2014 Yılında Hangi Mısır Tohumunu Ekeceksiniz?

Ynt: 2014 Yılında Hangi Mısır Tohumunu Ekeceksiniz?

Konuyu açıldığından beri takip ediyorum mısır ekecekler için faydalı bir konu olmuş bilgilerini bizimle paylaşan abilerimize teşekkürler anlş-*s

Bu sene piyasaya satmak için 80 dekar slajlık mısır ekeceğiz. Nisan sonu mayıs başı o tarihlerde ekilecek toprak sıcaklığı vs. ancak o zaman uygun oluyor. Mısırı ağustos sonuna biçeceğiz daha sonra pancar hasatına başlayacağız. ortalama 120 günlük bir yetişme süresi olacak.

Verim kalite ve yetişme süresine göre hangi mısır çeşitlerini önerirsiniz ?

Biz 130 dekar ekmeyi planliyoruz. Satis amacli. KWS Kilowatt cinsi tohumlarimizi aldik, pancho ile ilacli. Tohumlar kirmizi renkte, normal doz ilacli. Ekmeden once sulamayi dusunuyorum ama ne kadar su vermek gerekecek, nasil olacak henuz bilmiyorum. Ilacli tohumun pakedi uzerinde ilacin etki etmesi icin ektikten sonra hemen ustune sulamaktan kacininiz , mumkunse sulayip oyle ekin gibi bir sey yaziyordu.

cem.ispir link=topic=72504.msg874611#msg874611 date=1396442785' Alıntı:
Biz 130 dekar ekmeyi planliyoruz. Satis amacli. KWS Kilowatt cinsi tohumlarimizi aldik, pancho ile ilacli. Tohumlar kirmizi renkte, normal doz ilacli. Ekmeden once sulamayi dusunuyorum ama ne kadar su vermek gerekecek, nasil olacak henuz bilmiyorum. Ilacli tohumun pakedi uzerinde ilacin etki etmesi icin ektikten sonra hemen ustune sulamaktan kacininiz , mumkunse sulayip oyle ekin gibi bir sey yaziyordu.
Mısırda bende üzerinden sulamayı önermiyorum kalın kaymak yapan topraklarda mutlaka gölen yapıp uygun tavda ekim yapılmalı.

hacimmet link=topic=72504.msg875948#msg875948 date=1396720946' Alıntı:
Mısırda bende üzerinden sulamayı önermiyorum kalın kaymak yapan topraklarda mutlaka gölen yapıp uygun tavda ekim yapılmalı.

Kaymak tabakasi olusumu durumu bir tarlada var, diger tarlanin da toprak analizine gore organik madde miktari dusuk. Her ikisine de holder ile humik asit uygulamak niyetindeyiz, TKI Humas aldik, ancak 2011 uretimi oldugu icin sanirim biraz koyulasmis, uygulamayi bir sekilde yapazagim ama bunca isin gucun arasinda nasil olacak bilmiyorum. Golen dediginiz nasil yapiliyor acaba? Tamburlu sulama makinasi ile sulamayi planlamaya calisyorum, 40 mm icin ayarlasam az geleceginden daha fazla ayarlasam uzun sureceginden/cok mazot ve elektrik yakacagindan korkuyorum, bir sekilde 19 nisanda sulamaya baslayabilecegim ama nasil olacak bilemedim.

Bir de yukarida rastik sorunundan bahsedilmis, bizim topragin pH degeri 7.7 - 7.8 civarinda humik asit ile beraber dekara bir litre sivi S formunda kukurt uygulamayi dusunuyorum, kukurdu temin edebilirsem. Kukurt mantar hastaliklarinda baglarda vb kullaniliyor belki rastik icin de bir faydasi olur diye dusunuyorum ama bir sonuc/ gozlem yapabilmis degilim.

tesekkurler.

Advanta : TRUVA
Pioneer : 31y43 İlk defa ekeceğim (Atilla abim ve Hacimmet(Mehmet) abimin tavsiyesi üzerine.
May : HİDO yada Rx9292 kararsızım ikisi arasında.

4 gündür piyasaya mısır ekiyorum her çeşiti ektim herhalde Pioneer, CADİZ, FİTO, MAY HİDO, C955 ve şu anda hatırlamadığım 4 çeşit daha olacaktı, Çevremde DEKALB 7221 i eken yok ilk defa biz ekeceğiz bakalım durum ne olacak :S Ayrıca sıra arası 77 cm den ektirdiler hiçkimse 70 cm i istemiyor traktörleri sıra arasına girmiyormuş. Sıra üzeri tohum mesafesi ise en düşük 12 cm en yüksek 25 cm arasında ektirdiler.
Yarın kendi mısırımız için sıra arası 70 cm e ayarlayacağım ve sıra üzeri mesafeyi 15 cm den ekmeyi düşünüyorum. Ekeceğim tohum DEKALB 7221. bakalım verim nasıl olacak :S

cem.ispir link=topic=72504.msg877009#msg877009 date=1396916320' Alıntı:
... Bir de yukarida rastik sorunundan bahsedilmis, bizim topragin pH degeri 7.7 - 7.8 civarinda humik asit ile beraber dekara bir litre sivi S formunda kukurt uygulamayi dusunuyorum, kukurdu temin edebilirsem. Kukurt mantar hastaliklarinda baglarda vb kullaniliyor belki rastik icin de bir faydasi olur diye dusunuyorum ama bir sonuc/ gozlem yapabilmis degilim...

