Avrupa Çizeller

Ynt: Avrupa Çizeller

sebazios link=topic=72156.msg837027#msg837027 date=1391014969' Alıntı:
Derinlik ayarı için kullanılabilen pistonlu tiplerdense kesinlikle tavsiye ederim. Bir kez ayarlıyosun. Tüm tarlayı aynı derinlikte, motoru hiç boğamdan işleyebiliyorsun.
Derinliğini iyi ayarlarız bunlarda sıkıntı yok abi peki bunun yaptığı işi gördün mü beğendin mi tercih edermisin alacak olsan?

Ali SARAÇ link=topic=72156.msg837037#msg837037 date=1391015364' Alıntı:
Derinliğini iyi ayarlarız bunlarda sıkıntı yok abi peki bunun yaptığı işi gördün mü beğendin mi tercih edermisin alacak olsan?

Bu çizelden bir abimde var. Denemek için çizel 6460 ' a koşuluyken 1-2 saat çalıştım. Şöyle özetleyim:

Bu ekipmanın üretilmesinin ve kullanılmasının iki amacı var:
1-) Topraktaki dikey su hareketini sağlamak. Diğer bir deyişle toprağın su tutma kabiliyetini arttırmak.
2-) Toprağın taban yapmasını engellemek, varsa taban kayasını kırmak. Hepsinden önemlisi bunu, alt katmanlardaki verimsiz toprağı yüzeye çıkarmadan yapmak.

Peki bu çizel nerde kullanılır?
Toprağın su tutma potansiyelini arttırmak istediğin her durumda kullanılır ama özellikle hasattan sonra kurakta, yani tavsız toprakta en iyi sonucu veriyor. Bizde kullananlar çoğunlukla bu şekilde kullanıyor.

Peki tavlı toprakta kullanılmaz mı? Elbette kullanılır ama bence tam randıman vereceğini sanmıyorum.

Burda randımanını kasıt, çizeli derine batırmak değil, amaca uygun çalıştırmak.

Bu çizeller toprağın alt katmanlarını iyice parçalıyor, bir nevi toprağın altında, tarla genelinde bir su kanalı oluşturuyor. Bu sayede ne kadar yağmur yağarsa yağsın, tarlada su basma, su durma yada su yarması olmuyor. Amaç bu yani.

Şimdi sen fazla batsın diye tavda sürdüğünde bu kanallar yine açılıyor ama ilk yağmurda kapanıyor. Bütün mevzu bu.

Kolların ucundaki yan bıçaklar aşağıya doğru eğimli olduğu için alet sürekli batma eğilimi gösteriyor. Normal çizeller gibi değil yani. Hidrolik ayarını biraz kaçırdığında yada toprak ağırlaştığında bir anda gömülüyor. Doğal olarak traktör de sanki çiviyle çakılmış gibi olduğu yere yığılıyor. Bu da traktörün aşırı zorlanmasına yada hiç çalışamamasına sebep oluyor.

Derinlik ayarı yapabilen arka merdanelerle ilgili ısrarım da bu yüzden. Bu ayar merdanesi olmadan iyi bir işçilik çıkartıcam diyorsan kullandığın traktörün, ekipmanın istediği beygir gücünden en az %30 güçlü olması gerekli. Yoksa sonuna kadar salayım çeksin yok öyle.

Zaten dikkat ettiysen Avrupa çizellerde arkadaki merdaneler tezeği dağıtsın diye değil, ekipmanı sabit derinlikte yürütsün diye yapılıyor. Bizde ise bazı firmalar mantığı anlayamayıp amacına aykırı olarak teceğiz kırsın ve toprağı dağıtsın diye aksesuar olarak koyuyorlar. Mantıksızlık yani.

Ayrıca toprak yapısına göre de fayda değişiyor. Kumsal ve hafif topraklarda o kadar etkili değil mesela ama kepim, killi, ağır ve sert topraklarda çok daha faydalı oluyor.

Bence merdanesiz kullanacaksan 140 hp ve üstü traktörün olacak, ha yok daha güçsüz traktörlerde kullanıcım diyorsan ayarlı merdane şart. Sende bildiğim kadarıyla TD110 var ve merdanesiz alırsan sıkıntı yaşarsın. Nerden biliyorum, merdanesiz hali MF 6460 ' ın canını çıkartıyor. Kendin kıyasla.

Işe yarıyor mu dersen amacına uygun kullanınca özellikle kurak geçen senelerde farkı daha iyi anlaşılıyor. Bitkiler kuraklıktan daha az etkileniyor. Ama amacına uygun kullanılmadığında traktörü zorlamaktan başka işe yaramıyor.

