segmentteki yabancı menşeili traktörlerin yedek parça ve servis maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle Türkiye’de yaygınlaşamadığını belirten Öğün, bu nedenle yüzde 100 yerli traktör üretiminin öneminin altını çizdi. Öğün, “Tümosan olarak bu açığı kapatmak üzere İTÜ Teknopark bünyesinde sürdürdüğümüz Ar-Ge çalışmalarımız son aşamasına geldi. Türkiye’nin ilk yüzde 100 yerli, yüksek beygir gücüne sahip traktörlerini üretmek üzere gereken altyapıya şu anda sahip durumdayız” dedi.