Akıllı Güç Yönetimi????

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

arkadaşlar,6030 premium serisinde akıllı güç yönetim sistemi ile +15 bg lik bir artış olduğunu söylüyolar,
bu nasıl bir sistem,yani motorun azami gücü 115 bg ken bu akllı sistem 15 bg lik birgücü nerden,nasıl üretiyo?
Yorumlarınızı bekliyorum, ve ben bunun bir kandırmaca olduğunu düşünüyorum,,,

Ynt: Akıllı Güç Yönetimi????

DoYRaNLı link=topic=8148.msg85610#msg85610 date=1224233521' Alıntı:
arkadaşlar,6030 premium serisinde akıllı güç yönetim sistemi ile +15 bg lik bir artış olduğunu söylüyolar,
bu nasıl bir sistem,yani motorun azami gücü 115 bg ken bu akllı sistem 15 bg lik birgücü nerden,nasıl üretiyo?

bidiğim kadarıyla yada tahminimce güç gereksinimce daha fazla yakıt takviyesi

Akıllı güç yönetim sistemi şuan nerdeyse bütün traktör markalarında standart hâline gelmiş bir sistemdir. Bu sistem her markada değişik isimlerle tanıtılmaktadır. Fakat hepsinin yaptığı iş ve mantık aynıdır. Tabiki bilindiği gibi yoktan bişi varolmaz. Yani bu ek güç başka bir taraftan kısılarak üretilebilir. Ek gücü üretmek için firmanın motor üzerine koyduğu güç yönetim sistemi traktörün kuyruk milinden ve hidrolik pompasından güç kesintisi yaparak bu gücü motora verir. Tabiki bu sadece taşıma modunda yapılabilir. Bildiğiniz gibi günümüzde son teknoloji traktörlerde taşıma ve tarla modları vardır. Bu ek güç taşıma modunda gerçekleşebilir. Çünkü kuyruk mili ve hidroliklerden kesinti yapılmıştır. Tarlada çalışma koşullarına uygun değildir. Bu kısımlar tarlada çalışmaz. Yani sadece bu ek gücü yolda römork taşımacılığında kullanabiliriz. Tarlada kaatiyetle kullanılmamalıdır. Traktörde sorunlar yaşanabilir. Ülkemizde bu ek güç olayı common rail enjeksiyon sistemi ile karıştırılmaktadır. Aslında hiç bir alakası yoktur. Ek güç motor üreticisinin ya da traktör firmasının motora sonradan koyduğu bir sistemdir. Bu sistem motor firması yada traktör firması tarafından sonradan motora konulabilir. Yani her common rail motor güç yönetim sistemine sahiptir diye birşey yoktur. Birde ülkemizde genellikle bayiler ek güç olayını müşterilerine yanlış ifade etmektedir. Bunu bilerek yada bilmeyerek yapmaktadırlar. Traktör 115 beygir olmasına rahmen ek gücünüde ekleyerek 130 beygir gibi ifadeler söylemektedirler. Alıcılar buna çok dikkat etmelidirler. Bu bayinin kandırmacası yada bilmemezliğinden kaynaklanmaktadır. Ek gücü sadece taşımada kullanabiliriz. Lütfen traktör alıcısı arkadaşlar bu söylediğim cümleye dikkat etsinler. Bayilerin söylediklerini bunları dikkate alarak dinlesinler. Çevremde bile bu yanılgıya düşen birçok tanıdğım var. 110 hp traktör alıyor. Fakat bayi ek güçü var 120 hp dedi diye traktörünü 120 hp sanıyor. Lütfen bu tür olaylara karşı dikkatli olalım. Biraz uzun oldu. Fakat birkaç arkadaşımızın gözünü açabildiysek ve bilgilendirebildiysek ne mutlu.....