Bir kötü özelliği de sap örtme yada parçalama yapmadan, dikey işleme yaptığı için tarla yüzeyine bakıldığında işlenen yerde estetik bir görüntü olmuyor. 70-80 cm derinden bile işlesen, sanki üsten üsten karıştırmışsın yada anıza hafif bir tiller çekmişsin gibi biçimsiz bir görüntü oluşuyor. Yani pullukla sürmüşsün gibi temiz bir görüntü yok ama bence mühim olan görüntüsü değil, işlevi.

Kısaca Ali sana tavsiyem eğer deneme şansın varsa mutlaka dene ve öyle al. Çünkü göründüğü gibi bir alet değil bu.

sebazios link=topic=72156.msg837597#msg837597 date=1391089252' Alıntı:
Bu çizelden bir abimde var. Denemek için çizel 6460 ' a koşuluyken 1-2 saat çalıştım. Şöyle özetleyim:

1-) Topraktaki dikey su hareketini sağlamak. Diğer bir deyişle toprağın su tutma kabiliyetini arttırmak.
2-) Toprağın taban yapmasını engellemek, varsa taban kayasını kırmak. Hepsinden önemlisi bunu, alt katmanlardaki verimsiz toprağı yüzeye çıkarmadan yapmak.

Toprağın su tutma potansiyelini arttırmak istediğin her durumda kullanılır ama özellikle hasattan sonra kurakta, yani tavsız toprakta en iyi sonucu veriyor. Bizde kullananlar çoğunlukla bu şekilde kullanıyor.

Peki tavlı toprakta kullanılmaz mı? Elbette kullanılır ama bence tam randıman vereceğini sanmıyorum.

Bu çizeller toprağın alt katmanlarını iyice parçalıyor, bir nevi toprağın altında, tarla genelinde bir su kanalı oluşturuyor. Bu sayede ne kadar yağmur yağarsa yağsın, tarlada su basma, su durma yada su yarması olmuyor. Amaç bu yani.

Şimdi sen fazla batsın diye tavda sürdüğünde bu kanallar yine açılıyor ama ilk yağmurda kapanıyor. Bütün mevzu bu.

Kolların ucundaki yan bıçaklar aşağıya doğru eğimli olduğu için alet sürekli batma eğilimi gösteriyor. Normal çizeller gibi değil yani. Hidrolik ayarını biraz kaçırdığında yada toprak ağırlaştığında bir anda gömülüyor. Doğal olarak traktör de sanki çiviyle çakılmış gibi olduğu yere yığılıyor. Bu da traktörün aşırı zorlanmasına yada hiç çalışamamasına sebep oluyor.

Derinlik ayarı yapabilen arka merdanelerle ilgili ısrarım da bu yüzden. Bu ayar merdanesi olmadan iyi bir işçilik çıkartıcam diyorsan kullandığın traktörün, ekipmanın istediği beygir gücünden en az %30 güçlü olması gerekli. Yoksa sonuna kadar salayım çeksin yok öyle.

Zaten dikkat ettiysen Avrupa çizellerde arkadaki merdaneler tezeği dağıtsın diye değil, ekipmanı sabit derinlikte yürütsün diye yapılıyor. Bizde ise bazı firmalar mantığı anlayamayıp amacına aykırı olarak teceğiz kırsın ve toprağı dağıtsın diye aksesuar olarak koyuyorlar. Mantıksızlık yani.

Ayrıca toprak yapısına göre de fayda değişiyor. Kumsal ve hafif topraklarda o kadar etkili değil mesela ama kepim, killi, ağır ve sert topraklarda çok daha faydalı oluyor.

Bence merdanesiz kullanacaksan 140 hp ve üstü traktörün olacak, ha yok daha güçsüz traktörlerde kullanıcım diyorsan ayarlı merdane şart. Sende bildiğim kadarıyla TD110 var ve merdanesiz alırsan sıkıntı yaşarsın. Nerden biliyorum, merdanesiz hali MF 6460 ' ın canını çıkartıyor. Kendin kıyasla.

Işe yarıyor mu dersen amacına uygun kullanınca özellikle kurak geçen senelerde farkı daha iyi anlaşılıyor. Bitkiler kuraklıktan daha az etkileniyor. Ama amacına uygun kullanılmadığında traktörü zorlamaktan başka işe yaramıyor.

Bir kötü özelliği de sap örtme yada parçalama yapmadan, dikey işleme yaptığı için tarla yüzeyine bakıldığında işlenen yerde estetik bir görüntü olmuyor. 70-80 cm derinden bile işlesen, sanki üsten üsten karıştırmışsın yada anıza hafif bir tiller çekmişsin gibi biçimsiz bir görüntü oluşuyor. Yani pullukla sürmüşsün gibi temiz bir görüntü yok ama bence mühim olan görüntüsü değil, işlevi.

