9 traktörle 72bin dekar arazi işleniyor Türkiye'de...

Tarıma teknolojik dokunuş

30.01.2014

Türkiye ' de tarımı aileleri de işin içine katarak ölçeklendirmek hedefiyle yola çıkan Berce Tarım İşletmeleri gelinen noktada bu amacına ulaşmış gibi görünüyor.

Türkiye ' de tarımın ailelerinde işin için katarak ölçeklendirilebileceği fikrinden hareketle, tarım sektöründeki çalışmalarına başlayan ve tarım arazileri küçük, çiftçilerin sermayeye ulaşımı kısıtlı, bilgiye erişim düşük seviyede olan ve tüm bunlar olsa da pazara ulaşımın olmadığı yeni bir model kullanarak çiftçinin bilgisini ve gelirini artırmak amacıyla yola çıkan Berce Tarım İşletmeleri Genel Müdürü Sinan Kurmuş, 'Bu eksik olanları tamamlayıp pazar verimsizliğini ortadan kaldırabilirsek ortaya ekstra bir değer çıkar ve bu değerden bir pay alırız düşüncesini kendimize amaç edindik' dedi.

9 traktör ile 72 bin dönüm arazi işleniyor
İki işletmede toplamda 9 adet traktörün olduğunu belirten Kurmuş, Eflani ' de 2 adet John Deere 6120R ile 1 adet 190 hp ' lik Valtra ' nın Muş ' ta ise, 2 adet John Deere 8360R, 1 adet 8320R ve 3 tane 7215R bulunduğunu söyledi. Muş ' toplamda 50 kişilik bir personelin olduğunu ve bunlardan 35 tanesinin operasyon tarafında olduğunu belirten Kurmuş, bu çalışan sayısının çok daha aşağılara çekilebileceğinin bilgisini verdi. Traktörler haricinde 2 adet John Deere S680 biçerdöver, 2 adet John Deere 4730 ilaçlama makinesi, 1 adet 14 tonluk BBI sprayder, 1 adet Lemken multi tool kültivatör ve 1 adet diskleri John Deere ana gövdesi Orthman olan strip till makinesinin olduğunu belirten Kurmuş, bunlar haricinde Eflani ' de standart mekanizasyonların olduğunu sözlerine ekledi.

http://youtu.be/SYQzOFd0bDU

http://youtu.be/5ERKOSD3lRc

Berce Alparslan Tarım İşletmesi Projesi

Tarımın esasen aile işletmeleri boyutunda yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Ama aile işletmelerinin yanı sıra, birkaç büyük işletmenin de özellikle katma değerli bazı işler için yararlı ve gerekli olacağını da hiç bir zaman inkar etmedik. Berce Alparslan Tarım İşletmesi o büyük işletmelerden biri.

Berce Alparslan Tarım İşletmesi Muş İl merkezine 7 km uzaklıkta, Muş İl Merkezini Bingöl ve Erzurum’a bağlayan karayolu üzerinde. Berce 2011 yılında işletmeyi TİGEM’den 30 yıllığına kiraladı. İşletme 6.400 hektar arazi üzerine kurulu ve bunun 6.100 hektarında tarım yapılabiliyor.

Berce Alparslan Tarım İşletmesi ölçek ekonomisi ve modern teknolojinin avantajlarını kullanan, çevresine entegre olmuş, verimli; bitkisel ve hayvansal üretimde örnek olacak bir tarım işletmesi olarak yapılanıyor. Bu doğrultuda, bitkisel üretim alanında en son teknolojileri kullanan, yüksek kapasiteli ekipmanlarla toprak işlemesiz tarımsal üretim için gerekli olan altyapıyı kurduk. Bu arada da işletmenin drenaj, tesviye, su kaynakları gibi sorunlarını çözüyor ve maksimum verim için sulama altyapısını hazırlıyoruz. Bu altyapı sayesinde, Berce Alparslan Tarım İşletmesi, özellikle tohumluk üretiminde Türkiye’de önemli üretim alanlarından biri haline geldi bile.

Yakın zamanda, işletmede hayvancılıkla ilgili yatırımlar da başlayacak. Bu konudaki gelişmelerden haberdar olmak isterseniz, bizi takip etmeniz yeterli.

Bütün bu yoğun program içinde, işletme içindeki doğal hayatını korunması için gerekli altyapıyı da oluşturuyoruz. İşletme içindeki toy kuşu, Muş lalesi gibi hayvan ve bitkilerin korunması için alanlar ayırıyor, bilimsel araştırmalara yapıyor, ve kullanacağımız tarım yöntemlerinde gerekli önlemleri alıyoruz.