Saygılarımla.....

erkan teşekkür ederim,
yol da giderken 15 km hızı geçtiğinde vede tarlada kuyruk mili çalısırken 2 km hızı geçtiğinde devreye giriyomuş,dediğin gibi yoktan bişey var olmaz,
sonra anlamadığım bir nokta daha jd nin kendi sitesinde 6430 premiumları ecr24 göre 115 bg gösteriyo,türkiye sitesinde ise farklı
buna bi bakabilirmisin,benim konu hakkında pekfazla bilgim yok da,,,

DoYRaNLı link=topic=8148.msg85610#msg85610 date=1224233521' Alıntı:

sevgili kardeşim;

soruna, tarafsız bir teknik adam sıfatıyla düşüncelerimi aktarmak isterim.
dizel motorlarda motorun gücünü artırmak,birkaç modifiye işiyle mümkündür.yeni teknoloji ile donatılmış bir motoru ele alıcak olursak;turbo basıncını değiştirmek,patlatma zamanını değiştirmek,yakıt miktarını artırmak,motor üzerinde pozitif yönde güç artışına sebep olur.ancak bunların her biri uygun şartlar altında gerçekleşirse performans düzgün ve yararlı olabilir...
güç tamamen motorun hacmine,sıkıştırma oranına,yakıt miktarına bağlı olmakla beraber,silindir içindeki elemanların(yanma hücresi,valf ve enjektör) konstürüksüyonuna da bağlıdır.bunlar temelde motorun üretiminden önce dizayn edilir ve bir çalışma esnasında konumu değişmez unsurlardır.bu motorun verimliliği ile alakalıdır.
ancak bir devinim esnasında(çalışma)değişen bazı şartlar motorun performansını etkileyebilir..
örneğin bahsettiğin motor yapısında VGT tipi bir tuboşaj ünitesi mevcut sanırım.eğer böyleyse;çalışma esnasında hava besleme ünitesi(turbo)değişken kanatçık açısına sahipse,motorun güç kaybetmeye başlaması halinde besleme basıncını(turbo)yükselterek motora daha bol ve temiz hava göndererek silindirdeki yanmanın daha yüksek olmasını temin edebilir.bu bir yoldur.bir başka yol patlama zamanını değiştirmek yani patlatma zamanını ileri almak(avans) buda bir yoldur ama belli bir dereceden sonra olmaz.aksi halde güç kazanmak değil kayıplar başlar..
bir başka yolda yakıt miktarını biraz artırmaktır.motor common-raıl yani ortak yakıt yolu teknolojisine sahipse bu üç şartta belli oranda değişebilir.belli kurallar altında.
bu iş tamamen motor işletim sisteminin içindeki yazılımla mümkündür.bu parametreler motorun en verimli şekilde çalışması için hesaplanmıştır.eğer bunlar üzerinde değişiklik yapılır(otomobillerdeki gibi modifikasyon) limitler aşırı oranda değiştirilirse artırılan güce oranla ömür kısalır..çünkü patlama oranı yükseldikçe vuruntu çoğalır.silindir,krank,piston,piston kolu(biyel)ve yataklar üzerinde olumsuz etkiler büyür.ondandırki modifiyeli araçların motor ömrü çok kısadır..
şimdi akıllı güç yönetim sistemi kısaca yakıt miktarını ve giren hava miktarına bağlı olarak püskürtme zamanını değiştirir,motorun gücünün artmasına sebep olabilir.bu bazı firmalarda 5 bazılarında 15 bazılarında 35 hatta daha bile üstü olarak lanse edilmekte.ama nekadarı gerçek bilemem.
şimdi ben mühendislik ilmi yapmadım.ahkamda kesmiyorum,anlattıklarım benim bildiklerim.farklı yorumları arkadaşlardan bekliyorum.belki farklı etkenlerde vardır.bunu bir tez haline getirirsek uzar,uzarda gider.ama çalışma esnasında bunlardan başka şeyleri değiştiremezsiniz...ha değişen yakıt basıncı olur,oda silindire enjektör tarafından gönderildiği için verime direk etkisi olamaz.güç artırımı olsada olmasada motor devrine bağlı olarak basınç zaten artmaktadır.evet raildeki basınç(yakıtın basıncı)işletim sistemi tarafından bilinir ancak yüksek basınç valfi mekanik olduğundan herhangibir surette ona komut edilmez.
biraz uzun oldu ama şu notu eklemeden geçmek mümkün değil..kişisel merakım yüzünden görüştüğüm motor (traktör değil) üreticisi firma yetkilileri ismi önemli deği,ARTI GÜÇ kavramına gülüyorlar..bir motorun üretebileceği reel güçten bahsediyorlar.dolayısı ile onlara göre motorun ürettiği neyse güç odur diyorlar.yani 100 se 100 150 ise 150 yoksa bu 150 ama türboyla bilmem kaç, güç yönetimiyle bilmemkaç,intercoolerla bilmemkaç.böyle bir şeyi kesinlikle kabul etmiyorlar.onların mantığı şu;bu motor traktör üzerinde nekadar güç üretetirse, traktörün gücü o beygir.yani neyse o...
şimdi bende kendi kendime bazen soruyorum...madem 130 hp olabiliyor..neden 115 hp+15 hp diyorsun...direk olarak 130 de olsun bitsin değilmi???
selam ve sevgilerimle.....

ferruh abi , yorumunuzu dikkatle okudum...her şey diploma değil , ben bir mühendis olarak yorumunuzun altına imzamı atarım ....saygılar....

