EĞİMLİ TARLA SORUNU

arkadaşlar bu tarlaya yağmur biraz hızlı yağsa sular yol yapıyor toprağından ve eğiminden 2 ay önce sürdüm dün de karıştırdım eğimin ortasına bir set mi yapsam pullukla acaba

Ynt: EĞİMLİ TARLA SORUNU

eğime paralel karık çekmek istiyom ama tutunamıyorum traktörle ne yapıcam şaşırdım buraya ayçiçeği ekiceğim 4 çeker bir traktör tutuna bilirmi acaba eğim baya fazla toprakta gevşek

Aynı durum benım tarlamda da vardı. Dagın yamacında resmen. Tarlaya sel vurdugunda olusan yarıklardan dolayı traktörü uçurmustum. En guzelı tarlanın ust tarafına egime parelel olacak sekılede en az 1mt cıvarı kanal açacaksın sonra bu kanalı toprak dolmaması ıcın dıbıne tarladakı taslardan at hem tarlanın taslarını temızlemıs olursun hemde derın kanalınının toprak tutması gecıkir. 2 3 senede bir temızlersin gelen ınce toprakta verım acısından yuksek oldugu ıcın tarlaya dagıtır verımını yukseltırsın. Tabı zor birsey ama ben 25 dekar tarlayı böyle kurtardım. Surum yaparken tek yön surdugum bir tarlaydı düsun artık sen nasil bır tarla oldugunu.

eğimin tarla açısından son noktasına yani su ile toprağın tarlanı terk ettiği yeri yükseltmelisin (pullukla ters evlek olabilir)erozyon sorunu için , eğime zıt(fotoda sürüm şekli gibi) yani yanlamasına evlek başına bir yada iki derin çizi(tek pulluk olabilir)bu tarlanın daha fazla su tutmasını ve sızan suyun şiddetini yani toprak sürüklemesini azaltacaktır.denenmiş ve halla kullanılmata olan bir yöntemdir. kolay gelsin

Sunu söylemeyı unutmusum. Tarlana mutlaka egıme parelel olacak şekilde Traktörünun çekebilecegi en son yerıne kadar dıppatlatan çek. Tarla tabanınında su yolu açarsan verımın yuksek olur ve asırı su tabana iner.

lgere link=topic=72651.msg843598#msg843598 date=1391937700' Alıntı:
arkadaşlar bu tarlaya yağmur biraz hızlı yağsa sular yol yapıyor toprağından ve eğiminden 2 ay önce sürdüm dün de karıştırdım eğimin ortasına bir set mi yapsam pullukla acaba
Ha bide bu tarlayi parelel dört ceker ile her türlü sürersn sadece ekipmani az ufak tak yetrli