Manisa ' da 37 traktör proje sahiplerine teslim edildi

27.01.2014

Manisa Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından kabul edilen projeler kapsamında 37 traktör, proje sahiplerine düzenlenen törenle verildi.

AA ' nın haberine göre; Manisa Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından kabul edilen projeler kapsamında 37 traktör, proje sahiplerine düzenlenen törenle verildi. Törende Meryem Ay isimli kadın çiftçi de traktörünü teslim aldı.

Törende konuşan kurumun il koordinatörü Ahmet Işık, 11. Çağrı döneminde 285 proje ile rekor bir başvuruyu kabul ettiklerini söyleyerek şöyle devam etti:'2013 yılında Şubat, Mayıs ve Ekim aylarında çıktığımız 9-10 ve 11. Çağrı dönemleri Manisa için bir ilkti.

Bu dönemlerde uygun bulunarak sözleşme imzalanan 37 projemizin büyük bir kısmı tamamlandı. 31 Aralık 2013 tarihi itibariyle hibelerini büyük oranda aldılar. Geri kalan 250 projenin incelemeleri devam ediyor. Yıl sonuna kadar projeler incelenerek, sözleşmelerinin yapılması ve hibelerinin verilmesi planlanıyor. 9-10 ve 11. Çağrılarda alınan projelerin incelenerek sözleşmeleri imzalanan 2013 yılı içinde 17 milyonluk yatırım kazandırıldı. Yatırım sonunda yaklaşık 9 milyon lira hibenin 1.taksitleri ödendi. Kalan kısımlar yatırımın sonunda ödenecek.

8 Kasım Cuma günü sona eren 11. Çağrı döneminde, personelin gayretleriyle 285 proje aldık. Manisa ' ya bu projelerin toplam bedeli olan 82 milyon 800 bin liralık bir yatırım yapılacaktır. Projelerin tamamı uygun görülmesi halinde geri dönüşümsüz hibe olarak 45 milyon lira ödenmesi hedeflenmektedir. Yatırım miktarında Ankara, Konya, Samsun gibi büyükşehirlerin ardından Manisa 4. olmuştur.'

Ahmet Işık, 15 Şubat-15 Mart arası kabul edilen 12. çağrı döneminde ise mesir macunu, çekirdekli ve çekirdeksiz kuru üzüm paketleme, kutulama gibi projelere de yüzde 50 hibe desteği verileceğini sözlerine ekledi.