Ryegrass Yetiştiriciliği.

Ynt: Ryegrass Yetiştiriciliği.

rfn26 link=topic=72406.msg869344#msg869344 date=1395386620' Alıntı:
Fiyatı pahalı gibi geldi banada, tek yıllık olmasıda ayrı bir durum. Yonca gibi olmuş olsa daha bi kullanışlı olabilirdi belkide. Yinede teşekkürler Cebrail Arkadaş.
ayne abi dediğin gibi çok pahalıya geliyor..sağol abi

Güzel paylaşım. bu yıl nasip olursa bende ekicem tohumu aldım kıştan kğ pahalı ama bişeyler denemek lazım. Şimdi eğer iyi bir verim olursa saman yerine buna yüklenmeyi düşünüyorum. En azından bünyesinde vitamin bulunduğu için hayvana yonca ve fiğ yanına bunu da ekleyeceğim göreceğiz. geçen yıl çok az denemelik olarak sorgum sudan otu ektim aynı mısır gibi görünümü var ve hayvanlar büyük bir iştahla yedi bakalım bu ne olacak.

kepirli_ercan link=topic=72406.msg869415#msg869415 date=1395402273' Alıntı:
Güzel paylaşım. bu yıl nasip olursa bende ekicem tohumu aldım kıştan kğ pahalı ama bişeyler denemek lazım. Şimdi eğer iyi bir verim olursa saman yerine buna yüklenmeyi düşünüyorum. En azından bünyesinde vitamin bulunduğu için hayvana yonca ve fiğ yanına bunu da ekleyeceğim göreceğiz. geçen yıl çok az denemelik olarak sorgum sudan otu ektim aynı mısır gibi görünümü var ve hayvanlar büyük bir iştahla yedi bakalım bu ne olacak.
O Zaman Paylaşımları Bekliyoruz. :)

Cebrail Düzenli link=topic=72406.msg869105#msg869105 date=1395337988' Alıntı:
flora nasıl bir bitki abi.
birde bunları suluyamı ektin
flora k çok yıllık eğer iyi verim alırsak yonca ile karışık ekip kuru ot olarak alacağız ryegrassı da yeşil ot olarak değerlendirmeyi düşünüyoruz ikisinide suluya ektim

Cebrail Düzenli link=topic=72406.msg869345#msg869345 date=1395386753' Alıntı:
ayne abi dediğin gibi çok pahalıya geliyor..sağol abi

abi sulu arazilerde 10 biçim alınıyor su imkanı az olan yerlerde 3-4 biçim alınabiliyor bence deger yonca gibi aynı cebrail kardeşim bunların dekarda kaç ton mahsul veriyor

Ocak ayında torunoğlu tohumdan italian ryegrassı kilosu 14 liradan aldık. ocak ortalarında ektik. deneme amaçlı 2 dönüm ektik bursa yenişehirde. ilk biçim bitmek üzere. yeşil yediriyoruz. hayvan gübreli arazide 1.20 m boya ulaştı. geniş yapraklı buğdaysı bir bitki. protein değeri bereket tv de 15, 16 civarı deniyordu. (yonca 18-22 protein arası). Babam seneye 5-6 dönüm ekeriz diyor memnun kaldı. Tohum fiyatları kalite farkından olabilir zira yonca tohumu fiyatları da birbirinden çok farklı. biz sebzecilik ve hayvancılık yapıyoruz. tarlalara her yıl farklı ürün ekiliyor. Bu nedenle tek yıllık olması sebebiyle ryegrass bizim için uygun.

• Beğen
Tepkiler: teen.farmer

KADİR TATAR link=topic=72406.msg891866#msg891866 date=1400492359' Alıntı:
Ocak ayında torunoğlu tohumdan italian ryegrassı kilosu 14 liradan aldık. ocak ortalarında ektik. deneme amaçlı 2 dönüm ektik bursa yenişehirde. ilk biçim bitmek üzere. yeşil yediriyoruz. hayvan gübreli arazide 1.20 m boya ulaştı. geniş yapraklı buğdaysı bir bitki. protein değeri bereket tv de 15, 16 civarı deniyordu. (yonca 18-22 protein arası). Babam seneye 5-6 dönüm ekeriz diyor memnun kaldı. Tohum fiyatları kalite farkından olabilir zira yonca tohumu fiyatları da birbirinden çok farklı. biz sebzecilik ve hayvancılık yapıyoruz. tarlalara her yıl farklı ürün ekiliyor. Bu nedenle tek yıllık olması sebebiyle ryegrass bizim için uygun.
Bizde ekecektik boş yer olmayınca seneye kaldı artık tohumunu geçen sene aldık. ekimini nasıl yaptınız mibzerle mi?

tohumu aldığımız firma ekim derinliğinin fazla olmaması gerektiğini söyledi. hazırlanmış araziye tohumu saçıp üzerine tırmık çektik. otun bitişmesinde bir sıkıntı olmadı. şu anki durumu da gayet iyi. anlayacağınız ister kara düzen ister makinayla ekim yapın ryegrass derine ekilmeyecek. hatırladığım kadarıyla en fazla 3 cm derinlik olması lazım. (tabi toprak yapısı, ekim zamanı vs. bunu etkiler). tohumla birlikte firmanın ekim hakkında bilgilendirecek görevli numarası da gelmişti.

benim görüşüm hayvancılıkta yem giderlerin azaltmak için ryegrass ve yonca işletmenden eksik etmiceksin ikisede protein açısından çok yüksek +hem hayvan severek yiyor

çiftci32 link=topic=72406.msg891858#msg891858 date=1400488382' Alıntı:
abi sulu arazilerde 10 biçim alınıyor su imkanı az olan yerlerde 3-4 biçim alınabiliyor bence deger yonca gibi aynı cebrail kardeşim bunların dekarda kaç ton mahsul veriyor
Dönümde 2-4 Ton Kuru Ot
Dönümden 10 Ton Civarı Yeşil ot

Not=1000m2

Cebrail Düzenli link=topic=72406.msg839311#msg839311 date=1391363852' Alıntı:
mutlaka paylaşımları bekliyoruz.
gecen hafta ucuncu bicim yapildi ortalama dekar basi 15 balya atiyor ilk bicimden sonraki bicimlerde erken basaga kalkma gozledim sezonda bu bolge icin 4 bicim alinabilr. Suya asiri istekli her bicim icin 3su istiyor sanarim toprak yapisindan kaynaklaniyor kumlu topraga ekildi.su tutan kara toprakta verim ve bicim sayisi artabilir ve sulama sayisi duserdiye dusunuyorum.

ryegrass tek yıllık Biz Torunoğlu firmasının çok yıllık çayır mera karışımını kullanıyoruz gayet memnunuz süt besiciliği ve yarış atları için oldukça etkili verimide güzel 4.biçim yapılacak yakında...

Baharın son yağışlarından faydalanandıktan sonra Çayır meranın İlk biçiminden birkaç kare...

coyote26 link=topic=72406.msg915692#msg915692 date=1409567760' Alıntı:
ryegrass tek yıllık Biz Torunoğlu firmasının çok yıllık çayır mera karışımını kullanıyoruz gayet memnunuz süt besiciliği ve yarış atları için oldukça etkili verimide güzel 4.biçim yapılacak yakında...

Baharın son yağışlarından faydalanandıktan sonra Çayır meranın İlk biçiminden birkaç kare...

sulayarakmı 4biçim yoksa susuz mu