Ynt: 9 traktörle 72bin dekar arazi işleniyor Türkiye'de...

Holdinglerı batsın. Aldıgım ahmet aga kırmızı sert bugday arpa tanelerı ile kaplıydı sezon yagmurlu oldugu için hemen ektık. Çıkistan sonra tarlada %2 ıla 4 oranında arpa turedı. Verdigim para haram olsun.

Holdinglerı batsın. Aldıgım ahmet aga kırmızı sert bugday arpa tanelerı ile kaplıydı sezon yagmurlu oldugu için hemen ektık. Çıkistan sonra tarlada %2 ıla 4 oranında arpa turedı. Verdigim para haram olsun.

Eee bu holding işi.Her hangi birimiz Tigem ' den arazi kiralamak istesek ne cevap alırız acaba? Bizim içi önemli olan müstakil girişimler olmalıdır. Paylaşarak bilgi sahibi olmamızı sağladığın için teşekkürler Murat abi.

İşte buna benzer bişeyler yapalım dedim Atila Abi ye. Yalnız ben Türkiye de bu kadar arazi bulunacağını tahmin etmedim ve Ukrayna gibi ülkelerde deneyelim demiştim. Aslında imkansız değil, az olsun benim olsun diyerek en değerli şey olan ZAMAN ' ı boşa harcıyoruz.

nailyetek link=topic=72294.msg838029#msg838029 date=1391121095' Alıntı:
İşte buna benzer bişeyler yapalım dedim Atila Abi ye. Yalnız ben Türkiye de bu kadar arazi bulunacağını tahmin etmedim ve Ukrayna gibi ülkelerde deneyelim demiştim. Aslında imkansız değil, az olsun benim olsun diyerek en değerli şey olan ZAMAN ' ı boşa harcıyoruz.
iyi tespit azıcık aşım kaygısız başım derler burda

Birleşip şirketleşip bu tür işler başarılabilir..

Bu arada ülkemizin en büyük en sulu ovalarından biri MUŞ ovası..

Bu video-bilgilerle.. ülkemizdeki mekanizasyon çarpıklığı/verimsizliği ve israfı da açık-net gözüküyo, ortaya çıkmış oluyo..

Nitekim o kadar tarım arazisi olan köylerde 100-200 motor vardır rahat!

UÖZKAN.77 link=topic=72294.msg838366#msg838366 date=1391200103' Alıntı:
Birleşip şirketleşip bu tür işler başarılabilir..

Bu arada ülkemizin en büyük en sulu ovalarından biri MUŞ ovası..

Bu video-bilgilerle.. ülkemizdeki mekanizasyon çarpıklığı/verimsizliği ve israfı da açık-net gözüküyo, ortaya çıkmış oluyo..

Nitekim o kadar tarım arazisi olan köylerde 100-200 motor vardır rahat!
Hocam köy başka bu başka oluyor ama.Köyde birinin 100 dönümü birinin bilmem kaç dönümü olur tarlalar parsellenerek bölünür.Millet başkasının traktörünü kullanacak değil ya gidip bir traktör alıyor herkes kendi işiyle meşgul.

Gerçekten böyle teknolojileri TİGEM dışındada görebilmek büyük sevinç kaynağıdır.Tebrik ederim bu işin başındakileri

Vay be.Bizim burdaki Tigem İnanlı Tarım İşletmesini de Aksa kiralamıştı. Jeneratör motorları JD olduğu için bütün traktörleri bedavaya verdiler.İlk açıldıklarında 6030 ve 7030 serilerini kullanıyorlardı.Onların 5-6 senede ekmeği yendi,haşat oldular.Yakın zamanda 7R ve 8R aldılar.Bi de 940 Jaguarları var.

Belki izleyen duyan olmuştur.. Bu ülkede güzel şeyler de oluyo belgeseli var.. orda Sınırsız köy diye bi olay vardı, hayata da geçmiş..

Meraklısı bulup mutlaka izlesin, hatta kırsaldaki herkese şiddetle tavsiye ederim..

Köy anlaşıp birleşip 1 şirket kurup herkes hakkınca hissedar oluyo.. diye devam ediyo.. buna benzer bi ortaklığı bugün 30 ortakla biz yapıyoz, organik koyunculuk.. küçük ama hamd olsun başarılı gidiyo..

Daha önce tam açıkta kurbanlık besi işini 40 ' a kadar ortakla sorunsuz yürüttüğümüz zamanlar denemeler olmuştu..

Herşey insanda başlayıp bitiyo.. istense dağlar düz olur :)