+ Konuya Cevap Yaz
8 sonuçtan 1 ile 8 arası gösteriliyor
 1. #1
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Besi ithalatı için kapılar tekrar açılıyor


  En büyük besi işletmelerinde hayvan varlığının yarı yarıya azalması ve karkas et fiyatının 18 liraya yükselmesi besilik hayvan ithalatını gündeme getirdi.

  Hayvancılıkta bir kez daha ithalat gündemde. Besi çiftliklerinin yarı yarıya boşalması ve kırmızı et fiyatındaki artış hükümeti harekete geçirdi. DÜNYA’ nın edindiği bilgilere göre besilik dana ithalatında yüzde 15 olan gümrük vergisini sıfırlamak üzere çalışma başlatıldı.

  Ancak döviz kurundaki artış nedeniyle ithalat geçmiş yıllardaki gibi cazip olmayacak. Son olarak 2010 yılında karkas etin kilosu 18 liranın üzerine çıkınca hükümet, önce kasaplık canlı hayvan ithalatına, daha sonra besilik hayvan ithalatına, sonrasında ise karkas et ithalatına izin verdi.

  2010-2012 döneminde 3 milyar dolarlık canlı hayvan ve et ithal edildi. İç piyasada fiyatın düşmesi nedeniyle yerli besiciyi korumak için gümrük vergileri yükseltilince ithalat fiilen durdu. Et fiyatındaki artış, besi çiftliklerindeki hayvan sayısının azalması ithalatı bir kez daha gündeme getirdi. Besicilikte Türkiye’nin en büyük işletmeleri olan Banvit, Saray Halı, Şahbazlar’ın besi işletmesinde hayvan sayısı hızla düşerken, yerine yeni hayvan alımı yapılmıyor. Banvit Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener, Banvit olarak besi işletmesinde bir dönem 38 bin başa kadar ulaştıklarını ancak şu anda 16 bin baş besi hayvanına sahip olduklarını söyledi.

  Kestikleri hayvanların yerine yenisini koyamadıklarını anlatan Ömer Görener DÜNYA’ya şu bilgileri verdi:

  “Yerli besi danalarının fiyatı yüksek.Yem ve diğer girdilerin maliyeti artıyor. Sezon başında mısırın tonu 600 liraydı. Bugün 720-730 lira. Dahilde işleme rejimi kapsamında getirseniz bile dövizdeki artıştan dolayı pahalı. Bu şartlarda hayvan alıp beslemek mümkün değil. Ayrıca çok ciddi bir kuraklık söz konusu. Yem sorunu daha da büyüyecek. Bu nedenle besi hayvanı alıp çiftliğe koyamıyoruz. Bu saatten sonra ithalat açılsa bile cazip değil. Çünkü dövizdeki artış ithalatı da pahalı hale getirdi.”

  Saray Çiftliği yüzde 25 kapasite ile çalışıyor

  Kayseri Develi ve Adana’da iki besi işletmesi olan Saray Çiftliği’nin Genel Koordinatörü Nadir Yürüktümen, yüzde 25 kapasite ile çalıştıklarını söyledi. Yürüktümen şöyle konuştu: “Çiftliğimizin yüzde 75’i boş. Yeni hayvan alamıyoruz. Ette eşik fiyatı bilmediğimiz için, ithalatın nasıl ve ne zaman açılacağını bilmediğimiz için hayvan alamıyoruz. İthalat piyasada bazılarının ortalığı ayağa kaldırmasıyla mı açılacak? Göstergelere bakılarak mı açılacak bilinmiyor. Bugün 17.5 lira olan karkas et fiyatından geriye dönersek canlı besi hayvanın fiyatı 10.5-11 liraya geliyor. Biz piyasadan bu fiyattan hayvan alıp beslemeye başlarsak ve yarın hükümet ithalat için kapıları açarsa ne olacak? İthalat nedeniyle besi hayvanının fiyatı 1 lira gerilese bizim elimizdeki hayvanlardan doğrudan 9 milyon lira, 2 lira geriye gitse 18 milyon lira zarara uğramış oluruz. Bunu daha önce yaşadık. Bir kez daha yaşamak istemiyoruz. Bunun için hayvan alamıyoruz. Temkinli gitmeye özen gösteriyoruz. Daha kısa vadeli düşünmeye başladık.”