Bildiğim kadarı ile mısır rastığına karşı bir ilaç yok.

Ben de rastiga karsi bir onlem onerisi gormedim, ama mantar turu olmasi itibariyla, ve uzum baglari gibi yerlerde mantar ile mucadele icin kukurt kullanildigi icin bir deneyeyim dedim, ama holder ile dekara 800cc kadar atmaya calistigim sivi kukurt bir miktar ruzgar ile dagildi, her hangi bir etkisini gorebilecegimi de pek sanmiyorum an itibari ile (bir kismi ile de kukurt banyosu yapmis gibi oldum...)

Barış UZEL link=topic=72504.msg884118#msg884118 date=1398449816' Alıntı:
4 gündür piyasaya mısır ekiyorum her çeşiti ektim herhalde Pioneer, CADİZ, FİTO, MAY HİDO, C955 ve şu anda hatırlamadığım 4 çeşit daha olacaktı, Çevremde DEKALB 7221 i eken yok ilk defa biz ekeceğiz bakalım durum ne olacak :S Ayrıca sıra arası 77 cm den ektirdiler hiçkimse 70 cm i istemiyor traktörleri sıra arasına girmiyormuş. Sıra üzeri tohum mesafesi ise en düşük 12 cm en yüksek 25 cm arasında ektirdiler.
Yarın kendi mısırımız için sıra arası 70 cm e ayarlayacağım ve sıra üzeri mesafeyi 15 cm den ekmeyi düşünüyorum. Ekeceğim tohum DEKALB 7221. bakalım verim nasıl olacak :S
Mrb Barış geçen yıl 7221 verimleri nasıldı ?

ErmanHoca link=topic=72504.msg987807#msg987807 date=1427713929' Alıntı:
Mrb Barış geçen yıl 7221 verimleri nasıldı ?
Verim ortalama 6 ton civarıydı fakat biz salma sulama yaptık tarlanın boyu uzun olunca sulamada sıkıntılar oldu. Biçim zamanı ilk biçmeye başladığımız 20 dekarlık parça vardı orası 8 tona yakın verim yaptı diğer yerlerde biçim alıcı yüzünden biraz gecikti ve tonaj kaybı oldu. İlk biçmeye başladğımızda kamyonlar 15 ton civarı gelirken daha sonraları aynı kamyonlar 13 tonu geçemedi.

celal deniz link=topic=72504.msg987816#msg987816 date=1427715251' Alıntı:
Truva konusunda fikriniz?
Truva 5 dekar bir yerde ekip denem fırsatım olacaktı fakat çıkış seyrek oldu bende bozdum Truva bulamadım başka tohum ektim yani Truva deneme şansım olmadı...
Barış UZEL link=topic=72504.msg987818#msg987818 date=1427715386' Alıntı:
Verim ortalama 6 ton civarıydı fakat biz salma sulama yaptık tarlanın boyu uzun olunca sulamada sıkıntılar oldu. Biçim zamanı ilk biçmeye başladığımız 20 dekarlık parça vardı orası 8 tona yakın verim yaptı diğer yerlerde biçim alıcı yüzünden biraz gecikti ve tonaj kaybı oldu. İlk biçmeye başladğımızda kamyonlar 15 ton civarı gelirken daha sonraları aynı kamyonlar 13 tonu geçemedi.
Anladım öyle çabuk kuruyuveren bir çeşit değil ya çok beklediniz ya da ilaçlı değildi ?

ErmanHoca link=topic=72504.msg987830#msg987830 date=1427717495' Alıntı:
Truva 5 dekar bir yerde ekip denem fırsatım olacaktı fakat çıkış seyrek oldu bende bozdum Truva bulamadım başka tohum ektim yani Truva deneme şansım olmadı...Anladım öyle çabuk kuruyuveren bir çeşit değil ya çok beklediniz ya da ilaçlı değildi ?

1 hafta arayla biçtik biraz fazla bekledi. İlk biçtiğimiz yer tam tavındaydı abi o gün hiç durmadan 2 günde biçip bitirirdik ama alacak olan şahış diyelim bir sürü bahane bulunca 1 hafta daha bekledi o arada tonaj kaybı oldu

Barış UZEL link=topic=72504.msg987831#msg987831 date=1427718079' Alıntı:
1 hafta arayla biçtik biraz fazla bekledi. İlk biçtiğimiz yer tam tavındaydı abi o gün hiç durmadan 2 günde biçip bitirirdik ama alacak olan şahış diyelim bir sürü bahane bulunca 1 hafta daha bekledi o arada tonaj kaybı oldu
İlaçlı mıydı ?