70 bin hektar araziyi Türkler tarıma açacak

Vahap MUNYAR vmunyar@hurriyet.com.tr

27 Ocak 2014
Omo’da Katar’a verilen 70 bin hektar araziyi Türkler tarıma açacak

ANKARA’da 7.7 yıl ülkesinin büyükelçiliğini yapan Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulato Teshome Wirtu, Katar’ın kendilerine para yardımlarına jestle karşılık vermek istedi.

Konuyu Katar Emiri’ne açtı:

- Size Omo Valley’de (Omo Vadisi) 70 bin hektar arazi verelim. Gelin orada tarım yapın.

Katar Emiri, Etiyopya Cumhurbaşkanı’na teşekkür edip sordu:

- Teşekkür ederiz de o araziyi tarıma açma işini nasıl yapacağız?

Wirtu, yanıtladı:

- Burada Türklerin Omo Valley Farm adlı şirket var. Onlara ilk etapta 30 bin hektar arazi verdik. 50 bin hektara kadar çıkabilecekler. 10 bin hektarını 1.5 yıla kadar tarıma açmış olacaklar. İlk pamuk ekimini yaptılar.

Ardından Else Addis Industrial Development’te Seyfettin Koçak’la ortak olan, Etiyopya’nın Bursa Fahri Konsolosluğu görevini yürüten İmam Altınbaş’ı aradı:

- Katar’a 70 bin hektar arazi verdik. O arazinin de tarıma açılmasında Katar’a yardım etmenizi rica ediyorum.

- Sayın Cumhurbaşkanı, elimizden geleni yaparız. Kendileriyle nasıl irtibata geçeceğiz?

- Aranızdaki irtibatı kurarım. Ya siz Katar’a gider kendileriyle görüşürsünüz, ya da onlar Türkiye’ye gelir. Gerekirse Etiyopya’da buluşursunuz.

Geçenlerde İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar’ın Akdeniz İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Ersoy Ulubaş’la ortak oldukları United Entertain’in merkez ofisinde gerçekleşen buluşmaya katıldı. Buluşmada Ekrem Akyiğit, Hikmet Tanrıverdi, Süleyman Orakçıoğlu, Ali Avcı, Ramazan Kaya, Coşkun Ergün, Erkan Aydın vardı.

Adnan Ersoy Ulubaş, Etiyopya’daki işlerini anımsatınca, İmam Altınbaş da Katar konusunu anımsadı:

- Omo Valley’de deneyim kazandık. Şu anda Etiyopya’da arazileri tarıma açma işini bizden iyi yapan kimse yok.

Geçen kasım ayının başlarında Altınbaş’ın davetiyle Etiyopya’ya gittiğimizde Omo Valley’de karşılaştığımız Kasım Külek Öz’ü işaret ettim:

- Sizin Omo Valley’deki işlerinizi Özaltın Tarım’ın patronu ve Etiyopya’da pamuk tarımında ortağınız olan Kasım Külek Öz yönetiyordu. Oğlu Mustafa Öz’le birlikte kendilerine çok iş düşecek anlaşılan.

- Katar’a verilen arazi bizim bölgeye yakın. O arazinin tarıma açılması işini bizden iyi kimse bilemez.

Yeri gelmişken sordum:

- İl pamuk hasadını ne zaman yapacaksınız?

- Mart sonu, nisan başı gibi hasat başlar.

Altınbaş Holding’deki yönetim kurulu başkanlığı sırasını savıp, geçen yıl abisi Vakkas Altınbaş’a devreden, Altınbaş Mücevherat yönetim kurulu başkanlığını yürüten İmam Altınbaş, Seyfettin Koçak’ın önerisiyle Etiyopya’da pamuk tarımı ve tekstile şahsi işi olarak girdi.

Altınbaş, Koçak ve Öz, Omo Valley’de tarıma 180 milyon dolar yatırıyor. İlk aşamadaki başarıları, Etiyopya’da Türk işadamlarına yeni kapılar açabilecek gibi görünüyor.

Eximbank, Etiyopya için 300 milyon dolar verecek

GEÇEN yıl kasım ayı başında İmam Altınbaş’la birlikte Addis Ababa’ya giderken uçakta Yapı Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Emre Aykar ve Türk Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan’la karşılaştık.

Aykar, Kaplan’la birlikte Addis Ababa yolculuğuna çıkmalarının nedenini aktardı:

- Etiyopya’daki 390 kilometrelik Awash-Weldia-Hara Gabaya demiryolu ihalesini 1.7 milyar dolarlık proje bedeliyle kazanmıştık. Eximbank’tan bu proje için finansman desteği talebimiz oldu. Hayrettin Bey’in projeyle ilgili detayları Etiyopya’da yetkililerle bizzat konuşarak görmesini rica ettik.

O günler için projeyle ilgili son durumu Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulato Teshome Wirtu’ya sorunca şu yanıtı aldık:

- Demiryolu İdaremizle detayları görüşüyorlar. Finansman işini de hallederlerse işe başlarlar.

Bu konudaki olumlu işareti ihracatçıları temsilen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ile birlikte Türk Eximban yönetim kurulunda bulunan Adnan Ersoy Ulubaş verdi:

- Yapı Merkezi’ne Etiyopya’daki demiryolu projesi için 300 milyon dolarlık finansman desteği verilmesi söz konusu olacak.