+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu
39 sonuçtan 1 ile 20 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  29 Ekim 2012
  Şehir
  ankara
  Yaş
  30
  Mesajlar
  331
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  kucukbaş hayvancılıkta bir yıl içinde ne gbi işlemler yapılıyor  arkdaslar biz bugune kadar hep buyukbas yaptık ama meramız geniş oldgu için kcukbas yapmayı dusnuyoruz
  lakin kucukbsta 1 yıl içirisinde ne gibi işlemler yapılıyor acıklayabilirseniz sevnirim. ör: kırkma koca katma asılar dogum vs gibi 1 yıl içine yapılan işlemleri yazabilirseniz sevinirim.
  Şimdiden teşekkürler

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  09 Şubat 2013
  Şehir
  Osmaniye/Kadirli
  Yaş
  35
  Mesajlar
  1,229
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: kucukbaş hayvancılıkta bir yıl içinde ne gbi işlemler yapılıyor  Hayvancılık hakkında hiç bilgim yok ama sitedeki arkadaşların yorumlarını ben de merakla beklemekteyim.

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  12 Şubat 2013
  Şehir
  eskişehir
  Yaş
  30
  Mesajlar
  391
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: kucukbaş hayvancılıkta bir yıl içinde ne gbi işlemler yapılıyor  98 satdık bir 350 tane küçük baş çobanlar çok önemli küçük başda çoban iyi kişi degilse girme

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  29 Ekim 2012
  Şehir
  ankara
  Yaş
  30
  Mesajlar
  331
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: kucukbaş hayvancılıkta bir yıl içinde ne gbi işlemler yapılıyor  Alıntı uzay kasa link=topic=72157.msg835362#msg835362 date=1390779665 Nickli Üyeden Alıntı
  Hayvancılık hakkında hiç bilgim yok ama sitedeki arkadaşların yorumlarını ben de merakla beklemekteyim.
  benimde kuckbas hakkında pek bilgim yok ciftliğimizin merası cok geniş yılda 10 ay kadar yayma imkanı var kendi mahsul ve samnımı ve yoncamı kendim üretiyorum ve buyukbas maliyeti cok fazla koyun alıp bu alanda devam etmek istiyorum umarım buradaki arkadslar fayadlı bilgilerini bizlerle paylasırlar

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  29 Ekim 2012
  Şehir
  ankara
  Yaş
  30
  Mesajlar
  331
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: kucukbaş hayvancılıkta bir yıl içinde ne gbi işlemler yapılıyor  Alıntı atılgan aysul link=topic=72157.msg835371#msg835371 date=1390780039 Nickli Üyeden Alıntı
  98 satdık bir 350 tane küçük baş çobanlar çok önemli küçük başda çoban iyi kişi degilse girme
  benim büyükbaş hayvanıma bakan calısan daha once koyun cobani kendisininde koyunu var. 1 yıl içnde kucukbaş için ne gibi uygulamlar yapıldgını belirtirsen cok sevnirim

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  09 Şubat 2013
  Şehir
  Osmaniye/Kadirli
  Yaş
  35
  Mesajlar
  1,229
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: kucukbaş hayvancılıkta bir yıl içinde ne gbi işlemler yapılıyor  Hayvancılık;girmeyi düşünmememe rağmen ilgimi çeken bir konu.Merakla takip edeceğim.Bu arada ben sadece yiyiciyim

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  65 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: kucukbaş hayvancılıkta bir yıl içinde ne gbi işlemler yapılıyor  [img width=427 height=600]http://img.tapatalk.com/d/14/01/27/ajava3es.jpg[/img]

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  65 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: kucukbaş hayvancılıkta bir yıl içinde ne gbi işlemler yapılıyor

  Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Takvimi


  OCAK

  - Ağılların ısı ve nem oranı kontrol edilir;iyi havalarda koyunlar , ağıl dışına alınarak , ağıldaki yatak yerlerine sap, saman , yaprak gibi yataklık malzemesi serilir. Doğum yapan koyunların ve doğan kuzuların soğuk, nem ve hava akımlarından korunmasına da gereken özen gösterilir.
  - Yavrularda , doğumlarını izleyen ilk günler içerisinde görülebilecek ve öldürücü olarak seyreden kuzu ishalinin nedeni saptanarak , teşhis durumuna göre , gerekirse septisemi serumları yapılır;hastalar anaları ile birlikte tecrit edilerek , tedaviye alınır. Ölenler yakılır veya gömülür. Ağıllar permanganat solüsyonu ile yıkanır.
  - Kış keneleri ,bit ve uyuza karşı , derhal ilaçlamaya geçilir.
  - Doğan kuzulara ektime aşıları veya gerekli görülen serumlar yapılır. Doğumdan hemen sonra kuzuların göbek bağı , anaların arka kısımları ve kuyruk altı ilaçlanır.Uzun kuyruklu kuzuların kuyruklarına , sağrı bölgesinden bir el ayası aşağıda lastik ligatür konularak , zamanla kopması işlemi uygulanır.

  ŞUBAT

  - Zararlı kış ve kenelerine karşı ağılda ilaçlama yapılarak ,yerlere yataklık serilir. Hayvan uyuzu ve kenelerine karşı , bu mevsimde toz veya pomat halindeki ilaçlar kullanılabilir.
  - Koyunlarda zayıflama , çene altlarındaki şişlik , su toplanması görüldüğünde ,kelebek hastalığı(Distomatoz)olabileceği düşünülüp ,labaratuvar teşhisinden sonra, hemen kelebek hapı içirilmeli;yine hayvanlarda öksürük , burun akıntısı, ishal ,zayıflama, iştahsızlık varsa;akciğer, mide ve barsaklarda kıl kurdu yönünden teşhis yaptırılıp, zaman geçirmeden etkin ilaçlar ile tedavisi yapılır.
  - Koyunlara bu ayda günde 250 gr.kesif yem verilir. Meraların kapalı olduğu ,silaj bulunmadığı veya kesif yemin çok pahalı olduğu ;yeteri miktarda sağlanamadığı zamanlarda, melas ve üre katılmış kuru ot besisi yapılabilir. Yemlemenin ağıl dışında yapılması tercih edilmelidir.
  - Doğan kuzulara ve doğuran analara gerekli özen gösterilir. Kuzular doğum zamanlarına göre ,ayrı gruplara ayrılır. Üç haftalık kuzulara 50 gr.dan başlayarak yulaf kırması verilir.Yulaf miktarı her 15 günde bir arttırılır.
  - Gerektiğinde kuzulara çiçek, ektima aşıları ile,septisemi serumları uygulanır.
  - Çoban köpeklerine kuduz aşısı yapılır.

  MART

  - Yüksek rakımlı yerlerde koyunların doğum işleri takip edilir. Ağıl yemlemesine devam edilir. Doğan kuzular soğuk hava şartlarında iyi korunmalıdır. Ova veya yakınlarındaki bölgelerde , kuzuları başlamalı, erkek ve dişi kuzular şimdilik birarada otlatılmalıdır.(Kuzu ve toklulara temiz mera ayrılmalı , anaç koyunlar ayrı meralandırılmalıdır.)
  - Şarbon,Enf, Hepatit Nekrozan (Kara Hastalığı), Keçi ciğer ağrısı hastalığı ile ektima gibi belirli yer ve zamanlarda çıkan hastalıklara karşı, koruyucu aşılamalar yapılır.
  - Çoban köpeklerine şerit ilacı verilir.

  NİSAN

  - Dişi kuzulardan sonra, erkek kuzular da analarından kesin olarak ayrılıp;erkek ve dişi kuzular ayrı ayrı sürüler halinde , bakım ve beslenmeye tabi tutulur.
  - Damızlık kadro fazlası kuzular besiye alınarak, damızlıkların numaralama ve kuyruk kesme işleri tamamlanır.
  - Yüksek yörelerde kuzu doğumları takip edilir, doğan kuzuların bakım , besleme , aşı serum ve numarataj işleri ve kuyruk kesme işlemleri titizlikle izlenir. Bu işlemler kayıt defter veya kartlarına günü gününe işlenir.
  - Ayak iltihabı , şap çiçek şarbon gibi hastalıklar bu ayda görülebileceğinden , gerekli tedavi ve aşılar yapılır.
  - Kuzulara şerit dökmeleri için ilaç içirilir.
  - Ova bölgelerde , ay sonuna doğru kırkım hazırlıklarına başlanır.

