Yaz Otu

20.03.2013
3,516
16

YAZLIK YEM BİTKİSİ

Yaz aylarında kaliteli yeşil ot bulmak çok zordur.Süt fiyatlarının en yüksek olduğu dönemde yeşil otun olmaması hayvan yetiştiricileri için büyük bir kayıptır.Yer yer yeşil ot açığını sorgum- sudan otu ile karşılanmaya çalışılsada fabrika yemlerine bağımlılık devam etmektedir.Tam bu noktada yurt dışından yeni ithal edip getirdiğimiz yaz otu çiftçinin can simiti olmuştur.Fabrika yemlerinde büyük bir tasarruf ve hayvanlarda yüksek verim artışı sağlamaktadır. Atlarda yüksek performans artışı sağlar.

- Haziran – Temmuz – Ağustos aylarında sulu şartlarda yetişen tek yıllık yazlık yem bitkisidir.

- Hayvanlar için yüksek kaliteli yem olarak kullanılır

- Birinci biçim ekilişten 30-40 gün sonra yapılır. Diğer biçimler için ise 25 gün beklenir.

- Her biçimde dekardan 2 ton üzerinde yeşil ot, yaklaşık 700 kg civarında kuru ot elde edilir.

- Yılda 3 - 4 biçim alınır.

- Hayvanlara yaş ot olarak verilebileceği gibi kuru ot ve sılaj olarak da kullanılabilir. Ayrıca hayvanların otlatılması için çok uygundur, hayvanlarda yüksek verim artışı sağlar.

- Lezzetli olduğu için hayvanlar tarafından iştahla yenir.

- Yaz otu samanının protein içeriği %12 ila %20 arasında değişir.

- Her biçimden sonra dekara 20-25 kg azot atılması önerilir.

- Biçim yüksekliğinin 7 -10 cm arasında tutulması tavsiye edilir.

- Verim ve kalite için 30 – 40 gün arasında hasat edilmesi önerilir.

Ynt: Yaz Otu

İSHAK ÇAVUŞ AYDIN link=topic=72398.msg839157#msg839157 date=1391345975' Alıntı:
Yem bitkisi dediğimizde bu zamana kadar tek bildiğimiz yonca dır.Çok yıllık birde korunga var.Ama bu yıl ismini çokca duyduğum LENAX ve RYEGRASS yem bitkileri var.Acaba bu yem bitkilerini eken veya ekilmişi gören arkadaşımız var mı? İnternetteki araştırmalarım doğru ise bunlar çoook değerli yem bitkileriimiş.
abi sana ryegrass 1 dönüm ekelim bakalı nasıl olacak kurak arazide.

İSHAK ÇAVUŞ AYDIN link=topic=72398.msg839161#msg839161 date=1391346263' Alıntı:
Güzel kardeşim değerli bilgiler veriyorsun da benim araştırmalarıma göre ryegrass sulu şartlarda yetişiyormuş.İnşallah seneye 5 dekar kadar ekmeyi düşünüyorum. anlş-*s
kurak arazide 2-3 defa biçme şansı var

bu yaz otu güzelmiş bizim burada arpalar haziran ayında biçilir arpayı kaldırıp bundan ekip 4 defada biçersek çok güzel olur.Zaten mısırı genelde öyle yaparız paylaşım için teşekkürler Cebrail. Ryegrass sulu arazide kaç kez biçiliyor bilginiz var mı?

ali şen link=topic=72398.msg839182#msg839182 date=1391350383' Alıntı:
bu yaz otu güzelmiş bizim burada arpalar haziran ayında biçilir arpayı kaldırıp bundan ekip 4 defada biçersek çok güzel olur.Zaten mısırı genelde öyle yaparız paylaşım için teşekkürler Cebrail. Ryegrass sulu arazide kaç kez biçiliyor bilginiz var mı?
ryegras hakkındada bi konu açayım abi onunlada bilgim var.

cebrail68 link=topic=72398.msg839162#msg839162 date=1391346427' Alıntı:
kurak arazide 2-3 defa biçme şansı var

Rye grass = İtalyan çimi = lolium multiflorum.

Kurak çok göreceli bir kavram. Aksaray`ın kurağı yıllık 350 mm yağış, hazirandan itibaren sıfır yağış. Karadeniz geçit bölgesinin kurağı ise yaklaşık 500 mm toplam yağış ve yazın bile kısmen yağış.

Bu arada senin ' ' yaz otu ' ' dediğinin başka bir ismi (türkçe, ingilizce, latince) varmı?

atila link=topic=72398.msg839185#msg839185 date=1391350582' Alıntı:
Rye grass = İtalyan çimi = lolium multiflorum.

