Hepimizi İlgilendiriyor! Ortak Makine/Ekipman Alımı/Tedariği Meselesi

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

Konuyu bikaç kere farklı başlıklarda tartıştık, sağolsun Murat abi ithal makineleri/ekipmanları bile toplu alırsak yerli fiyatına getirebileceğimizi anlattı, epey konuşlandı..

Bu aşamaya gelmek çok kolay değil belki ama başlangıç olarak;

*Hiç değilse diyelim önümüzde Konya fuarı var.. şimdiden şöyle bi liste yapılsa kim ne almayı düşünüyorsa toplanılsa ve birlikte pazarlık edilip alınsa,

*Tıpkı geçen konuşulan toplu/anlaşmalı mazot gibi en az %10-15 karlar/indirimler olur

*Hiç olmazsa forumda 'almayı düşünüyorum' başlığı altında bi yer açsak ve orada bi listelemeye geçsek

*Fuardan fuara bile bu işi hayata geçirebilsek ÇOK kazançlı çıkılabilir..

*Şimdi 1 pullukla 5 pulluğu almak bir olur mu.. düşünün farkı..

*Hepimiz/herkes denk gelmeyebilir ama 3-5 kişi bile bu işi başarırsa bi ufuk/çığır açılır..

Forumun bunu başarabileceğine de gönülden inanıyorum, selam&saygı..

Ynt: Hepimizi İlgilendiriyor! Ortak Makine/Ekipman Alımı/Tedariği Meselesi

Fehim abi evet başka benzer konular var..

Ancak artık bismillah deyip bi ucundan başlayalım diye açtım..

Yani diyelimki en yakın fuar neyse o ara bişeyler alacak olan varsa hiç olmazsa birlikte alsınlar derim..

*Alparslandan ön yükleyici için kar küreme/tesviye ataşmanı düşünüyom mesela bende..

*Pulluk konusunda henüz kararsızım..

yakıt konusu olabilir mantıklı ama bu ortak makina olayı sahısla yürümez denetleme gerek yoksa anlaşmazlıklar olur hoş olmayan sonuçlar ortaya çıkar bu denetlemede trakkulup tarafından olmalı ama şuanki kosullar uygun değil maddi yönden desteklem olmadan yürümez . yani bu işin zamanı değil. Şahsi düşüncem

MehmetGngr link=topic=72579.msg842591#msg842591 date=1391799816' Alıntı:
yakıt konusu olabilir mantıklı ama bu ortak makina olayı sahısla yürümez denetleme gerek yoksa anlaşmazlıklar olur hoş olmayan sonuçlar ortaya çıkar bu denetlemede trakkulup tarafından olmalı ama şuanki kosullar uygun değil maddi yönden desteklem olmadan yürümez . yani bu işin zamanı değil. Şahsi düşüncem

Konuyu yanlış anlamışsın kardeş.Makina ortak alınmayacak, makina alırken ortak birleşilip toplu alım için pazarlık yapılacak. Yani diyelim sen pulluk alacaksın bende alacağım.Fuarda pulluk atıyorum 3000 lira sen pazarlık yaptın 2800 e aldın ben yaptım 2750 ye aldım. Şimdi bu konudan haberdar olup beraber pazarlık yapsaydık iki pulluk için, tanesini 2500 e alırdık

omeryucel link=topic=72579.msg842594#msg842594 date=1391800215' Alıntı:
Konuyu yanlış anlamışsın kardeş.Makina ortak alınmayacak, makina alırken ortak birleşilip toplu alım için pazarlık yapılacak. Yani diyelim sen pulluk alacaksın bende alacağım.Fuarda pulluk atıyorum 3000 lira sen pazarlık yaptın 2800 e aldın ben yaptım 2750 ye aldım. Şimdi bu konudan haberdar olup beraber pazarlık yapsaydık iki pulluk için, tanesini 2500 e alırdık
ha ben yanlış anlamışım k.bakma öyle güzel olur mantıklı

Teşekkürler Ömer kardeşim aynen..

Fuar buluşmaları zaten forumca az-çok yapılan bişey.. dediğim şu.. alacağımız ekipmanları fuara ve forumdaşlara denk getirip birlikte peşin almak..

Kabaca diyelimki;

Pulluk 5000 tl
Fuar indirimi 4500 tl
Peşin indirimi 4000 tl
2-3 adet birlikte alım 3500 tl diyelim... 5000 nire 3500 nire :)

Ha aynı ekipman olması da şart değil... aynı firma yada bayiden farklı ekipmanlara da toplu pazarlık edilebilir..

Aklıma ilk gelen forumda alacağım ekipmanlar diye bi tablo olsa...

Ekipman adı/üretici firma diye.. mesela zaman zaman ora dolsa.. baktıkki aynı firmadan 3-5 kişi almayı palnlıyo.. hemen iletişime geçilse ve birlikte toplu alınsa..

Fuardan fuara denk gelecek tamamdır...

Para dereden toplanmıyo epey karımız olur derim..

3-5 kişilik küçük işbirlikleri.. inşallah zamanla topluca ekipmanda ithal ederiz :)