  Yerli besici korunmalı

  Dünyada dengelerin çok farklı olduğunu, Brezilya’nın yakın zamanda yüzde 13 devalüasyon yaptığını hatırlatan Yürüktümen, ithalat konusunda ise şu değerlendirmeyi yaptı:

  “İthalat açılacaksa besilik hayvanı Brezilya’dan, Avustralya’dan getirmek daha mantıklı. Dünyada canlı hayvan veya et fiyatını talep belirliyor. Türkiye bundan önceki dönemde ithalat için girdiği pazarlarda yüksek talep yaratınca fiyat yükseliyordu. Ancak bir süredir ithalatın yapılmaması fiyatı da düşürdü. Bakanlık zamanında fonu yüzde 15 yerine yüzde 20-22 yapsaydı o zaman oradaki fiyatlar daha da düşük olurdu. Talep çok olunca orada 5.8 dolara kadar çıkmıştı şimdi 4.15 seviyelerinde. İthalata belli kotalar getirilmesi ve çiftliği olan, yemi olanlara ithalat hakkı verilirse daha iyi olur. Yemi olmayan, komşusunun derme çatma ahırına hayvan ithal edenler sektöre zarar verir. Çünkü ithalatla yerli üretici biterse asıl o zaman ahırlarımızın sonu gelir. Yerli üreticinin mutlaka korunması gerekir.”

  Adana’da faaliyet gösteren ve 12 bin baş kapasiteli Şahbaz Çiftliği’nin sahibi Mehmet Şahbaz, ülkede her ürüne zam geldiğini, hayvancılıkta girdi fiyatlarının süre kli arttığını belirterek şöyle dedi:

  ‘Kimse maliyetlerimize bakmıyor’

  “Ette fiyat 1 lira arttığında adeta kıyamet kopuyor. Kimse bizim maliyetlerimize bakmıyor. Girdi fiyatları sürekli artıyor. Besilik dana piyasada kilosu 10 liradan alınıyor. Buna göre besicinin para kazanabilmesi için karkas etin kilosunun 22 liradan satılması gerekir. Bu denge sağlanamadığı için biz hayvan alamıyoruz. Aralık sonu itibariyle 12 bin baş kapasiteli işletmemiz yarı yarıya boş. Sadece 6 bin hayvanımız var. Biz aylardır besilik dana ithal edilsin dedik ama sözümüzü dinletemedik. İthalat açılsaydı bu duruma gelinmezdi. Döviz aldı başını gitti. Euro ekim-kasım döneminde 2 .350-2400 civarındayken bugün 3 lira 100 kuruş. Dövizdeki artış yüzde 25. Diğer girdilerin fiyatları artıyor. Yüzde 15 gümrük vergisi sıfırlansa ne olacak? İthalat cazip değil. İç pazarda dananın kilosunu 12 liradan alıp karkas eti 18 liradan satarsanız batarsınız.”

  İthalat kurala bağlanacak

  - 2010 yılında önce kasaplık hayvan ithalatına, daha sonra besilik, sonrada et ithalatına izin verildi. Doktordan avukata herkes ithalat yaptı. Yerli üretici büyük zarar gördü.

  - Hükümet şimdilik sadece besilik dana ithalatına izin verecek.

  - İthalat için yüzde 15 olan gümrük vergisi sıfıra indirilecek.

  - Besi çiftliği sahibi olanlar ve ihtiyaçları kadar ithalat yapabilecek.

  - İthalatın yerli besiciye zarar verme

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  07 Mart 2010
  Şehir
  TÜRKİYE
  Yaş
  34
  Mesajlar
  1,603
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Besi ithalatı için kapılar tekrar açılıyor  Yine mi geliyor.

