Sizce en iyi süt yemi hangisi?

Süt ve döl verimi açısından kullanıp memnun kaldığınız marka hangisi ?? Çok iyi iki markayı da kullanmamıza rağmen döl verimi açısından hiç memnun kalmadık kızgnlık ve tutma problemi çok fazla yaşıyoruz hangi yemi kullanmalıyız..??

Ynt: Sizce en iyi süt yemi hangisi?

Hermiyas link=topic=72183.msg835995#msg835995 date=1390856717' Alıntı:
Kendi yaptığını yapamıyorsan yapmanın bir yolunu bulmanı....

Aklımda bunun çözümü ile ilgili bi fikir war, kaç haywanınız war?

Şimdilik 15 kadar sağmal var ama bu sayıyı arttırmayı planlıyoruz...

Kendi yemini yaparsan problemlerin minimuma düşer.
Eğer bunu yapamıyorsan sana şöyle bişey önerebilirim. Bazı firmaların konsantre yemleri var. Bu yemlerde yüksek protein var. Enerjiyi kendin ilave ediyorsun. Yani sen yemciden protein alacaksın, enerjin kendinden olacak. Enerji de arpa, buğday ve mısırda var.
Biliyorsun son çıkan bir yönetmelikle artık yem fabrikalarının çuval etiketlerine enerji değeri yazma zorunlulukları kaldırıldı. Yani yemlerde enerji miktarından artık sorumlu değiller. Döl tutma problemi de enerji eksikliklerinde ortaya çıkar. Enerjiyi kendin ekle. Ne koyduğunu da bil.
Eğer döl tutma problemin yemden kaynaklanıyorsa kesinlikle çözersin diye düşünüyorum.
Yapacağın iş özetle: konsantre yem + ezme tahıl + kaba yem

• Beğen
Tepkiler: sml

simentalci link=topic=72183.msg836677#msg836677 date=1390947099' Alıntı:
Kendi yemini yaparsan problemlerin minimuma düşer.
Eğer bunu yapamıyorsan sana şöyle bişey önerebilirim. Bazı firmaların konsantre yemleri var. Bu yemlerde yüksek protein var. Enerjiyi kendin ilave ediyorsun. Yani sen yemciden protein alacaksın, enerjin kendinden olacak. Enerji de arpa, buğday ve mısırda var.
Biliyorsun son çıkan bir yönetmelikle artık yem fabrikalarının çuval etiketlerine enerji değeri yazma zorunlulukları kaldırıldı. Yani yemlerde enerji miktarından artık sorumlu değiller. Döl tutma problemi de enerji eksikliklerinde ortaya çıkar. Enerjiyi kendin ekle. Ne koyduğunu da bil.
Eğer döl tutma problemin yemden kaynaklanıyorsa kesinlikle çözersin diye düşünüyorum.
Yapacağın iş özetle: konsantre yem + ezme tahıl + kaba yem

Teşekkürler... Konsantre yemlerin fiyatları nasıl acaba?

Arkadaşım bende birçok firmanın kesif yemini kullandım tabiki yemin markalara göre kalitesi değişiyor ama bu problemleri çözmenin yolu hayvanlarınıza verdiğiniz rasyonun çok uygun olmasıyla çözülür yani rasyon programı kullanacaksın artı kaba yemlerini analiz ettirip bu rasyon programına databaselerinin gireceksiniz artı kullandığın fabrikanın yemlerininde databaselerini gireceksin sonrasında yem verdiğiniz hayvanların özelliklerini gireceksin programdaki değerlere göre hayvanlarınıza kaba kesif yem değerlerini oynayarak en sağlıklı rasyonu oluşturacaksınız bu yazdığım konuları yem aldığınız firmanın zeoteknik elemanıda yapabilir şimdi birçok firma bu konuda destek sağlıyor.
Ben aynen yukarıda bahsettiğim biçimde uygulama yapmaya başladım ayda 30 torbaya yakın süt yeminden tasarruf ettim artı süt veriminde önemli bir düşüklük olmadı bir süre sonra normalleşti süt yağında ve diğer içeriklerinde kalite arttı geçen yıl döl tutmama problemi vardı bu yıl neredeyse tamamen geçti şükür artı eş düşme sorununuda çok yaşıyorduk o prpblemde 1,5 yıldır şükür işletmede yok denecek kadar az.

Kaba ve kesif yem maliyetleri bölgelere göre çok faklılık gösterebiliyor, ben hayvanların kaba ve kesif yemini kuru tarım ile karşılamaya çalışıyorum, aynı zamanda meradanda faydalanıyorum, önemli olan nasıl ucuza mal edebiliriz , neleri satın alırsak daha ucuz, neleri kendimiz üretirsek daha ucuz.
Herkesin imkanları farklı, en doğrusu yukarıda arkadaşların dediği gibi ne yaptığını, hayvana ne yedirdiğini çok iyi bilmek, en iyisi en ucuzu bu.
Kaba ve fenni fabrika yem ile yapılan besleme hatalarının kötü sonuçları genelde uzun vadede çıkacaktır . Kısa vadede sütünü arttırsada.
Ne yaptığını ne verdiğini bilirsen hem hayvanın sağlığını korur hemde güzel verim almış oluruz , bu konuda bize, yani rasyonu tahlil konusunda Hacimmet ,in dediği gibi bazı yem firmaları yardımcı oluyor.