Kısaca Ali sana tavsiyem eğer deneme şansın varsa mutlaka dene ve öyle al. Çünkü göründüğü gibi bir alet değil bu.
anladım teşekkürler abi .. şimdi biz zaten kuru tarım yapmıyoruz sulu tarımda kullanıcam .. ben bunu tavsız toprağa çeksem bile hemen akabinde sulamam gerekir .. hani ikinci ürün mısır yerini bununla sürer rotovatör ceker sonra sular öyle ekerim her halükarda açtığı yarığı kapatırım .. buğday ekmeden öncede zaten yer tavlı oluyor .. bizde toprak pek kuru kalmaz .. bugdayı kaldırdıktan sonra bile yerde acı tav dediğimiz tavdan oluyor hiç kuru toprağımız olmuyor toprak işleme aşamasında .. hal böyleyken benim bu aleti almam mantıksız mı olur sence .. benim bunu almaktaki amacım bizim klasik çizellere göre alttaki toprağı daha fazla yüzeye çıkartıp hem derin işlemesi hem taban yapmaması toprakta .. hemde iş genişliği ve araziyi bozmaması .. bu durumda önerin nedir ?

Ali is genişligi seni kandirmasin. Çok yer goturuyor ama zaten 130 hp bir traktor pulluk da kullansa ayni is genisliginde yer goturur. Bir artisi yok yani.

Bu aletin sana 2 avantaji olur:
1-) Su kesen tarlan varsa bu dertten kurtulursun.
2-) İki mahsul alınan sulu arazilerde arazi surekli ekili durumda oluyor. Özellikle ilk mahsul sonrasi zaman kisa oldugu icin toprağı derin isleme ihmal ediliyor. 2-3 senede bir yapilmasi gereken derin surum yapilmadigi zaman da taban kayasi olusuyor. Bunun da cok dez avantaji var. Toprak daha az su tutttugu icin sulama siklasiyor vb.

Burda kendine şu sorulari soracaksin:
1-) Su kesen tarlam var mi?
2-) 2-3 yilda bir topragi derin isleme yapmak icin (en az 60-70 cm) gerekli ekipmanim var mi?
3-) Taban yapmis tarlam var mi?

Bunlarin cevabina gore al yada alma derim.

güzel bir yazı olmuş gerçekten , ben bunları italyan tipi patlatma olarak yorumluyorum. italyada hemen her fabrika & atölye bu ve benzeri modellerde üretim yapıyor . bu ve benzeri modelleri güney avrupa kısaca akdeniz iklimi ülkelerinde gözlemledim bununda sebebinin yaz dönemi kuraklık olduğunu düşünüyorum. kuzey ülkelerine çıktığiımız zaman patlama&çizel modelleri farklık göstermeye başlıyor.

bu akımı kim başlattı dersek benim gözlemim gaspardo firması başlatmıştır ve halen birazda sırf yeni ürün olsun diye daha büyük modellerini çıkarıyorlar.

peki bu alet gereklimidir - imkanınız var ise traktörünüz 100 hp üzeri ise kurak döneminiz oluyorsa faydalıdir. trakyada kanola ekiyorsanız gereklidir.
bu tip bir alet hakkını verirseniz 2 ton civarı bi ağırlık yapıyor , imalatçılar için üretimi uzun sürüyor ve işçilik maliyeti yüksek oluşuyor bunu fiyata yansıtınca makina fiyatı 13 -17 bin aralığına geliyor ve bu fiyatlarda türkiye ekonomisinde çok yüksek kalıyor buda talebin dar ve kişiye özel kalmasını sağlıyor.

önümüzdeki senelerde tarım gelirlerimiz ve yüksek güçteki traktör sayımız artabilirse bu tip tarım makinası modellerinede talebin artıcağını düşünüyorum.

sebazios link=topic=72156.msg837597#msg837597 date=1391089252' Alıntı:

Ali SARAÇ link=topic=72156.msg835353#msg835353 date=1390778926' Alıntı:
[size=10pt]türkiyede satılan avrupa üretimi çizel markası bilen varmı ? bizim kullandığımız tarzda

bu şekilde [/size]

468534707.jpg

Ali kardesim hayirli aksamlarforumdan takip ediyorum t6 140 almissin hayirli ugurlu olsun.avrupa cizelden bahsetmissin belki almissindr ama ben yinede bilgi vermek istedim.bugun bi bayide bi abimizin bayi artiglio vardi gerci satilmis ama tekrar gelebilir istek uzerine.fiyatinin uygun olusundan bilgi vermek istedim artiglio 5 ayak hidrolik ayarli merdane fiyat 18000 tl sifir makina ama model 2011.elde kalmis urun yani.fotograflarida var ilgilenirsen...