Çiğ Süte Yapılan Büyük Zam!!

Ulusal Süt Konseyi, Haziran 2014’e kadar geçerli olacak çiğ süt referans fiyatını 5 kuruşluk bir zam yaparak 1 TL 5 kuruş lira olarak belirledi.

Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birlik Başkanı Tuncay Aytın, Ağustos 2013’ten bu yana 1 lira olan çiğ süte 5 kuruşluk bir zam yapıldığını belirterek, “Beklenen fiyatın çok altında açıklanan bu fiyata baktığımızda biz hayvan üreticilerini çok zor günlerin beklediği aşikardır” dedi.

Aytın, “Ulusal Süt Konseyi’nin toplantısında, Haziran ayı sonuna kadar 1 litre çiğ sütün fiyatı, 5 kuruş arttırılarak 1.05 lira olarak açıklandı. Dövizdeki artış nedeniyle hammadde yönünden dışa bağımlı olan kesif yemde zamlar üst üste gelirken, süte yapılan 5 kuruşluk zam hayvancılık sektöründe büyük bir kriz yaşanmasına neden olabilir. Süt maliyetinin fiyatı sürekli artarken, ülkemizde kuraklık yaşanması söz konusu iken, 6 ay boyunca 1.05 lira fiyatla süt satacak olmamız, yaşanacak krizin habercisidir. Bu fiyat süt maliyetinin altında bir fiyattır ve tüm üreticilerimiz mağdur olacaktır. Bugün 4-7 aylık gebe damızlık düvenin fiyatı 4 bin lira ise hatta onu da alacak kişiyi bulamıyorsak, aynı yaşta damızlık değeri olmayan dişi hayvan kesildiğinde 4 bin 500 lira para topluyorsa, 2008 yılında dişi hayvanlarımızı nasıl kasaplık olarak kestirdiysek, yine aynı senaryo yaşanacak gibi görünüyor. Dişi hayvanlarımızın kesilmemesi ve ürettiğimiz sütten para kazanabilmemiz için, her şeyden önce gelecek nesillerin sağlıklı ürünler tüketebilmeleri için, biz bu yola baş koyduk, üreteceğiz ama ürettiğimizin de değerini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: http://hayvancilikakademisi.com/guncel/cig-sute-5-kurusluk-zam-geldi/

Ynt: Çiğ Süte Yapılan Büyük Zam!!

Bende bir süt üreticisi olarak fiyatlardan (et-süt-canlı hayvan) memnunum.Orada sayın birlik başkanının söyledeiği gibi 4000-5000 tl ye düve yok.Zamlardan önce 5500 tl civarıydı şimdi o fiyatlara burda gebe düve veya bir doğurmuş sığır yok.Hatta ç...ş diyeceksiniz adam simental ineğine 9000 tl para istiyor. :D :D

İSHAK ÇAVUŞ AYDIN link=topic=72186.msg836236#msg836236 date=1390900153' Alıntı:
Bende bir süt üreticisi olarak fiyatlardan (et-süt-canlı hayvan) memnunum.Orada sayın birlik başkanının söyledeiği gibi 4000-5000 tl ye düve yok.Zamlardan önce 5500 tl civarıydı şimdi o fiyatlara burda gebe düve veya bir doğurmuş sığır yok.Hatta ç...ş diyeceksiniz adam simental ineğine 9000 tl para istiyor. :D :D
Burda bi abimizde var simental 15 aylık gebe olmayan düveye 4500 istiyor işin ilginci satıyorda

Ali SARAÇ link=topic=72186.msg836323#msg836323 date=1390918947' Alıntı:
Burda bi abimizde var simental 15 aylık gebe olmayan düveye 4500 istiyor işin ilginci satıyorda

olay yine simmental e çıkıyo :) simmentalde deforme bir sığırı kesime yollayıp çok rahatlıkla gebe bir düve alabiliyosunuz ama bi holsteinde bu çok farklı satasıya 40 takla atıyosunuz. bir simmental düve ortalama 300 kg karkas et gelse 300X15=4500 tl zaten. olay ette bitiyo. simmental 2 tane ineği hiç besiye almadan direk kesime yolladım ama holsteinlere 2 aydır besi yemi veriyorum et tutucaklarda kestiricez :)

Arkadaşlar ulusal süt konseyinin ilk 6 aylık ihalesinde çok net söylüyorum sanayicinin istediği fiyat olmuş Merkez DSYB Birliği 1150 tl istiyordu dünyada kabul edilen rakam 1 litre süt 1,5 kgr kesif yem bu değere baktığımızda şuan Türkiyede çiğ sütün en az 1300 tl olması lazım burada zikredilen 1050 tl soğuk süt fiyatı birçok bölgede bundan daha aşağılarda veriliyorbu ay kesif yemlere 2 defa zam geldi merdiven altı kalitesis yemler bile 43-45 tl olmuş.Hayırlısı ama en azından devletimizin yem fiyatlarına müdehale etmesi gerekir tamam sanayici ve tüketici zarar etmesin ama burada asıl bu işin merkezinde olan üreticide zarar etmesin.

