İkinci damper çıkışı (Yardım)

Arkadaşlar geçtiğimiz günlerde yeni bir ilaç makinesi aldım. Yükseklik ayarı pistonlu ve piston da çift hortum var. benim traktörde tek çıkış var. Ben şimdi size yağın geri dönüşü için nasıl bir değişim yaptırmam gerekli olduğunu soruyorum ? yağın dönüşü olsun kullanımdaki zorluklar çokta önemli değil.

Kırmızı İşaretli alana bir çıkış daha ekletsem hallolur mu ?

Bu da Bonus olsun :D :

Ynt: İkinci damper çıkışı (Yardım)

İşaretlediğin yere 2. bir hortum bağlayabilirsin. Sistem itibarı ile zor bir kullanım olacaktır, yalnız yapacak başka bişey tok. En iyisi 1000 TL verip harici damper valfi ve pompasını bağlatmak. 266 g, 2.060 ların gibi.:)

nailyetek link=topic=72652.msg843629#msg843629 date=1391945242' Alıntı:
İşaretlediğin yere 2. bir hortum bağlayabilirsin. Sistem itibarı ile zor bir kullanım olacaktır, yalnız yapacak başka bişey tok. En iyisi 1000 TL verip harici damper valfi ve pompasını bağlatmak. 266 g, 2.060 ların gibi.:)
sağolasın nail abi okadar masrafa girmeye gerek yok kısmetse kral gidici :) o hortumu parçacıdan alıp ben bağlayabilr miyim bi ayar gerekir mi ?

kRnbL_59 link=topic=72652.msg843635#msg843635 date=1391945672' Alıntı:
sağolasın nail abi okadar masrafa girmeye gerek yok kısmetse kral gidici :) o hortumu parçacıdan alıp ben bağlayabilr miyim bi ayar gerekir mi ?
Parçacıda hazır bulunmayabilir, diğer hortumu sök ve en yakın hortumcuda o işi çözersin. Sadece dirsek orjinali gibi olmuyor, 90 derece eğimli başka bir dirsek bağlıyorlar. Yalnız mutlaka diğerini götür dişleri farklı olursa takamazsın.

nailyetek link=topic=72652.msg843641#msg843641 date=1391945927' Alıntı:
Parçacıda hazır bulunmayabilir, diğer hortumu sök ve en yakın hortumcuda o işi çözersin. Sadece dirsek orjinali gibi olmuyor, 90 derece eğimli başka bir dirsek bağlıyorlar. Yalnız mutlaka diğerini götür dişleri farklı olursa takamazsın.
Tamamdır nail abi sağolasın. Salıcaz hidrolikleri aşağı ona göre vericez ayarı :)

çift çıkışa gerek olmaya bilir.piston arka kollarda sadece yükseklik ayarında kullanılıyorsa,tek çıkış yeterli olur.pistonun aşağıya hareket veren hortumu sökünüz.içindeki yağ bikere boşaldımı bidaha sıkıntı olmaz.kol aşağıya kendi ağırlığıyla iniyor.

zafer ozan link=topic=72652.msg843695#msg843695 date=1391951835' Alıntı:
çift çıkışa gerek olmaya bilir.piston arka kollarda sadece yükseklik ayarında kullanılıyorsa,tek çıkış yeterli olur.pistonun aşağıya hareket veren hortumu sökünüz.içindeki yağ bikere boşaldımı bidaha sıkıntı olmaz.kol aşağıya kendi ağırlığıyla iniyor.

Kalbimiz birmiş. Aynı şeyi söyleyecektim.

Bizde çift pistonlu ot tırmığında aynı sorunu yaşadık. En basit ve kesin çözüm altçaltma için yağ basan hortumu sökmek. İlaçlamayı sıfır aldıysan zaten içinde yağ yoktur. On numara çalışıyor şimdi.

kRnbL_59 link=topic=72652.msg843889#msg843889 date=1391967358' Alıntı:
iyide agalar habire yağı motordan alıcak bu sefer motordaki yağı azaltçak daha büyük masraf olur bu.. :s

Piston yağı alacak, evine mi götürecek:) Hidrolik pistonlar açılırken (boyutuna göre) 3-5 litre yağ alır, inerken yine aynı kanaldan tekrar geri verir. Devamlı yağ almak diye birşey yok yani.

Ayrıca senin için en iyi çözüm de bu. Hem bedava, hem de (kollar kendi kendine inebiliyorsa) diğerleri çözümler gereksiz olur.

kRnbL_59 link=topic=72652.msg843906#msg843906 date=1391968143' Alıntı:
alçaltmak için kullanılcak hortumu söktükten sonra o delikten yağı dışarı atmıcak mı ? dışarı attıktan sonra kıymeti yok yapılan işin :/

Bir gram dahi yağ atmaz. Hic endiselenme.

O iki hortum da digerinden bağımsız olarak çalışabilir sekilde uretilmistir. Ustteki hortumdan gelen yag kolları aşağıya basar. Alttaki hortumdan gelen ise tam tersini yapıp kollari yukarı kaldırır. Hepsinden önemlisi iki hortumda bulunan yağlar birbirine karışmaz. Arada baglanti yok. Alttan uste yada ustten alta yag geçişi yok yani.

Peki sen ne yapacaksın?
Sen once ustteki hortumu, pistona bağlanan noktadan, normal bir anahtarla sök. Alttaki hortumu da traktörün hidrolik çıkışına bağla. Hepsi bu kadar.

Damperi kaldırdığında kollar piston sayesinde yukarı çıkar, damperi indirdiğinde ise kendi ağırlığı ile aşağıya iner.

Burda iki onemli nokta var ama.

1-) Kolların kendi ağırlığı ile aşağıya inebilmesi icin kolları bagli oldugu kanalın (ray yada kızak da derler) yağlı olması lazim.
2-) Hangi hortumun sokecegini kesin söyleyebilmek icin piston ve kolların biraz daha iyi ve net bir fotografını koyman lazim. Yukardaki resme gore üst hortumun sökülmedi gerekiyor ama sen yine de bir iki foto daha koy.

kRnbL_59 link=topic=72652.msg844253#msg844253 date=1392033760' Alıntı:

Makinenin arkası fazla teferruatlı olduğundan bu kadar çekebildim..

Pistonun bağlantı noktaları fotoğraflarda tam görünmüyor.

Sen en kesin yöntem olan deneme yanılma yoluyla bulacaksın. Dediğim gibi üstü sök, alt hortumu bağla. Damperi hafif yokla. Kalkıyorsa iş tamam. Ha yok iniyorsa tam tersi. Bu sefer alt hortumu sök, üst hortumu traktöre bağla. Bu kadar basit.