önder çifçi link=topic=8148.msg85751#msg85751 date=1224271788' Alıntı:
sevgili kardeşim;

soruna, tarafsız bir teknik adam sıfatıyla düşüncelerimi aktarmak isterim.
dizel motorlarda motorun gücünü artırmak,birkaç modifiye işiyle mümkündür.yeni teknoloji ile donatılmış bir motoru ele alıcak olursak;turbo basıncını değiştirmek,patlatma zamanını değiştirmek,yakıt miktarını artırmak,motor üzerinde pozitif yönde güç artışına sebep olur.ancak bunların her biri uygun şartlar altında gerçekleşirse performans düzgün ve yararlı olabilir...
güç tamamen motorun hacmine,sıkıştırma oranına,yakıt miktarına bağlı olmakla beraber,silindir içindeki elemanların(yanma hücresi,valf ve enjektör) konstürüksüyonuna da bağlıdır.bunlar temelde motorun üretiminden önce dizayn edilir ve bir çalışma esnasında konumu değişmez unsurlardır.bu motorun verimliliği ile alakalıdır.
ancak bir devinim esnasında(çalışma)değişen bazı şartlar motorun performansını etkileyebilir..
örneğin bahsettiğin motor yapısında VGT tipi bir tuboşaj ünitesi mevcut sanırım.eğer böyleyse;çalışma esnasında hava besleme ünitesi(turbo)değişken kanatçık açısına sahipse,motorun güç kaybetmeye başlaması halinde besleme basıncını(turbo)yükselterek motora daha bol ve temiz hava göndererek silindirdeki yanmanın daha yüksek olmasını temin edebilir.bu bir yoldur.bir başka yol patlama zamanını değiştirmek yani patlatma zamanını ileri almak(avans) buda bir yoldur ama belli bir dereceden sonra olmaz.aksi halde güç kazanmak değil kayıplar başlar..
bir başka yolda yakıt miktarını biraz artırmaktır.motor common-raıl yani ortak yakıt yolu teknolojisine sahipse bu üç şartta belli oranda değişebilir.belli kurallar altında.
bu iş tamamen motor işletim sisteminin içindeki yazılımla mümkündür.bu parametreler motorun en verimli şekilde çalışması için hesaplanmıştır.eğer bunlar üzerinde değişiklik yapılır(otomobillerdeki gibi modifikasyon) limitler aşırı oranda değiştirilirse artırılan güce oranla ömür kısalır..çünkü patlama oranı yükseldikçe vuruntu çoğalır.silindir,krank,piston,piston kolu(biyel)ve yataklar üzerinde olumsuz etkiler büyür.ondandırki modifiyeli araçların motor ömrü çok kısadır..
şimdi akıllı güç yönetim sistemi kısaca yakıt miktarını ve giren hava miktarına bağlı olarak püskürtme zamanını değiştirir,motorun gücünün artmasına sebep olabilir.bu bazı firmalarda 5 bazılarında 15 bazılarında 35 hatta daha bile üstü olarak lanse edilmekte.ama nekadarı gerçek bilemem.
şimdi ben mühendislik ilmi yapmadım.ahkamda kesmiyorum,anlattıklarım benim bildiklerim.farklı yorumları arkadaşlardan bekliyorum.belki farklı etkenlerde vardır.bunu bir tez haline getirirsek uzar,uzarda gider.ama çalışma esnasında bunlardan başka şeyleri değiştiremezsiniz...ha değişen yakıt basıncı olur,oda silindire enjektör tarafından gönderildiği için verime direk etkisi olamaz.güç artırımı olsada olmasada motor devrine bağlı olarak basınç zaten artmaktadır.evet raildeki basınç(yakıtın basıncı)işletim sistemi tarafından bilinir ancak yüksek basınç valfi mekanik olduğundan herhangibir surette ona komut edilmez.
biraz uzun oldu ama şu notu eklemeden geçmek mümkün değil..kişisel merakım yüzünden görüştüğüm motor (traktör değil) üreticisi firma yetkilileri ismi önemli deği,ARTI GÜÇ kavramına gülüyorlar..bir motorun üretebileceği reel güçten bahsediyorlar.dolayısı ile onlara göre motorun ürettiği neyse güç odur diyorlar.yani 100 se 100 150 ise 150 yoksa bu 150 ama türboyla bilmem kaç, güç yönetimiyle bilmemkaç,intercoolerla bilmemkaç.böyle bir şeyi kesinlikle kabul etmiyorlar.onların mantığı şu;bu motor traktör üzerinde nekadar güç üretetirse, traktörün gücü o beygir.yani neyse o...
şimdi bende kendi kendime bazen soruyorum...madem 130 hp olabiliyor..neden 115 hp+15 hp diyorsun...direk olarak 130 de olsun bitsin değilmi???
selam ve sevgilerimle.....

