Hastavuk, ' Altın Buluş ' u aldı, yeni yatırımları ile entegre de olacak
30 Ocak 2014 Perşembe 14:20

Tavukçuluk sektörünün Altın Buluş ' u olarak adlandırılan 'Aeroscalder' sistemini Türkiye ' ye getiren Hastavuk, yıl içinde devreye alacağı yeni tesis yatırımları ile entegre bir işletmeye dönüşmeyi hedefliyor.

Zehra ORUÇ

BURSA - Türkiye ' deki damızlık civciv ihtiyacının yüzde 70 ' ini karşılayan Hastavuk, geçtiğimiz yıl Balıkesir ' in Susurluk ilçesinde 100 milyon dolarlık yatırımla kurduğu kesimhanesi ile beyaz et sektöründe de kendini gösteriyor. Günlük 250 bin adet kesim kapasitesine sahip kesimhanede, bugün günlük 100 bin adet kesim yapabilen Hastavuk, yılsonuna kadar bu rakamı 200 bin adete çıkarmayı hedefliyor.

Tavukçuluk sektörünün Altın Buluş ' u olarak adlandırılan ve dünyada sadece 2 ülkede bulunan 'Aeroscalder' sistemini Türkiye ' ye getiren firma; yıl içinde devreye alacağı yem, tavuk ayağı işleme tesisi, kümes ve damızlık yumurta yatırımlarıyla entegre bir yapıya bürünmenin planlarını yapıyor. Geçen yıl ilk kez tüketiciyle buluşturduğu Haskanat ve Tantuni ürünleriyle sektöre yenilik katan Hastavuk, bu yıl da diyet ürünü ve çalışanları hedef aldığı pişirimi kolay tavuk çeşitleriyle ürün yelpazesinde genişlemeye gidiyor.

Geçtiğimiz yıl yaklaşık 100 milyon TL ' lik yatırım gerçekleştirdiklerini söyleyen Hastavuk AŞ Genel Müdürü Şahin Aydemir, bu yılki yatırımlar için de 50 milyon TL ' lik bütçe ayırdıklarını belirtti. Aydemir, 'Hastavuk markası ile sektörde fark yaratacak özel ürünler geliştirmeye yöneldik. 2013 ' ü staj yılı olarak değerlendirmiştik. 2014, marka stratejilerimizin uygulamaya konulacağı bir yıl olacak. Geçen sene Haskanat ve Tantuni ürünlerimiz ile tüketicinin nabzını yokladık. Tüketicinin geleneksel tavuk etinde farklı sunumlar, farklı damak tatları aradığını fark ettik.

Bu yıl da, ürün yelpazemizde çeşitliliğe giderek, diyet formu ve çalışan bayanlar için kolay yemek hazırlama kültürü üzerinden yeni ürünler piyasaya sunacağız. Öte yandan, bütün pilicin yanı sıra işlenmiş ürünler, şarküteri ürünleri, kaplamalı ürünler, döner çeşitleri, pişmiş ve yarı pişmiş olmak üzere çeşitli ürün gruplarına yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hem yurtiçi hem de yurtdışı pazarlarımıza yeni ürün gamları sunarak potansiyelimizi artıracağız' dedi.

Bu yıl hedef ciro 400 milyon dolar

2013 ' te önceki yıla göre yüzde 250 oranında cirosal büyüme yaşadıklarını kaydeden Aydemir, '2012 ' de 100 milyon dolar ciromuz vardı. 2013 ' te 250 milyon dolar seviyesine ulaştık. 2014 ' te ise 400 milyon doların üzerine çıkmasını hedefliyoruz. 2012 ' de cironun tamamı damızlık grubunun iken, 2013 ' te cironun yüzde 40 ' ını kesimhane grubu, yüzde 60 ' ını damızlık grubu oluşturdu. 2014 ' te ise, yüzde 75 ' ini kesimhane grubunun oluşturmasını planlıyoruz' dedi.

Zor pazarlara girmeyi hedefliyor

Geçen yıl toplam 8 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerinin bilgisini veren Şahin Aydemir, 'Üretimin yüzde 25 ' ini ihracata yolluyoruz. Bu yıl yeni pazarlara da ulaşıp ihracatımızı 15 ülkeye çıkarmayı hedefliyoruz. Damızlık sektöründe Afrika başta olmak üzere Ortadoğu pazarına ulaştık. Pazar portföyümüze Suudi Arabistan, Lübnan, Tacikistan, Özbekistan gibi yeni ülkeler kattık. Bunlar girişi zor olan pazarlardı. Şu an tutunma aşamasındayız' şeklinde konuştu. 2012 yılında 430 çalışan ile faaliyet gösterdiklerini anımsatan Aydemir, mevcut çalışan sayısının 1035 olduğunu, yıl sonuna kadar 1300 ' e yükselmeyi planladıklarını söyledi