Tarsus'un KARA KOYUNLARI

[size=14pt]Merkezi Mersin ' de olan Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Tarsus Şubesi, yöresel ırkların ıslahı çalışmaları kapsamında Tarsus ' a has ' Kara koyun ' ırkının tescilini yaptırdı.

Birliğin Tarsus Şube Başkanı Mehmet Akdoğan, yaptıkları yoğun çalışmalar neticesinde bakanlık nezdinde tescil işlemlerini gerçekleştirdiklerini belirterek, 'Yerel ırkların ıslah edilmesi çalışmamız kapsamında 70 üyemizle 5 yıllık bir anlaşma yaptık. Kara koyun ırkının ıslahı çalışmalarında yer alacak bu üyelerimize hayvan başına 55 TL ile 100 TL arasında ödeme yapacağız. Ödemelere bu ay içinde başlayacağız' dedi.

Şu anda 8 veteriner hekimle sözleşme yaptıklarını belirten Akdoğan, 'Üyelerimizi hayvan hastalıkları, beslenme gibi tüm konularda uzmanlarımızca bilgilendirerek, onlara yardımcı oluyoruz. 5 yıllık olan bu proje kapsamında 6 bin 300 adet kara koyunun ıslah çalışmaları yapılacak. Projemizin başarılı olması halinde 4. yılda isteyen diğer üyelerimize de damızlık vermeye başlayacağız' diye konuştu.[/size]

Ynt: Tarsus'un KARA KOYUNLARI

ali_durmuş link=topic=72505.msg841062#msg841062 date=1391606717' Alıntı:
aramıza hoş geldiniz hemşerim. bu koyunlardan nacarlı tarafında var diye biliyordum.

Hoş bulduk kardeşim... :) Evet var bazı köylerde... Ben kurban bayramı zamanı bir kaç sürüye denk geldim. Resimlerde hoş çıkmamış ama özellik olarak mor karaman ırkına çok benziyor, mor karamanın tamamen simsiyah hali gibi düşünülebilir. Erkeklerin hemen hemen tamamına yakını helezoni şeklinde boynuza sahip ve iri yapılılar. Hele ki kırkımı yapılmış bir Tarsus Kara ' sı koçu çok gösterişli görünüyor... Tarsuslular bile hala bu ırkın tescilinden tam olarak haberdar değil. Tanıtım amaçlı paylaşmak istedim trakkulüp sakinleriyle... :D