Ferruh ustam çok teşekkür ederim,,kusura bakmayın sizleride yorduk,inanki yazdıklarını okuduktan sonra diyecek başka söz yok,,çok teşekkürler,,,saygılarımla,,,

Bu Tartışmaya acizane bir görüş bildirmek istiyorum. Bu ekstra güç sağlama olayını bizzat yaşamış biriyim. Bunu da 7530 John Deere da yaşadım. Yalnız bu güç sağlama olayı tarlada ağır bir malzeme kullanırken örneğin pullukla ya da cizel pullukla ya da kültivatörle çok zorlandığınızda devreye giren bir sistem değil. Bu yalnızca transport yani yolda römork filan taşırken ya da tarlada kuyruk mili uygulamalarında devreye giren ya da devreye sokabileceğiniz bir sistem. Arkadaşlar sakın ha pullukla çalışırken tam motor stop edecekken ya allah bismillah deyip de 15 beygir kazanacaklarını düşünmesinler. Yine acizane düşüncem bu ekstra güç demek biraz da ekstra yakıt demek galiba. Yani kısaca bunu muhtemelen yeni teknoloji yakıt sistemleriyle yapıyorlar.

tarlada güç artışı sağlanmıyor ...römorkta ve kuyruk milinde sağlanıyor diye algıladım...oysa bir traktörün çalışma saati nin en fazla zamanı tarlada geçiyor...bir traktör güç artışı sağlasın diye , römork ve tarlayı ayırt edebiliyorsa bunun teknolojisini merak ettim ..

Bir yanlış anlama olmuş. Tarlada derken tarlada kuyruk mili uygulamalarında ancak kullanılabiliyor. Pulluğa kuyruk mili takamayız anlamında. Benim kullandığım modelde bir düğme vardı buna basıyorsunuz ve traktör bu moda geçiyor. Kendi kendine ayırdeden bir sistemden bahsetmedim.

güç artişi şimdiki yeni modellerde common rail özelliği olarak geçiyor
yani motorun zorlama esnanısında güç istediği anlarda fazla yakıt vererek 10 15 bg daha yükseltmesini diye biliyorum sonuçta yakıta dayanıyor

ramazanpullu link=topic=8148.msg85851#msg85851 date=1224303919' Alıntı:
yani motorun zorlama esnanısında güç istediği anlarda fazla yakıt vererek 10 15 bg daha yükseltmesini diye biliyorum sonuçta yakıta dayanıyor

değerli paylaşımcı arkadaşım..common rail bir püskürtme sistemidir..güç artışıyla veya artı güçle uzaktan yakından bir ilgisi yoktur..eğer motor işletim sistemi yazılımında böyle bir özellik yoksa common rail başlı başına güç artıramaz...günümüz otomobillerinde ve çekicilerde aynı teknoloji kullanılıyor olmasına rağmen hangi motorlu aracın teknik bülteninde böyle bir ifadeye rasladınız.ne otomobilde ne tır çekicisinde artı güç diye bir özellikten bahsedilmez..kaldıki traktörün motorunu çalıştıran modülle(beyin)otomobil ve tır motorunu çalıştıran modül arasında fark yoktur.saadece hacim ve şekil farklı olabilir.ama mantık ve işlevler aynıdır..kısaca..traktör piyasasının dışında hiçbir araç üreticisi aracında böyle bir özellik olduğunu beyan etmez.. bilgilerinize.....selamlarımla....