hacimmet link=topic=72186.msg836466#msg836466 date=1390932765' Alıntı:
Arkadaşlar ulusal süt konseyinin ilk 6 aylık ihalesinde çok net söylüyorum sanayicinin istediği fiyat olmuş Merkez DSYB Birliği 1150 tl istiyordu dünyada kabul edilen rakam 1 litre süt 1,5 kgr kesif yem bu değere baktığımızda şuan Türkiyede çiğ sütün en az 1300 tl olması lazım burada zikredilen 1050 tl soğuk süt fiyatı birçok bölgede bundan daha aşağılarda veriliyorbu ay kesif yemlere 2 defa zam geldi merdiven altı kalitesis yemler bile 43-45 tl olmuş.Hayırlısı ama en azından devletimizin yem fiyatlarına müdehale etmesi gerekir tamam sanayici ve tüketici zarar etmesin ama burada asıl bu işin merkezinde olan üreticide zarar etmesin.

aynen katılıyorum. hayvancılığın geliceğini büyük oranda süt fiyatları belirlemekte. yem fiyatları %12 civarında arttı. bölgemizde süt 80 kuruşa satılıyo. inek sayısında ciddi oranda azalma var. böyle giderse 2010 daki krizden daha büyüğünü yaşıycaz.

baktığımda hayvan yemindeki kdv oranı %8 buna hayvan başı belli bir limite kadar kdv siz verebilir üreticiye. mesela 1 hayvana 1 yılda 1 ton yem kdv siz verebilir. böyle giderse süt hayvancılığı biticek. ben şahsen para kazanmadığım işi yapmam. şu durumda ben sütten zarar ediyorum sabah akşam hayvan bakıyorum. kahvede okey oynayan benden karlı. ben neden üretiyim ? ekonomiye katkıda bulunan cezalandırılıyor sanki. üreten değil tüketen toplum istiyolar bizim ülkemizin politikalarıda buna destek oluyo.

kdv. indirimlerine karnım tok. çünkü yemde kdv indirilirse ertesi gün sanayici %8 zam yapar.o para bize gelmez devlet hayvancılık desteklerine zam yapmadı.çiğ süt desteğini düşürdü.

5-7 yıl faizsiz hayvancılık kredisi vererek modern köleler seçti.bu krediyi kullananlar zara da etse satıp çıkmıyorlar.

İSHAK ÇAVUŞ AYDIN link=topic=72186.msg836472#msg836472 date=1390933090' Alıntı:
Avrupada ,amerikada , ve diğer ülkelerde süt ve yem fiyatları ne kadar ??*-s bilgisi olan varsa bizim fiyatlarla bi karşılaştıralım. :S :S
Önemli olan sadece süt fiyatları değil ki.Girdi fiyatları da bir o kadar önemli.Hoş fiyatlara da çok bakmaya gerek yok,Dünyanın kabul ettiği bir standart var,süt-yem paritesi denen,1 l süt ile 1,5 kg yem.Hadi bizde beğenmediler bunu 1,3 olsun dediler büyüklerimiz :) Onu bile karşılamıyor bu fiyat,bugün en kötü yemin kg 90 krş.Hesap ortada.

Çiftçi ye de Besici ye de acaip bi fransızlık var 10 yıldır.Bu tarım bakanı bakanlar kuruluna Katıldığında ne anlatıyor acaba oradaki insanlara.'çiftçiye acayip destek veriyoruz paraları koyacak yer bulamıyorlar' mı diyor acaba.?

İSHAK ÇAVUŞ AYDIN link=topic=72186.msg836472#msg836472 date=1390933090' Alıntı:
Avrupada ,amerikada , ve diğer ülkelerde süt ve yem fiyatları ne kadar ??*-s bilgisi olan varsa bizim fiyatlarla bi karşılaştıralım. :S :S

duyduğum kadarıyla amerikada inek başı günlük 2.5 dolar destek verilmekte. doğruluk payı nedir bilmem internetten edindiğim bilgi.

Çağrı link=topic=72186.msg836653#msg836653 date=1390943829' Alıntı:
Önemli olan sadece süt fiyatları değil ki.Girdi fiyatları da bir o kadar önemli.Hoş fiyatlara da çok bakmaya gerek yok,Dünyanın kabul ettiği bir standart var,süt-yem paritesi denen,1 l süt ile 1,5 kg yem.Hadi bizde beğenmediler bunu 1,3 olsun dediler büyüklerimiz :) Onu bile karşılamıyor bu fiyat,bugün en kötü yemin kg 90 krş.Hesap ortada.

bakan rakamlarla konuşmakta pastanın bütününe bakarak yorum yapıyo. asıl üretici ne halde kimse gündeme gelmiyor. belkide istenen şey bu. bakalım bundan sonra ne yapıcaklar. ülke ekonomisi durağanlaşıcak diğer sektörler beklenen büyümeyi gerçekleştiremiycekler.

bana göre kredi muslukları kısılıp sıkı para politikası uygulanmaya başlayınca büyümeyi sürdürebilicek en önemli sektör tarım. umarım bu sektöre biraz daha destek sağlanır yoksa hayvancılık ve tarımı çok zor günler bekliyo. mazot bahara kadar 5 lira olucak gibi duruyo bir traktör 60-70 bin tl den baslıyo. devlet 5 yıl vadeli kredi vermeye devam ederse çiftçiyi modern beyaz kölelik beklemekte.

ziraat bankası sözde çiftçiye faiz indirimli kredi veriyo ama işin aslına bakılırsa hayat sigortası + komisyon + diğer masraflar işin içine girince faiz indirimi falan hikaye kalıyo. özel bir bankadan kredi alıcagınız zaman banka bu tür şartlar öne sürmüyor.