Çiftçi ve Hayvancı totemleri

Bizim sütçünün hayvanları hastalanmış,aradı;'süt getiremeyeceğim'dedi.Ben de köydeydim.Babamın amcaoğlunu aradım 'Bana bir bidon süt ayarla'dedim.Tamam gel al dedi.Tam gidecektim ki dayım:Nereye gidiyon dedi.Ben de Battal ' dan 1 bidon süt alacağım dedim.Yeğen onlar sabah sütünü sattılar, akşam sütünden vermezler;verdiklerinde inekleri ya hastalanıyormuş ya da ölüyormuş,öyle inanıyorlar dedi :) Varıp hemen sordum.Doğru Nenem ne süt ne yoğurt verirdi,gelenek devam ediyor dedi. :D Tabii sütü almadım ama totemi için epey kalayladım.Sonra defalarca aradı gel vereyim diye ama inanışına saygımdan almadım.Sabah kendi göndermiş :)Sizlerin yaşadığı yerlerde benzer ya da ilginç totemleri olan kimler var ve nasıl bir toteme sahipler.Paylaşırsanız memnun olurum.

Ynt: Çiftçi ve Hayvancı totemleri

Benden 2 tane daha: Babam traktörü isteyen herkese emanet verir tek şartı vardır:Traktör su çekmeyecek.Hareket etmeyen traktörün kuyruk mili çalışırsa bozulacağına inanır.
Merhum anneannem evde güvercin besletmezdi.Güvercin beslendiğinde uğursuzluk getirirmiş kendilerine. :)

senenin ilk hasadına perşembe öğleden sonra başlarız. gidip 8-10 dekar buğday arpa biçeriz geliriz eve. cuma günü sabahtan gideriz biçime başlarız. cuma saati mola verir öğleden sonra tekrar devam ederiz. sonraki günler düz ara hasada devam ederiz.

Genelde arife günü çalışmazdık biz başka totem yoktu :) Onu da bu sene bozduk,bayramın ilk günü yağış geleceği için mecbur çalıştık.Heralde başka yoktu aklıma gelen.

Bizde hiç öyle bişey yok galiba :D Cuma namazı saati camiye gidemediysek bi o ara çalışmayız. Arife günü bayram düğün dernek vs günlerde iş varsa kesintisiz işe devam ;)

bizde işe başlamadan bütün aletler yıkanır sezonun ortasında bi su tutulur en son sanayiye götürülür her yeri yıkanır eve konur Ahıra meşe odunu koyduk ölüm olmasın diye Köpek olmayan ahırda hiç işler düzgün gitmedigi söylenir he hasatta öglen kimin tarlası biçiliyosa tarla sahibi getirir yemegi

Dinimizce mubarek gün gece ve saatler var bunlar ayrı karıştırmamak gerek :)

Türkçe - Türkçe sözlük Totem anlamı
aşağı en üste çık
turkcetoturkce anlamı Türkçe anlamı:
totem; 1. anlamı İlkel toplumlarda topluluğun ondan türediği sanılan ve kutsal sayılan hayvan, ağaç, rüzgâr gibi herhangi bir doğal nesne, ongun.
2. anlamı totem, totem uzmanı; totem heykeli, totemizm, toteme inanan kimse, totemism ongunculuk, totem pole totem heykeli, totemistonguncu; totem, ongun.
3. anlamı totem. ongun.

Eski topraklar 'Kuşburnu çok olursa kış sert olur' derler mesela burda.. seneler sonra kitaplardan öğrendim ki gerçekten de kuşburnu sıcağı değil soğuğu seviyomuş gerçekten :)

Bu arada hepsi yalan hurafe değil ha.. aslında Anadoludaki tüm eski sözler deyimler toplansa içlerinde biçok ipucları var gerçekten..

Bazı ahırlara kemik köpek kafası asıyorlar nazarı engelliyormuş bi abiye sormuştum bunu neden astın diye gelen yabancının dikkatini çekiyor güldümü nazar felan değmiyor demişti.
Komşu ahırının duvarlarına kesik güğümler koymuş epeydir duruyor sanırım oda nazar için yapmış

Arkadaşlar totem değeri taşıması için ilahi dinlerin reddetmesi,bilimsel bir değer taşımaması gerekiyor.
Yatırlara bez bağlanması,nazar boncuğu takmak gibi.
Sıkça yapılan totemlerden bazıları şunlar:
Balık ile süt ürününü birlikte tüketmemek.(Eski Yahudi inanışıdır.)
kırkı çıkana kadar bebeklerin tırnağını kesmemek.(Eski pagan inanışı,aynı zamanda hıristiyanlıktaki vaftiz edilme geleneği)
Daha başka totemi olan yok mu?Anadolu da totem bence daha fazladır günlük hayatta.