  MAYIS

  - Kırkım hazırlıkları bitirilip,ayın en uygun bir haftasında kırkıma başlanır (kırkıma önce kısırlardan başlanılmalı, müteakiben şişek ve toklular, daha sonra da sağmallar kırkılmalıdır.)
  - Ay sonunda bütün koyun materyali , dış parazitlere karşı etkin ilaçlarla hazırlanmış banyodan geçirilir.
  - Kırkımı yapılmış hayvanlar teker teker elden geçirilerek, kasaplık olanlar damızlık kadrodan çıkarılıp, satılır. Daha önce besiye alınmış kuzular da bu ayda satılır.
  - Hayvan sıtması,ayak iltahabı, şap agalaksi (sütkesen)gibi hastalıklar bu ayda görülebileceğinden, tedavileri ve yapılmamış aşıları tamamlanmalıdır.

  HAZİRAN

  - Kırkım işlemi tamamlanır. Kırkımı biten sürü kontrol edilerek , anaç sürünün %20’si ayıklanır. Yerlerine aynı oranda dişi toklu alınarak , kadro tamamlanır. Anaç koyunlardan , verimleri iyi görülebilenler, gerekirse bir yıl daha kadroda kalabilir.
  - Damızlık koyunların tohumlanmasına başlanır. Koçlar aşım süresince , uygun bir rasyon ile beslenir. Tohumlamada baba koçların daha rahat kullanılabilmesi için, yoklu koçlar ile takviye etmek yerinde olur.
  - Koyun materyaline entero-toksemie aşısı uygulanır.
  - Bu ayda tamamen mera otlatılmasına geçilir. Ova yörelerde gece yayılımına geçilir.

  TEMMUZ

  - Ova arazilerde koyunların tohumlamasına devam edilir.
  - Gece yayılımı yapılır. Koyunlar gündüzleri kırda, kuzular ise çalmaralarda veya çevresi açık ağıllarda yatırılır. (Özellikle, geceleri zehirli otların bulunduğu meralara ve yeşil yoncalıklara, fazla miktarda başak kalmış tarlalara hayvanların bırakılmasından kaçınılmalıdır.)
  - Gelişmeyen kuzular satılır.
  - Dişi kuzulara Rev-I aşısı uygulanır.

  AĞUSTOS

  - Mera ihtiyacı tamamını karşılayabilecek durumdadır. Mümkün olduğu takdirde, koyunlar serin ve yükseklerdeki meralara çıkarılır.
  - Koyunların tohumlaması bu ayda bitirilir. Düşük rakımlı yerlerde yapılan bu tohumlama sezonunda, gebe kalmıyan koyunlara, istenildiği takdirde hormon tatbikatı yapılarak, tohum almaları sağlanır. Her şeye rağmen, iki yıl üst üste gebe kalmayan koyunlar elden çıkarılır.
  - Koyunların kışlık ihtiyaçlarını tamamen karşılayabilecek miktarda yem sağlanır.
  - Aylık verim ve sağlık kontrolleri yapılarak, kayıt defter veya kartlarına işlenir.

  EYLÜL

  - Meralar kuruduğundan, bu ayda koyunlara ek yem ve yonca verilmelidir. Yonca biçiminden iki-üç gün sonra, kurutularak verilmelidir. Sulama olanağı varsa, meralar sulanarak bir süre daha yararlanılabilecek duruma getirilir. Ağıl yakınlarındaki ekilecek hasıl tarlalarının hazırlanmasına başlanır.
  - İyi olmayan hava şartları ve ek besin verilememesi gibi şartlarda; gelişebilecek gebelik toksemesi gibi hastalıklarda, zaman geçirmeden tedavi yoluna gidilmelidir.
  - Koyunlara çiçek ve septisemi aşıları uygulanır.
  - Pazarlama durumuna göre, kadro fazlası kasaplık niteliğindeki koyunların satışı yapılır.

