Suni Tohumlama Fiyatları

Ynt: Suni Tohumlama Fiyatları

İSHAK ÇAVUŞ AYDIN link=topic=72322.msg838288#msg838288 date=1391190956' Alıntı:
Biz damızlık birkiğine yaptırıyoruz.Yerli tohumlar 50 tl ithal tohumlarda 70- 80 tl arasında.
abi amcam 2 yıl önce bi aşı koydurdu ithalmiş.200 tl ye koydurdu .ama buzağı mükemmel oldu.

cebrail68 link=topic=72322.msg838290#msg838290 date=1391191114' Alıntı:
abi amcam 2 yıl önce bi aşı koydurdu ithalmiş.200 tl ye koydurdu .ama buzağı mükemmel oldu.
Güzel kardeşim suniii tohumlarda da nekadar para o kadar köfte.Sperma seçiminde de önemli kriterler var. Ne kadar kaliteli sperma o kadar fiyat yükseliyor.

Spermasına göre değişi burada veterinerler gentürk boğa spermalarını 40 tl ye atıyorlar ben tohumlama için yol parası vermiyorum çalıştığım veterinerin güzergahında sürekli ithal spermalar 70-80-100-120 arasında değişiyor başta dediğimiz gibi sperma kalitesine göre fiyat değişiyor ABS nin şhotle sini veterinere sordum bana gelişi 200 ün üzerinde dedi

Ben spermaları kendim alıyorum. Sadece veterinerirne 40 Lira uygulama ücreti veriyorum. Uygulama ücreti normal de 60tl civarında ama benim anlaşmam gereği 40tl veriyorum. Şuan sperma firmalarında en pahalı tohumlar 150tl. civarında. İsim vermem uygun olmaz herhalde.

subaykan link=topic=72322.msg838344#msg838344 date=1391196648' Alıntı:
Ben spermaları kendim alıyorum. Sadece veterinerirne 40 Lira uygulama ücreti veriyorum. Uygulama ücreti normal de 60tl civarında ama benim anlaşmam gereği 40tl veriyorum. Şuan sperma firmalarında en pahalı tohumlar 150tl. civarında. İsim vermem uygun olmaz herhalde.
Hocam azot tankınız varmı yoksa veterinerin tankındamı duruyor spermalar bende azot tankı almayı düşünüyorum ama sürekli azot klemek gerekiyormuş.

hacimmet link=topic=72322.msg838351#msg838351 date=1391197643' Alıntı:
Hocam azot tankınız varmı yoksa veterinerin tankındamı duruyor spermalar bende azot tankı almayı düşünüyorum ama sürekli azot klemek gerekiyormuş.

azot tankım yok hacimmet. veteriner arkadaşın tankına attırıyorum tohumları. azot tankı bizim gibi ufak çiftliklere şuan biraz lüks geliyor. sürekli azotun eksilmesi doğru. anlaşabildiğin iyi bir veteriner arkadaşın varsa en güzel çözüm onun tankını kullanmak.

Arkadaşlar acaba veterinerin iyi sperma diye aldığımız sperma yerine daha kötü bir sperma atma ihtimali var mı? Yani garantisi var mı bu işin? Mesela sperması en ucuz danaların spermalarından alıp kalitesi yüksek danaya ait sperma diye bize satabilir mi?

ELPRESACANARİO link=topic=72322.msg838462#msg838462 date=1391208603' Alıntı:
Arkadaşlar acaba veterinerin iyi sperma diye aldığımız sperma yerine daha kötü bir sperma atma ihtimali var mı? Yani garantisi var mı bu işin? Mesela sperması en ucuz danaların spermalarından alıp kalitesi yüksek danaya ait sperma diye bize satabilir mi?

spermalar payet denilen çubukların içinde ve de Üzerlerinde cins ve numaralan yazılı. Tohumu attırdıktan sonra payeti isteyin. Buradan kontrolünü çok rahat yapabilirsiniz. veterinerlerin içindeki spermayı değiştirme şansı yok . Bilinçli bir üreticiye yanlış yapmazlar. Ama çoğu köylerde vatandaşımız bu işi veterinerin takdirine bırakırıyor. Bu işi suistimal edenleri duyuyoruz malesef '

Bizim köylülerin de sorgusuz sualsiz yaptırdığından dolayı sordum. Bizdekiler sadece hayvanın cinsini bilirler, özelliklerini bilmezler ve veterinere bırakırlar. ' ' 80 TL verip de sana 50 TL ' lik tohum atıyorsa nereden bileceksiniz ' ' dedim, ' ' öyle bir şey yapsa buralarda barınamaz ' ' dediler :D. ' ' Tamam da nasıl anlayacaksınız ' ' dedim, adamların beyni error verdi :D.