• Beğen
Tepkiler: sml

arkadaşlar kendi yeminizi yapabilmeniz çok güzel birşey tabiki. ama bunu hazırlarken profosyenel rasyon bazında destek almak lazım. yani sitelerde şu kadar arpa , şu kadar mısır demekle kabalama bir yem yapmayın bence. artık çoğu firmaların ücretsiz destek veren zootekni mezunu beslemecileri var çok iyi rasyon proğramı veriyorlar. malumunuz girdiler pahalı, belki bir çuval yemi fabrikadan aldığınız fiyatlara yakın üretebilirsiniz ama en azından içinde kullandığınız hammaddenin kalitesini biliyorsunuz. satın aldığımız yemlerin hammaddesinin kalitesi herzaman bir soru işatreti. içinde kimbilir neler var.

kendi yaptığımız yemlerde kuralımız doğru uzman desteğinde bir rasyon, kaliteli hammadde olmalı...

Aslında döl tutma ve kızgınlık dönemı gecıkmesının yem ile alakası pek yoktur. Hayvanların kendi icerısınde gizlice ve hıssedilemeyen bır tür hastalık mevcuttur. Korkulacak bir durum degil fakat deneyimlı bir veterinerle bir kaç seans ile tamamen kurtulup yetısecek buzagılarada bulasmadan önlemis olursun. Çogu yem fırması birbıri ile aynı yemı uretiyor dıyebilırız ıstersen etıketlerını karsılastırabilirsin. Simdiden kolay gelsin.

Ben kendi yemimi kendim yapıyorum. Çuvalı 36 TL. Hem de hiç hilesiz. :)
siz daha firmanızın yemini mi kullanıyorsunuz??? :))
peki nasıl para kazanmayı başarabiliyorsunuz?
Kazandığınızdan emin misiniz?
Bence bir daha hesaplayın?

:)

• Beğen
Tepkiler: sml ve Mstfzgn

hüseyinaslan link=topic=72183.msg838430#msg838430 date=1391206029' Alıntı:
Aslında döl tutma ve kızgınlık dönemı gecıkmesının yem ile alakası pek yoktur. Hayvanların kendi icerısınde gizlice ve hıssedilemeyen bır tür hastalık mevcuttur. Korkulacak bir durum degil fakat deneyimlı bir veterinerle bir kaç seans ile tamamen kurtulup yetısecek buzagılarada bulasmadan önlemis olursun. Çogu yem fırması birbıri ile aynı yemı uretiyor dıyebilırız ıstersen etıketlerını karsılastırabilirsin. Simdiden kolay gelsin.
Ben dediğinizden bişey anlamadım yani hayvanların içindeki gizli ve hissedilemeyen hastalık nedir böyle bir tanımı var??
Doğumdan sonraki döl tutmama ve kızgınlığa gelmemenin başlıca sebepleri en başta söyleye biliriz kuru dönemde ve laktasyon döneminde sağlıklı rasyonun verilmemesidir yani işletmedeki birçok hastalığın aksaklığın en önemli sebebi besleme konusudur besleme konusunda kendimizi geliştirir ve mümkün oldukça sağlıklı uygun rasyonu yeterli miktarda verirsek işletmedeki birçok sorunla alakalı koruyucu hekimlik yapmış oluruz.

Doğumdan sonraki döl tutmama ve kızgınlığa gelmemenin başlıca sebepleri en başta söyleye biliriz kuru dönemde ve laktasyon döneminde sağlıklı rasyonun verilmemesidir yani işletmedeki birçok hastalığın aksaklığın en önemli sebebi besleme konusudur besleme konusunda kendimizi geliştirir ve mümkün oldukça sağlıklı uygun rasyonu yeterli miktarda verirsek işletmedeki birçok sorunla alakalı koruyucu hekimlik yapmış oluruz.
[/QUOTE]

bu konuda size katiliyorum beslenme yani düzenli beslenme bircok SIKINTIYI ortadan kaldiriyor

simentalci link=topic=72183.msg840369#msg840369 date=1391513996' Alıntı:
Ben kendi yemimi kendim yapıyorum. Çuvalı 36 TL. Hem de hiç hilesiz. :)
siz daha firmanızın yemini mi kullanıyorsunuz??? :))
peki nasıl para kazanmayı başarabiliyorsunuz?
Kazandığınızdan emin misiniz?
Bence bir daha hesaplayın?

:)
dostum senin gibi adamların sayısı arttıkça bu ülke daha hızlı kalkınacaktır

O bölgede BAŞARI YEM var. özelllikle Süt 20 yemini kesinlikle tavsiye ederim. Yemde canlı maya var ve içeriği ile çok yeme fark atıyor fiyat yüksek gelebilir bazı firmlara göre ama uzun vadede kesinlikle kendini amorti eder ve kâra geçersiniz.