  EKİM

  - Doğum için gereken hazırlıklar tamamlanır.
  - İleri gebe koyunlara, meradan yeteri kadar faydalanamadıkları takdirde, yem takviyesi yapılır.
  - Yavru atımı görüldüğünde, bu koyunlar derhal tecrit edilir. Atılan yavru ve anadan alınan marazi maddelerin laboratuvarda yapılacak muayeneleri sonucunda, salgın bir hastalık tesbit edilmişse; bu hastalık türüne göre, gerekli işlemler uygulanır.

  KASIM

  - Bu ayda düşük rakımlı yörelerde, koyunların doğumları başlar. Kuzulama tarihi çok yakın olan analar, ağıl yakınlarında meralandırılır. İyi ve uygun bir bakım ve beslenme ile, koyunlar doğum sırasında yüksek bir kondisyonda tutulur.
  - Doğan kuzular, hemen ayrı temiz bir bölmeye alınır; göbek kordonu tentürdiyota batırılır. Birkaç gün bu işleme devam edilerek, gazlı bez ile bağlı tutulur.
  - Belirgin bir kuzu ishali görüldüğünde, derhal koruyucu önlemler alınır. Gerekli görülürse, septisemi serumu uygulanır.
  - Hastalıklardan korunmak için, ağılların teknik ve hijyenik koşullara uygun olması sağlanır.

  ARALIK

  - Doğum devam eder. Doğan kuzular kuzuluklara alınır, günlük zorunlu bakımları yapılan kuzular sabah ve akşam analarına emzirilir.
  - Doğan kuzuların, gerekirse ektima aşıları ile septisemi serumları uygulanır. Numaralama ve kuyruk kesme işlemleri tamamlanır.
  - Gebe ve doğum yapan koyunlara, ilave kesif yem verilir. İyi havalarda, koyunlar meraya çıkarılır. Güneşli ve yağışsız günlerde, yemleme işlemi ağıl dışında yapılır.
  - Damızlık kadro içinde yeniden bir tarama yapılarak, kasaplık koyun materyali ayrılıp, satışa götürülür.
  - Ay sonunda, o yılı içeren mali hesaplar çıkarılır. Buna göre, yeni program yapılır.
  suakarakas teşekkür etti.

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  12 Şubat 2013
  Şehir
  eskişehir
  Yaş
  30
  Mesajlar
  391
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: kucukbaş hayvancılıkta bir yıl içinde ne gbi işlemler yapılıyor  bir kırpma bir kare ademin igresi koç kasımda mart kuzu olcak tezek ypcan sende yemi arpa yulaf saman nohut samanı fasulye samanı yonca koycan çoban vercek

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  29 Ekim 2012
  Şehir
  ankara
  Yaş
  30
  Mesajlar
  331
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: kucukbaş hayvancılıkta bir yıl içinde ne gbi işlemler yapılıyor  Alıntı atılgan aysul link=topic=72157.msg835382#msg835382 date=1390780831 Nickli Üyeden Alıntı
  bir kırpma bir kare ademin igresi koç kasımda mart kuzu olcak tezek ypcan sende yemi arpa yulaf saman nohut samanı fasulye samanı yonca koycan çoban vercek
  teşekkürler gerçekten faydalı oldu bu bilgi ayrıca 1 yılda cıft kuzulama yapmak ne kadar mumkun ve ben merinos iyi die dyudum koyde yapanlardan (ankarabolgesi) onerebileceğiniz cins varmıdır?

