niye beyaz duman atıyor

Ynt: niye beyaz duman atıyor

traktör ford olmalı ve makina hava soğukken ilk çalışmada mazot pelteleştiğinden makina mazotu tam yakamadığından beyaz duman atar. makina ısındığında sorun ortadan kendiliğinden kalkması gerekir.

FEHİM link=topic=72524.msg841230#msg841230 date=1391625077' Alıntı:
traktör ford olmalı ve makina hava soğukken ilk çalışmada mazot pelteleştiğinden makina mazotu tam yakamadığından beyaz duman atar. makina ısındığında sorun ortadan kendiliğinden kalkması gerekir.
soğuk ta ısınınca ya kadar atıyo, rampa aşağı inerken rolanti de atıyo gaz verince bisey yok
tahir link=topic=72524.msg841238#msg841238 date=1391625452' Alıntı:
Ford üşümüş olsa gerek topragim
toprağım çizel çektim geldim motor sıcaktı daha

new holland TT 65 link=topic=72524.msg841245#msg841245 date=1391625903' Alıntı:
soğuklarda ilk çalışmada beyaz duman normaldir. ama motor biraz ısındıktan sonra düzelmiyorsa bir sorun olabilir.
ısınınca sıkıntı yok ılk çalışmada
ShyraXx link=topic=72524.msg841248#msg841248 date=1391625966' Alıntı:
filtreleri bir kontrol et mazot sulu olabilir.
tsk. Öyle bisey olacağını sanmıyorum çünkü çekisi falan gayet ıyi
senol_84 link=topic=72524.msg841251#msg841251 date=1391626085' Alıntı:
kardeş motor hasta olmasın, rektefe mi istiyor ne
olabilir. . Aslında çekisine göre gerek yok
kırmıtlık link=topic=72524.msg841253#msg841253 date=1391626109' Alıntı:
havalardan olsa gerek rolantıde bizdede aynısı oluyo
sizinki ne

qynı şey benim goldda var soğuk havada çalıştığında atıyor reftefelik bir durum deyil bence birde ponpa ve egzoz kazanı içinde bir madde çürümüş olabilir bir egzozu değiştir bence eyer motor sesi düzgün ise

zehriduman link=topic=72524.msg841337#msg841337 date=1391632782' Alıntı:
qynı şey benim goldda var soğuk havada çalıştığında atıyor reftefelik bir durum deyil bence birde ponpa ve egzoz kazanı içinde bir madde çürümüş olabilir bir egzozu değiştir bence eyer motor sesi düzgün ise
Emin Ünal link=topic=72524.msg841254#msg841254 date=1391626205' Alıntı:
Pompada bir sorun olabilir.
Yada uzun süredir çalışmıyorsa da olabilir. :S
pompa ayarı3 sene olmuştur ayardan önce de vardı duman ayar çekilince düzelir dedik yine atıyor. Ustalara soruyorum her biri bişi diyo yok subablar kaçırır conta yakmistir silindir kapağını tornaya verelim falan diyorlar 4 5senedir böyle bi sorun yok ama yinede bi tereddüt kalıyor. Uğur 3senede 3tane egzoz değiştirdim

motorun titreşimi ve sesi bana fazla geldi vede üstüne beyezduman fordların hastalıgına yakalanmış yani avans ayarı istiyor ama bunu ayarlayabilecek iyi bi pompacı bi vida sık vi vida gevşet gerekirse pompabakımı düzelir . eger motorun 1400 devirlerden sonra yükte iken birden istop etmeye gidiyorsa 1900 devirden sonra aşırı motor sesi varsa veya o beyaz dumanda koku varsa ozaman 100 de 100 avans ayarı tabi motorun yüksek sesine alışkanlık yaptıysanız sesten zor anlarsınız. bi gözlem yapın bakalım yazdıklarım umarım faydalı ulur

MehmetGngr link=topic=72524.msg841302#msg841302 date=1391629044' Alıntı:
fordu fazla yorma bilader :)
sağol mehmet :)
mahomi85 link=topic=72524.msg841387#msg841387 date=1391635593' Alıntı:
motorun titreşimi ve sesi bana fazla geldi vede üstüne beyezduman fordların hastalıgına yakalanmış yani avans ayarı istiyor ama bunu ayarlayabilecek iyi bi pompacı bi vida sık vi vida gevşet gerekirse pompabakımı düzelir . eger motorun 1400 devirlerden sonra yükte iken birden istop etmeye gidiyorsa 1900 devirden sonra aşırı motor sesi varsa veya o beyaz dumanda koku varsa ozaman 100 de 100 avans ayarı tabi motorun yüksek sesine alışkanlık yaptıysanız sesten zor anlarsınız. bi gözlem yapın bakalım yazdıklarım umarım faydalı ulur
önerinizi dikkate alacam teşekkürler.1400devirlerde çok ıyi gidiyor özellikle aktarma ve çizel de çekisi falan ıyi köydekı diğer traktörlere göre ponpanın üstünde 0altı ve üstü rakamları var ve pompa sıfır konumunda onumu diyosun sesinden anlamam

GENÇ EYMIRLİ link=topic=72524.msg841362#msg841362 date=1391633899' Alıntı:
pompa ayarı3 sene olmuştur ayardan önce de vardı duman ayar çekilince düzelir dedik yine atıyor. Ustalara soruyorum her biri bişi diyo yok subablar kaçırır conta yakmistir silindir kapağını tornaya verelim falan diyorlar 4 5senedir böyle bi sorun yok ama yinede bi tereddüt kalıyor. Uğur 3senede 3tane egzoz değiştirdim
senede 3 4 tane egzozmu değiştirdin ozaman sorun başka yerdedir bendede oluyordu egzoz kazanı bitiminde çatlak vardı ondan atıyordu kaynak yaptırdım düzeldi ama benim egzozun ömrüde dolmuş değiştiricem bendeki sorun bu yüzden alıyor genelde ben ustaya sordum bunu dediki hiç bir sıkıntı yok dedi ben dedim sesi beni rahatsız ediyor dedim bişey olmaz dedi genelde beyaz duman attımı ömrü bitmiş diyorlar ama nederece doğru bilmiyorum

Pompanın avans ayarından kaynaklanıyormuş.benimde başıma geldi.iyi bir pompacıya göster her pompacı usta değildir.yeni ayardan çıkmış pompada bile aynı senin anlattığın gibi beyaz duman olabiliyor.hatta dumanın yarısı beyaz yarısı maviye çalık yada gri.bu avansın yükselmesi gerektiğini gösteriyormuş.

Bu konu gerçekten eskiymiş ancak benim ilgi alanıma giren bir konu. Videoda da görüldüğü üzere 76 model fiat 480 pompa ve enjektör bakımı yapıldı enjektörler bosch muş bunların orjinali delphi olması gerekir diye enjektörleri usta delphiye çevirdi ayrıca birinde işeme varmış o düzeltildi bakım sonrası gerçekten çekiş ve traktörün gidişi mükemmel oldu ancak videodaki gibi beyaz duman hala atıyor ve özellikle 14-15 gazla yolda giderken egzostan gelen ses dalgalı gibi oluyor bir tanıdık avans ayarı yaptırman gerekiyor dedi pompayı yeni bakımdan çıkarttık avans ayarı pompada oluyor değil mi ben de anlayamadım bazıları motor istiyor diyor ancak çekişi güzel yağ yakmıyor bilemedim