Danelik mısır ve arpa ile ilgili sorularım...

Danelik mısır ve arpa ekmeyi düşünüyorum ama daha önce hiç ekmedim bunlar izmir bölgesinde ne zaman ekilir ne zaman daneler tarladan alınır ve silajlıktaki kadar bakım ister mi cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler...

Ynt: Danelik mısır ve arpa ile ilgili sorularım...

İllaki cevap veren olacaktır biraz sabretmek lazım.İzmir için ben konyadan ne desem boş izmirdeki arkadaşların cevabı işine yarar o yüzden sabret cevap gelir...

Ege için çok net konuşamam ama.. arpa bitmeyen tarla yoktur, burda baharda ekmek zorundayız, kara-kışa dayanamıyo çünkü..

Eğer orda kış ÇOK sert değilse güzlük ekmek her zaman daha iyi, verimlidir..

Arpa çok rahat, basit emeksiz bi ürün.. Mısır daha fazla özen emek ister..

Tabi yörenizden bilgi almak daha iyi..

Nisan ortalarna doğru hava rayına oturur burda mısırlar o zaman ekilir toprak tava geldğnde... hasat zamanı çeşite göre farklılik gösterir tohum önemli...

arpa ekim kasım aylarında buğdaylardan bir kaç hafta önce ekilir.
danelik mısır ise mart sonu ve nisan ayı içinde ekilir.hava şartları durumuna göre değişebilir.
izmir de danelik mısırda en iyi verim pıoneer d24 ve p1921 çeşidinden alınır hüseyin kardeşim.

Cihan_özece link=topic=72636.msg843443#msg843443 date=1391896732' Alıntı:
arpa ekim kasım aylarında buğdaylardan bir kaç hafta önce ekilir.
danelik mısır ise mart sonu ve nisan ayı içinde ekilir.hava şartları durumuna göre değişebilir.
izmir de danelik mısırda en iyi verim pıoneer d24 ve p1921 çeşidinden alınır hüseyin kardeşim.

Bana kuru tarıma uyum sağlayabilecek ikinci mahsul tanelik mısır bilgisi lazım. Bu bilgiler tohumun marka modeli açısından yardımcı oldu. Bir ara bir başlık açıp enine boyuna irdelemek lazım.

İzmir Akdeniz iklimine sahip olduğuna göre,Danelik mısır olarak pioneer-dekalb-kws-syngenta gibi bir çok firmanın bir çok çeşidi denenebilir.ben pioneer ektiğimden bu marka üzerinden yola çıkalım:
Ekim zamanı hava durumuna göre şubat sonu mart içidir.Tarla su duran bir yapıya sahipse 1575,su tutmayan bir tarla ise 1921 tavsiye ederim.Dekara 40kg 18-46 ya da 50 kg 20.20.0 atın.2-3 kez çapalama işlemi yapın.Yabani ot,pas,kırmızı örümcek gibi zararlılar için duruma bağlı olarak 2-3 kez ilaçlama yapılır.İlki ürün henüz yeni çıktığında,ikincisi traktör artık tarlaya giremeyecek kadar büyüdüğünde,3.sü ise leylek bacak diye tabir edilen yüksek tekerli traktör ile koçan tuttuktan sonra.Ortalama 10-12 günde 1 kez sulayın.Mümk

İzmir Akdeniz iklimine sahip olduğuna göre,Danelik mısır olarak pioneer-dekalb-kws-syngenta gibi bir çok firmanın bir çok çeşidi denenebilir.ben pioneer ektiğimden bu marka üzerinden yola çıkalım:
Ekim zamanı hava durumuna göre şubat sonu mart içidir.Tarla su duran bir yapıya sahipse 1575,su tutmayan bir tarla ise 1921 tavsiye ederim.Dekara 40kg 18-46 ya da 50 kg 20.20.0 atın.2-3 kez çapalama işlemi yapın.Yabani ot,pas,kırmızı örümcek gibi zararlılar için duruma bağlı olarak 2-3 kez ilaçlama yapılır.İlki ürün henüz yeni çıktığında,ikincisi traktör artık tarlaya giremeyecek kadar büyüdüğünde,3.sü ise leylek bacak diye tabir edilen yüksek tekerli traktör ile koçan tuttuktan sonra.Ortalama 10-12 günde 1 kez sulayın.Mümkünse damlama sistemi yapın.Üst gübresi olarak dekara 50 kg üre kullanın.Bu sistemle Ağustos sonu mahsulünüzü biçer dekara 1000-2000kg arası verim alırsınız.Yani en azında bizim buralarda verim bu aralıkta.Arpa kasım ayı içerisinde ekilir.En vefakar hububattır.Ne verseniz kabul eder,nazlanmaz.Tabana 20kg 20.20.0,üste 20 kg 33 nitrat ile olayı kapatabilirsiniz.Bir de şifan ve pas ilacı atarsanız güzel olur.Şimdilik aklıma gelenler bunlar.Umarım yardımcı olabilmişimdir.