ramazanpullu link=topic=8148.msg85851#msg85851 date=1224303919' Alıntı:
belki de kaybettiği gücü tamamlamaya çalısır :)

bilgiler için teşekkürler ferruh abi tm 175 ve tm 190 nın teknik özeliklerinde yedek güç rezervi diye bi yazı var ne demek oluyor yedek güç rezervi saygılar

ramazanpullu link=topic=8148.msg86742#msg86742 date=1224523185' Alıntı:
bilgiler için teşekkürler ferruh abi tm 175 ve tm 190 nın teknik özeliklerinde yedek güç rezervi diye bi yazı var ne demek oluyor yedek güç rezervi saygılar

sevgili kardeşim;

yukarıdaki yazılarımda teknik olarak bildiklerimi aktarmaya çalıştım.bunlar benim bildiklerim.belki bilmediklerim içinde böyle bir özellik vardır..ancak bahsettiğin mekanik püskürtme sistemine sahip bir motorda nasıl bir yedek güç vardır,nezaman hangi şartlar altında devreye girer bilemem.bilenler ilgilenir,yorum yaparlarsa bizde öğrenmiş oluruz.kısacası biri bir kuyuya bir taş atıyor..birileride taşı çıkarmaya çalışıyor..acaba taş varmı?bence konunun özü bu..eğer bunun ötesinde birşeyler daha yazılmaya kalkılsa saldırı başlıyacağını şimdiden hissetmemek mümkün değil.bunu beyan eden kuruluşlara,imalatçılara sormak lazım..yedek güç motorun neresindedir?nezaman kullanılabilir,ne yapmak gerekir?ben bugüne dek birçok makinaya ait kullanma kılavuzu,operatör kitabı okudum bu özellikle ilgili tek bir satır görmedim..yeni nesil motorların ne yaptığını anlattım..mekanik motorun bu işi nasıl yapabildiğini üreticilerine sormak gerek diyorum.... selam ve sevgilerimle

Ben yukarıdaki tartışmadan ayrı olarak şunu belirtmek isterim. Common rail yakıt sistemlerinin ekstra güç sağladığını söyleyen arkadaşlara kesinlikle katılmıyorum. Common rail başlı başına bir yakıt sistemi ve bu ekstra gücü sağlayan şey bu sistemdir demiyorum. Ama bazı traktör firmalarında ve değişik modellerinde tekrar söylüyorum her durumda değil bazı durumlarda traktörün çekişini arttıran bir sistem var. Bunu da bizzat kullanmış ve denemiş biri olarak söylüyorum. Bunu test ederken de traktörün arkasında 23 ton civarında bir yük vardı. Ekstra güç kavramı yedek güçten daha doğru bir kavram diye düşünüyorum.

diomedes link=topic=8148.msg86890#msg86890 date=1224532953' Alıntı:
Ben yukarıdaki tartışmadan ayrı olarak şunu belirtmek isterim. Common rail yakıt sistemlerinin ekstra güç sağladığını söyleyen arkadaşlara kesinlikle katılmıyorum. Common rail başlı başına bir yakıt sistemi ve bu ekstra gücü sağlayan şey bu sistemdir demiyorum. Ama bazı traktör firmalarında ve değişik modellerinde tekrar söylüyorum her durumda değil bazı durumlarda traktörün çekişini arttıran bir sistem var. Bunu da bizzat kullanmış ve denemiş biri olarak söylüyorum. Bunu test ederken de traktörün arkasında 23 ton civarında bir yük vardı. Ekstra güç kavramı yedek güçten daha doğru bir kavram diye düşünüyorum.
Extra gücü açabilirmiyiz,eğer extra güç varsa bunu neden sürekli olarak sunmuyolar,,Teşekkürler,,

Ben teknik konulara çok hakim biri değilim. Ama bu ekstra gücün her daim sağlanması durumunda bazı tehlikelerin olduğundan bahsedilmişti. Bu yüzden bu ekstra gücü her zaman sunamıyorlarmış.

arkadaşlar motorun içinde tekrar motormu var.Güç neyse odur.Kanmayın dikkat........
VERDİĞİZ BİLGİLERE TEŞEKKÜRLER

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...