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  12 Şubat 2013
  Şehir
  eskişehir
  Yaş
  30
  Mesajlar
  391
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: kucukbaş hayvancılıkta bir yıl içinde ne gbi işlemler yapılıyor  biz tek kuzu yapıyorduk haziranda süt almaya başlıyorduk ama burda merinos çok iyi ikiz verme yüksek oluyor bir tane köyden biride 4 sene önce beşsiz olmuştu bizim köyde rakım 900 metre merinos Yalova için gelmiş ülkemize ama heryerde verimli bir hayvan

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  12 Şubat 2013
  Şehir
  eskişehir
  Yaş
  30
  Mesajlar
  391
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: kucukbaş hayvancılıkta bir yıl içinde ne gbi işlemler yapılıyor  Alıntı uzay kasa link=topic=72157.msg835376#msg835376 date=1390780209 Nickli Üyeden Alıntı
  Hayvancılık;girmeyi düşünmememe rağmen ilgimi çeken bir konu.Merakla takip edeceğim.Bu arada ben sadece yiyiciyim
  artık bizde yiyici olduk abi tüketim sart

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  29 Ekim 2012
  Şehir
  ankara
  Yaş
  30
  Mesajlar
  331
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: kucukbaş hayvancılıkta bir yıl içinde ne gbi işlemler yapılıyor  ben suan için yaklasık 200 kcukbas ile başlamayı dusnuyorum meramiz geniş kendi saman arpa bugday yoncamız mevcut(sulu tarla)
  buyukbas maliyetli 1750 tl yior 10 aylık beside koyun ssayıca ve maliyetce daha uygun geldiği için koyun devam edeyim diyorum peki onerirmsin koyunculugu?
  büyükbaş yaptıgmız için hayvancılıga cok uzak değilim

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  12 Şubat 2013
  Şehir
  eskişehir
  Yaş
  30
  Mesajlar
  391
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: kucukbaş hayvancılıkta bir yıl içinde ne gbi işlemler yapılıyor  hayvancılık çok emek istiyor zor iş ama sen içindesin çoban iyi olursa kaznç var ama çoban inek bakar gibi bakarsa zarar edersin evdeki yem kadar meradan topluyor küçük baş ilkbahar ve sonbahara besili girensen kuzu iyi olur çoban için 300 idealdir fazlasını bakması zor 200 basda ilk sene için seni zorda bırakmazsa bizde normalde 250 bas küçük olurdu 35 ton arpa koyardık samanda öyle artı yoncayı dışardan alındık başlansan eger allah yardımcın olsun mera dikkat et seni köyle ayrı rakımda olan yerden hayvanlarını al yoksa çok hastalık olur

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  29 Ekim 2012
  Şehir
  ankara
  Yaş
  30
  Mesajlar
  331
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: kucukbaş hayvancılıkta bir yıl içinde ne gbi işlemler yapılıyor  Alıntı atılgan aysul link=topic=72157.msg835397#msg835397 date=1390782380 Nickli Üyeden Alıntı
  hayvancılık çok emek istiyor zor iş ama sen içindesin çoban iyi olursa kaznç var ama çoban inek bakar gibi bakarsa zarar edersin evdeki yem kadar meradan topluyor küçük baş ilkbahar ve sonbahara besili girensen kuzu iyi olur çoban için 300 idealdir fazlasını bakması zor 200 basda ilk sene için seni zorda bırakmazsa bizde normalde 250 bas küçük olurdu 35 ton arpa koyardık samanda öyle artı yoncayı dışardan alındık başlansan eger allah yardımcın olsun mera dikkat et seni köyle ayrı rakımda olan yerden hayvanlarını al yoksa çok hastalık olur
  benim bakıcı kendi koyunlarıda var bu konuda rahatım. hayvanları bizim etraftan buyuk suruleri olan yerden alacagım. peki 1 koyunun ve kuzunun maliyeti ortalama nedir?

