İnekler Günde Kaç Defa Yemlenmeli

Ynt: İnekler Günde Kaç Defa Yemlenmeli

İnekler mümkün olduğu kadar sık yemlemeli hatta mümkünse önünden yem eksik edilmemeli.Yem kadar önemli hatta daha önemli bir konuda ineğin önünden suyun eksik edilmemesi.Çünkü serbest sistem ve önünde su ve yem sınırsız olan bir ahırda ineklerin günlük 11 defa yeme 13 defa da suya gittiği tespit edilmiştir. ok-*-s

Ben günlük rasyonu tek seferde veriyorum. Hergün öğleden sonra saat 16.00 sularında veririm dağıtım zamanında az bir yem kalır. şuana kadar hiçbir sıkıntı yaşamadım.Tabi ki böyle bir uygulamanın mimarı yem karma makinası. Bu olmadan tek yemleme çok zor. Özellikle yaz günleri gece serinliğinden faydalanldığında yem tüketimi artmakta istenilen seviyelerde seyretmekte

sabah ve akşam olmak üzere 2 defa yem vermek yeterlidir. çünkü hayvanların belli bir süre boşta kalıp geviş getirmeleri yatmaları ve yediklerini hazmetmesi gerekli. sürekli yem veren arkadaşlar yem israfından başka birşey yapmazlar hayvanlar yediklerini hazmetmeden direk dışarı atarlar. ama önlerinde saman mutlaka bulunmalı.

İneklerin önünde devamlı olarak yem bulunmalıdır.Abimiz yem israfı olur demiş.Hayvan zaten yiyebileceğini yiyor.Fazlasını istesede yiyemez. :)

İşin aslı sistemlerimiz el verdiği ölçüde mümkün olan en iyi yemlemeyi yapmaya çalışıyorum ama yemi yem karmayla günde birseferde vereceksen süt hayvanlarında sınıflandırmayı iyi yapmak lazım genel karışık hayvanlara yem karmada olsa birseferde vermek mantıksız olur geçen yıl benim sütaşta gördüğüm her sağımdan önce yemlikte kalan az yemi işçi toplayıp tartılı yem karma mikserine atıyor verdikleri kgr rasyonu girip karıştırıp gruplara göre farklı döküyor tabiki yemleri dökerken hayvanlar sağımhane önünde bekliyorlar sağımdan çıkan hayvanlar doğru gruplara göre yem kilitlerine gidiyorlar en az kilitlerde 1 saat kalıyorlar,her yemlemeden önce yemliklerde biraz karma yem kalması gerekiyormuş çok kalırsa biraz rasyon miktarını düşürüyorlar hiç kalmassa rasyonu biraz arttırıyorlar.Benim gördüğüm çiflikte 2 grup vardı geç gbeler pik dönem ve hala yüksek süt verenler ama 2 grup yeterli değil o yüzden kayıtlara bakarak hayvanlara komple yemliklere girince bazı hayvanlara ekstra kesif yem ilavesi yapıyorlar.

Ben işletmemde günde 2 sağım yapıyorum her sağımdan önce karma yem hazırlayıp sağım sonrası gruplara göre yem kilitlerine yerleştiriyorum hayvanları en az 1-1,5 saat burda yem yiyorlar öğlende ekstra bir öğünle yonca ağırlıklı beslem yapıyorum mikser şuan yok serbest duraklı sisteme geçersem bu yıl planlıyorum hayvanları süt verimlerine kondisyon skorlarına göre gruplara ayırıp serbest besleme yapacağım

Biz de günde iki sefer ana yemleme,öğlen de ot veriyoruz.Aslında otu da sabah akşam bölerek vermek istiyoruz ama yemlikler müsait değil.Bence şartlar uygun olduğu sürece iki seferden fazlası sadece ekstra işçilik.Yemleme sayısından çok sınıflandırma yaparak besleme daha önemli bana göre.

Hayvan ne kadar serbest olursa verimde okadar artar,önünden yemi suyu eksik olmayacak hayvan istediği zaman ihtiyacını giderecek istediği zamanda dinlenecek hatta avrupada bu uygulamayı sağımdada yapıyorlar kendi kendine sağım ünitesine gidiyor böylede olunca verim müthiş oluyor ancak Türkiyede bunu uygulamak çok zor hele ki süt ve yem fiyatlarının böyle olması insanı iyice zora sokuyor yakında hayvancılık kalmaz diye düşünüyorum çünkü işi fabrikalaştırdılar herzaman büyük balık küçük balığı yutuyo bu devirde...