besi danalarım için rasyon tavsiyeleriniz

Meraba arkadaşlar besi hayvanlarım için rasyon içerik miktar tavsiyelerinizi bekliyorum,ortalama 400 ile 600 kg canlı ağırlığında besi danalarımız var,haziran temmuz aylarında kesim yapmayı düşünüyorum,ırkları holstein simental melezi çoğunlukla fotolarıda var zaten önceki başlıkta,verdiğim yem ortalamaları;4.5 kg arpa,2kg fabrika besi yemi,2kg pamuk küspesi,3.5kg saman,3kg mısır sılajı,3.5 pancar posası,ydikleri yem ortalaması bu,kesilene kadar yiyebildikleri oranda kesif yemi arttırıp kaba yemlerini azaltmayı düşünüyorum,yaklaşık 5 aydır bu şekilde yemliyorum,sizce bu yemin eksiği fazlası olması gerekeni,yanında takviyesi ne olabilir.mineral vitamin iğne ilaç tavsiyelerinizi bekliyorum,teşekkürler şimdiden.

Ynt: besi danalarım için rasyon tavsiyeleriniz

senin yerinde olsam sadece az miktarda samanla birlikte , arpa ezme veya kırmasını serbest olarak sunarım. arpa ezmesi içine dana başı 2-2,5 kg gelecek şekilde konsantre bir yem, ayrıca bu rasyonu günlük 50 er gr maya ve sodyum bikarbonatla desteklerim. iyi bir sonuç kesinlikle alırsın

subaykan link=topic=72550.msg842087#msg842087 date=1391718776' Alıntı:
senin yerinde olsam sadece az miktarda samanla birlikte , arpa ezme veya kırmasını serbest olarak sunarım. arpa ezmesi içine dana başı 2-2,5 kg gelecek şekilde konsantre bir yem, ayrıca bu rasyonu günlük 50 er gr maya ve sodyum bikarbonatla desteklerim. iyi bir sonuç kesinlikle alırsın
sılaj veya pancar posası özellikle sılaj vermediğim zaman arpadan dolayı ayaklarında topallama oluyor ama,mayayı deneyecem tesekrler

hüseyin bayram link=topic=72550.msg842286#msg842286 date=1391767826' Alıntı:
sılaj veya pancar posası özellikle sılaj vermediğim zaman arpadan dolayı ayaklarında topallama oluyor ama,mayayı deneyecem tesekrler
Topallık asidozdan kaynaklanıyordur rasyona magnezyum oksit yada sodyum bikarbonat girerseniz topallığı ve asidozu engelleye bilirsiniz