Kurak çok göreceli bir kavram. Aksaray`ın kurağı yıllık 350 mm yağış, hazirandan itibaren sıfır yağış. Karadeniz geçit bölgesinin kurağı ise yaklaşık 500 mm toplam yağış ve yazın bile kısmen yağış.

Bu arada senin ' ' yaz otu ' ' dediğinin başka bir ismi (türkçe, ingilizce, latince) varmı?
başka bir ismini bulamadım abi.

ali şen link=topic=72398.msg839182#msg839182 date=1391350383' Alıntı:

Eğer yaz otu = Ryegrass ise arpa yerine olmaz. Tohumunu ithal eden ve satan arkadaşlarımdan aldığım bilgilere göre, Aksaray gibi yazı sıcak bölgelerde haziran sonu-temmuz başı gibi erken ekimlerde çok erken sapa kalkar, dolayısıyla tatminkar verim vermez denilmişti.

atila link=topic=72398.msg839189#msg839189 date=1391350927' Alıntı:
Eğer yaz otu = Ryegrass ise arpa yerine olmaz. Tohumunu ithal eden ve satan arkadaşlarımdan aldığım bilgilere göre, Aksaray gibi yazı sıcak bölgelerde haziran sonu-temmuz başı gibi erken ekimlerde çok erken sapa kalkar, dolayısıyla tatminkar verim vermez denilmişti.
Değerli bilgilerin için teşekkür ederim Atila abi, yaz otu ile ryegrass aynı değil bildiğim kadarıyla ryegrass arpa gibi erken ekiliyor zannedersem.

ali şen link=topic=72398.msg839193#msg839193 date=1391351239' Alıntı:
Değerli bilgilerin için teşekkür ederim Atila abi, yaz otu ile ryegrass aynı değil bildiğim kadarıyla ryegrass arpa gibi erken ekiliyor zannedersem.

Bir ryegrass çeşidi olan Pollanum`dan (internette maro.com.tr`de kısmen bilgisi var) 10 kg kadar tedarik etmiştim ve arpa yerine ekecektim. Değindiğim gibi Maro`nun teknik ekibi ' ' arpa yerine olmaz, ağustos sonu gibi ekebilirsin, şansın varsa sonbaharda 1 biçim ve ilkbaharda 1 biçim yapabilirsin ve yerine mısır ekebilirsin ' ' demişlerdi. Dolayısıyla ekmedim, çünkü bende arpa yerine yetişecek bir ara ürün çeşidi arıyordum.

atila link=topic=72398.msg839197#msg839197 date=1391352125' Alıntı:
Bir ryegrass çeşidi olan Pollanum`dan (internette maro.com.tr`de kısmen bilgisi var) 10 kg kadar tedarik etmiştim ve arpa yerine ekecektim. Değindiğim gibi Maro`nun teknik ekibi ' ' arpa yerine olmaz, ağustos sonu gibi ekebilirsin, şansın varsa sonbaharda 1 biçim ve ilkbaharda 1 biçim yapabilirsin ve yerine mısır ekebilirsin ' ' demişlerdi. Dolayısıyla ekmedim, çünkü bende arpa yerine yetişecek bir ara ürün çeşidi arıyordum.
anladım abi bu yaz otu işimize yarar herhalde çünkü Cebrailin paylaştığı yazıda 'Haziran – Temmuz – Ağustos aylarında sulu şartlarda yetişen tek yıllık yazlık yem bitkisidir.' açıklaması var anladığım kadarıyla bizim ikinci ekim mısır gibi ekilebilir buda.

ali şen link=topic=72398.msg839202#msg839202 date=1391352517' Alıntı:
anladım abi bu yaz otu işimize yarar herhalde çünkü Cebrailin paylaştığı yazıda 'Haziran – Temmuz – Ağustos aylarında sulu şartlarda yetişen tek yıllık yazlık yem bitkisidir.' açıklaması var anladığım kadarıyla bizim ikinci ekim mısır gibi ekilebilir buda.

Çeşit ismini ve/veya en azından kim satıyor öğrenebilirsek daha detaylı bilgi alabiliriz.

Yani topu biraz Cebrail`e paslıyorum...

atila link=topic=72398.msg839205#msg839205 date=1391353090' Alıntı:
Çeşit ismini ve/veya en azından kim satıyor öğrenebilirsek daha detaylı bilgi alabiliriz.

Yani topu biraz Cebrail`e paslıyorum...
hemen ilgileniyorum. :)
http://www.yembitkileri.gen.tr/yazotu.html bilgileri bu siteden alabilirsiniz.arayıp daha detaylı bilgi alabilirsiniz.