TEVFİK GÜNGÖR / OLAYLARIN İÇİNDEN
Çobanlarımızın unvanı “Sürü Yöneticisi” oldu

20 Ocak 2014 Pazartesi 01:00

Son günlerde “Sürü Yöneticileri” hakkında bolca haber yayımlanıyor. Kimlerdir bu sürü yöneticileri diye merak ettim.

Gördüm ki, resmi kayıtlarda “Sürü Yöneticiliği” diye bir meslek var.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim programlarında, “Sürü Yöneticiliği”nin hem tarifi var, hem de bunlar için özel eğitim programları uygulanıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, “Sürü Yöneticileri”ni şöyle tanımlıyor: ”Küçük ve büyükbaş hayvan sürülerini merada yönetebilen, beslenme ve bakımını yapabilen, hastalıklarına karşı mücadele edebilme bilgi ve becerisine sahip kişilere Sürü Yöneticisi denilir.”
Sürü Yöneticisi olabilmenin şartları;

1. Okuma yazma bilmek veya ilkokul mezunu olmak.

2. Mesleğin gerektirdiği işleri ve yeterlikleri yapacak bedensel ve fiziksel özelliklere sahip olmak şeklinde belirlenmiş.

Sürü Yöneticileri; ”Mesleğin gerektirdiği yeterlikleri kazandıktan sonra hayvan yetiştiriciliği alanında;

1. Mera hayvancılığı yapan tarımsal işletmelerde,

2. Mera hayvancılığı yapılan yörelerde köy tüzel kişiliğinde,

3. Kendi işinde vb. yerlerde çalışabilirler.

Ebru Erdoğan’ın haberinden öğrendiğimize göre İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) et, balık ve süt ürünlerinin sorunları ve çözüm önerilerinin görüşüldüğü toplantıda konuşan Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, küçükbaş hayvanda çobanların, ihtiyacı karşılamadığını belirterek çobanları eğitimle ‘Sürü Yöneticileri’ne dönüştüreceklerini söylemiş.

Bu çobanların sosyal güvenlik hakları olacağını dile getiren Mirmahmutoğulları, maaşlarının bir kısmının da devlet tarafından karşılanacağını ifade etmiş.

Mirmahmutoğulları, Türkiye’nin büyükbaş hayvanla, maliyeti ucuz et ve süt üretmesinin mümkün olmadığına dikkat çekmiş. Doğu Karadeniz çıkarıldığında aslında Türkiye’nin yarı kurak bir ülke olduğunu dile getiren Mirmahmutoğulları, 14 milyon hektarlık mera varlığının küçükbaş hayvancılığa çok uygun olduğunu söylemiş.

Ancak bunun önündeki en önemli engelin sürü yönetimi olduğunu anlatan Mirmahmutoğulları, “Gelecekte meslek lisesi statüsünde olacak bir eğitime başlıyoruz. Henüz kaç hayvana bir çoban vereceğimize karar vermedik.

250 başlık sürüye bir çoban olduğunda 25 bin kişilik istihdam alanı açılacak. Sosyal güvenceleri olacak, ücretlerinin bir kısmını biz, bir kısmını sürü sahipleri ödeyecek. Üreticiler için yeni teşvikler hazırlıyoruz. Bu sayede, 30-33 milyon olan küçükbaş varlığını her yıl yüzde 10 arttıracağız“ demiş.

Köylerde 25 bin çobanın eğitildikten sonra sosyal güvenceye kavuşturulması önemli bir gelişmedir.. Hayvancılığın gelişmesine de olumlu katkısı olacaktır.