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  08 Haziran 2011
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  34
  Mesajlar
  335
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Besi ithalatı için kapılar tekrar açılıyor  güzel haber.. elimde 14 tane erkek buzağım var 4-5 aylık soran yok.. 1000tl versen hemen alacaklar. tabi bizdeki hayvanları niye alsınlarki dışardan getirir ucuza keser işini görür.. bizde ne yapalım yastık yorgan kemirelim. yem 50tl ye dayanmış beylerimiz ucuz hayvan peşinde sütü para etmez kesim biraz yükselince hemen ithal hayvan getirirler oh ne alaka memleket.. ama Allah sizin belanızı er veya geç verecek...

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  13 Haziran 2009
  Şehir
  Kütahya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  18,744
  Adı geçen
  61 Mesaj
  Etiketlenme
  2 Konu

  Ynt: Besi ithalatı için kapılar tekrar açılıyor  Bence hiç önemi yok, ithal gelen canlı hayvanlardan üçer beşer satın alırız, sonra onları meraya salarız. Speküle ederiz, canlı ithalat kesmez bu defada cansız ithalat yaparlar.

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  25 Mart 2009
  Şehir
  Trakya
  Yaş
  26
  Mesajlar
  1,400
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Besi ithalatı için kapılar tekrar açılıyor  Yazıklar olsun bu nasıl devlet yönetim şeklidir ya Allah belalarını versin.. Arkaları hemen sıkışınca ithale sırtını dayamak neyin mantığıdır. Allah sonumuzu hayır etsin..

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  03 Şubat 2014
  Şehir
  Manisa
  Yaş
  36
  Mesajlar
  33
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Besi ithalatı için kapılar tekrar açılıyor  Kimse şu koşullarda getirmez.Daha dün biriyle konuştum,sulfolk cinsi koç lazımdı ne zaman hayvan ithal edeceksiniz diye.Onlarda eskiden ithalat açıkken kasaplık hayvanların içine 3-5 damızlık hayvan atıyorduk ancak euro böyle yüksekken avrupada et türkiyeden daha pahalı gibi bişey oldu dedi.3-4 euro arası değişiyormuş et fiyatı avrupada.o yüzden kimse getirmez boşuna korkmayın.Bunlar seçim arefesinde akp oyunu düşürmek için olan asparagas haberler.

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  19 Aralık 2009
  Şehir
  Yozgat
  Mesajlar
  135
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Besi ithalatı için kapılar tekrar açılıyor  ilk sefer getirdiklerinde skandal üstüne sıkandal yaşandı bin türlü hurafeler.
  ben zannetmiyorum böyle birşey olacağını @Helimoğlu nunda dediği gibi

 8. #8
  ELPRESACANARİO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mart 2013
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  23
  Mesajlar
  984
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Besi ithalatı için kapılar tekrar açılıyor  İthalat bu dönemde mantıksız. Döviz kurları bu kadar yüksek iken ithalat yaparlarsa zerre kadar akılları yoktur ve bu ülkeye zerre kadar faydaları olmaz bundan sonra... Ancak ülkenin durumu beni çok üzüyor ve sinir ediyor. Yahu bu ülke bir tarım ve hayvancılık ülkesi. Bu ülkede bırakın et, hayvan ithalatını düşünmeyi, ihracatı nasıl artırırız diye düşünmemiz gerekirdi. Yıllardır tarım ve hayvancılık politikası oturtamadılar. Geleceğe yönelik hiç bir çalışma, proje yok. Bütün planlar günü atlatmak üzerine kurulmuş.

  Devletin çözümü bu olmamalı. Yerli üretimi nasıl artırabiliriz olmalı. Varsın 1 sene et krizi çekelim ama o seneden sonra et krizi yaşamayalım, ithalat yapmayalım.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. TAŞINDI: Besi ithalatı için kapılar tekrar açılıyor
  Konu Sahibi hacimmet Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 31.Ocak.2015, 17:27
 2. Cevap: 9
  Son Mesaj : 22.Şubat.2014, 08:16
 3. Kurban Bayramı için hayvan ithalatı yok
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Küçükbaş Hayvancılık
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Ağustos.2013, 07:54
 4. Petrol arttıkça betonla kapalı kuyular tekrar açılıyor
  Konu Sahibi köylü Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 06.Haziran.2012, 08:15
 5. Et ithalatı spekülatörleri terbiye için
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 12.Mayıs.2010, 22:15

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status