Bu yanlış mı?

Size köyümde kurbana hazırlanan hayvanlarla ilgili bir şey sormak istiyorum. Bizim köyde hayvanlar merada otlatılır, kurbana son 1-2 ay kala da besiye çekilir. Yalnız besi yöntemleri hayvan sağlığı açısından doğru gelmiyor. Hayvanları kurbana kadar (1 ay kadar) ahırda, karanlıkta bağlı şekilde tutuyorlar. Ahır da eski tip, ne güneş giriyor ne de adam akıllı havalanıyor. Arada bir altlarını temizler, suyunu ve yemini verirler. Sizce bu doğru mu?

Kurbana yaklaşırken hayvanların hareketlerinin kısıtlanması lezzeti için iyi olur deniyor.

Sizce yayla hayvancılığı ile birlikte doğru besi nasıl olmalı? Lezzeti etkileyen faktörler nelerdir?

Ynt: Bu yanlış mı?

Ülkemizdeki ahırların kabaca %90 ' ı ahır değil Bizans Zindanlarıdır!

Dini acıdan canlıya eziyet, tarımsal-dünyevi açıdan 'hayvan refahını gözetmemek ve külliyen zarar'..

Bakınız ekolojik/organik hayvancılıkta zincir, bağlamak ve dar alana tıkıştırmak yasak! Niye acep...

O hayvanlar dile gelse dizlerim tutmuyo, susuzluktan yandım, her tarafım ağrıyo, havasızlıktan iç organlarım döküldü, imdat! derler :)

Bizde aynı sizin köydekiler gibi yapıyoruz(küçükbaş) merada kısa süreli(1-2saat,hatta bayrama son günler kala bile)otlatıyoruz+evde özel rasyonumuzu uyguluyoruz(arpa kırması,domates küspesi,fiğ v.b kaba yem) veriyoruz,açık gezinme alanları ve kapalı alanları mevcut hayvan istediği zaman girip çıkıyor son 1-2 ay kala açık alan fazla genişse bir çeşit yollarla daraltıyoruz bu hem hayvanların biraz daha kilolanmasını hemde uzak mesafeden koşarak birbirlerine zarar vermelerini engellemiş oluyoruz.Hayvanlar nerdeyse 1 yaşında oluyorlar ve arefe günü tartım yaptığımızda ortalama 70-90kg arası geliyor ve kaç senedir yağ oranı %0 böyle oluncada herkes memnun kalıyor bu sene hayvan yetmedi başka yerden takviye olarakta aldık. :D

UÖZKAN.77 link=topic=72525.msg841373#msg841373 date=1391634354' Alıntı:
Ülkemizdeki ahırların kabaca %90 ' ı ahır değil Bizans Zindanlarıdır!

Dini acıdan canlıya eziyet, tarımsal-dünyevi açıdan 'hayvan refahını gözetmemek ve külliyen zarar'..

Bakınız ekolojik/organik hayvancılıkta zincir, bağlamak ve dar alana tıkıştırmak yasak! Niye acep...

O hayvanlar dile gelse dizlerim tutmuyo, susuzluktan yandım, her tarafım ağrıyo, havasızlıktan iç organlarım döküldü, imdat! derler :)

Sorma abi, adamlar zaten sevmeden yapıyorlar bu işi. Hem hayvana hem yaptıkları işe söverek... Çoban hayvanları çok yoruyor, hayvanların yürüyecek hali kalmıyor ama ' ' bunlar bundan anlıyor ' ' diyerek hala vuruyorlar. Ne yazık ki bir türlü öğretemedim onların canlı olduğunu. Ahır durumlarından bahsetmiyorum bile. Geçen hayvan doğuracakmış nasıl bağırıyor. Sabaha kadar bağırdı, ben uyuyamadım hayvana bir şey olacak diye. Bunlardan birisi kalkıp bakmadı! Sonra da kazanamıyoruz diyorlar...

jrkeag link=topic=72525.msg841389#msg841389 date=1391635714' Alıntı:
Evet, hayvanın alanını daraltmak et kalitesini artırıyor. Ama sizin yaptığınız yöntem daha doğru. Bizimkiler kapalı alanda, karanlıkta tutuyor.
Bizde aynı sizin köydekiler gibi yapıyoruz(küçükbaş) merada kısa süreli(1-2saat,hatta bayrama son günler kala bile)otlatıyoruz+evde özel rasyonumuzu uyguluyoruz(arpa kırması,domates küspesi,fiğ v.b kaba yem) veriyoruz,açık gezinme alanları ve kapalı alanları mevcut hayvan istediği zaman girip çıkıyor son 1-2 ay kala açık alan fazla genişse bir çeşit yollarla daraltıyoruz bu hem hayvanların biraz daha kilolanmasını hemde uzak mesafeden koşarak birbirlerine zarar vermelerini engellemiş oluyoruz.Hayvanlar nerdeyse 1 yaşında oluyorlar ve arefe günü tartım yaptığımızda ortalama 70-90kg arası geliyor ve kaç senedir yağ oranı %0 böyle oluncada herkes memnun kalıyor bu sene hayvan yetmedi başka yerden takviye olarakta aldık. :D