 16. #16

  Üyelik Tarihi
  12 Şubat 2013
  Şehir
  eskişehir
  Yaş
  30
  Mesajlar
  391
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: kucukbaş hayvancılıkta bir yıl içinde ne gbi işlemler yapılıyor  sartlar değişti ne dersem yalan olur çoban ve arpa en büyük girdi

 17. #17

  Üyelik Tarihi
  29 Ekim 2012
  Şehir
  ankara
  Yaş
  30
  Mesajlar
  331
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: kucukbaş hayvancılıkta bir yıl içinde ne gbi işlemler yapılıyor  bir kuzu sattıgmızda ortalama 250 tl kar olarak bırakırmı?

 18. #18

  Üyelik Tarihi
  12 Şubat 2013
  Şehir
  eskişehir
  Yaş
  30
  Mesajlar
  391
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: kucukbaş hayvancılıkta bir yıl içinde ne gbi işlemler yapılıyor  şimdi o iş seende hayvan besili olursa sen kaçdan satarsan o kadar gider pazarlama işi biraz yoksa canbazı sen bende daha iyi bilinsin anlş-*s

 19. #19

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  65 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: kucukbaş hayvancılıkta bir yıl içinde ne gbi işlemler yapılıyor  Arkadaşım bende 250 ' ye yakın hayvan var. Şu anki girdilere göre anlatayım:

  1 koyunun yıllık 300 lira masrafı var. Bir kuzunun da kesime gelene kadar (4-5 ayda 40-45 kiloyu buldurman lazım) 100 lira masrafı olur. Yani hayvan başı toplam 400 lira.buna çoban, yem ilaç herşey dahil. (Sürüyü 100 başlık varsayıyorum. Sürü küçülürse rakam artar, büyürse düşer ama çok oynamaz)

  Şu an baskül 12 lira. 40-45 kiloluk kuzuyu 480-550 arası bir rakama çok rahat okutursun.

  Şimdi burda önemli konu şu: 1 koyundan sanede 1 kuzu alırsan hayvan başı 100 lira para kazanırsın. 2 kuzu alırsan hayvan başı karın 500 liraya çıkar. Senede iki kez kuzu alıp her birinden çift kuzu alırsan hayvan başı karın senelik 1300 liraya çıkar.

  Yani bu işte bütün olay verimde. O yüzden hayvanı ilk alırken çok dikkat edecek, var olan en verimli hayvanları almaya çalışırsın. Verimsiz kötü bir sürü ile başlarsan en iyi ihtimal kendini toplaman 3 yıl sürer. En kötü ihtimal batarsın.

  Kısaca bu işte 100 koyundan:
  1 senede 100 kuzu çıkartıp 10.000 net kazanmaktadır var.
  1 senede 300 kuzu çıkartıp 90.000 net kazanmaktadır var.
  1 sende 50 kuzu çıkartıp 20.000 içeri girmekte var.

  Son olarak da benim koyunlardan bir video:

  http://youtu.be/gHAKBYBRwLA

 20. #20

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  65 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  kucukbaş hayvancılıkta bir yıl içinde ne gbi işlemler yapılıyor  Son olarak da bir bilgi vereyim, sende 2 kere kuzu almak falan hikayedir. Bu hayvanın doğum takvimine göre imkansıza yakındır, Çok zorlarsan alırsın ama sana 7 yıl koyunluk yapacak bir hayvanın ömrü 4 yıla düşer. Sürünü yıpratırsın. Bunun ideali 2 senede 3 döl almaktır ve her zaman hedefleyeceğin orantı bu olsun. Azı zarar ettirir, çoğu sürüyü yıpratır.

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. İthal pirinç için işlemler tamam
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Çeltik
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 13.Ocak.2014, 16:24
 2. Matematiksel işlemler....
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Komedi - Mizah
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 17.Mart.2013, 13:42
 3. hayvancılıkta kazanamayanlar
  Konu Sahibi kaanimpar Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 16
  Son Mesaj : 11.Ağustos.2012, 10:37
 4. Hayvancılıkta yem kabusu
  Konu Sahibi cemal ÖZTÜRK Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 30.Temmuz.2012, 23:50
 5. sıfır traktör alımında sonraki işlemler
  Konu Sahibi Erol Can Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 20.Mayıs.2012, 17:12

Arama Motoru Etiketleri

koyunkoc.bakimi

SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status