Çırçır fabrikalarına hibe desteği
27 Ocak 2014 Pazartesi 17:37

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ferhat Şelli, çırçır fabrikası kuracak işletmelere yüzde elli hibe desteği verileceğini söyledi

ŞANLIURFA - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ferhat Şelli, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) yayımladığı 12. başvuru çağrı ilanı kapsamında, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, yapılan çağrıların tarım ekonomisini canlandırdığını söyledi.

Yayınlanan 12 ' inci çağrının 10 Mart ' ta sona ereceğini hatırlatan Şelli, bu dönemdeki destek bütçesinin de 488 milyon 772 bin euro olduğunu belirtti.

Söz konusu ilan kapsamında çırçır, mısır, zeytin, zeytin yağı ve badem işletmelerinin de destekleneceğini anımsatan Şelli, bölgede özellikle mısır ve mısır yağı üretiminin hızla geliştiğine dikkati çekti. Şanlıurfa ' daki mısır üretiminin bu yıl 800 bin tona ulaştığını kaydeden Şelli, hibe desteğiyle bu oranın daha da artacağını ifade etti.

Çağrı dönemi öncesi çırçır üreticilerinin kendilerine başvurduğunu anlatan Şelli, şöyle konuştu:

'Türkiye pamuğunun yüzde 42 ' si Şanlıurfa ' da yetiştiriliyor. Dolayısıyla çırçır fabrikası kuracak işletmelerimize yüzde 50 hibe desteği verilecek. Yalnız burada sadece yeni çırçır fabrikası kuranlara verilmeyecek, var olan fabrikaların makina, teknoloji ve bina yenilenmelerine deste veriyoruz.'