Sen Tanımazsan Onlarda Sana Geçiş Belgesi Vermezler...
Görüşülecekmiş Falanmış Filanmış Sezon Bittikten Sonra Ben İflas Bayrağını Direğe Taktıktan Sonra...


http://www.haberler.com/1-hafta-daha...629269-haberi/

İhracat yüklerini Bulgaristan üzerinden götürmek isteyen TIR sürücüleri dozvola (yol geçiş belgesi) olmadığı için Kapıkule Sınır Kapısı ' nda bekletiliyor. Özellikle yaş meyve sebze ürünlerinde bozulmalar başlarken Antalya İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı 'Fiyatlar etkilenmeye başladı. Domatesin üretici fiyatı düştü. Bu krizin 1 hafta daha sürmesini düşünmek bile istemiyorum' diye konuştu.

Bulgaristan ile baş gösteren TIR krizi devam ederken, özellikle yaş meyve ve sebze ile kesme çiçek ihracatı yapan ürünlerin bekleme nedeniyle risk altında olduğu belirtildi. İhracat yüklerini Bulgaristan üzerinden götürmek isteyen TIR sürücülerinin dozvola (yol geçiş belgesi) olmadığı için Kapıkule Sınır Kapısı ve yakınlarındaki TIR parklarında bekleyişi sürerken, bu araçlarda yüklü ürünlerin risk altında olduğuna dikkat çekildi. Günlerdir Kapıkule ' de bekleyen TIR ' lar arasında özellikle yaş meyve ve sebze ürünlerinde bozulmalar başladığı belirtiliyor.

Antalya İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı yaş meyve sebze ve kesme çiçek ürünlerinde bozulmaların meydana geldiği, şu an oluşan zararın boyutu hesaplanamamakla birlikte sınırda bekleyen 500-600 civarında TIR ' ın risk altında olduğunu belirtti.

Mustafa Satıcı 'Krizin uzaması halinde bu TIR ' lardaki ürünlerin yüzde 5 ' i mi 50 ' si mi telef olur bunu şimdiden söylemek zor. Şu an TIR ' ların kimisi geçti ama kimisi de bekliyor' diye konuştu.

DOMATES FİYATINI ETKİLEDİ
'Krizin bir hafta daha sürmesini düşünmek bile istemiyorum' diyen Mustafa Satıcı ihracatçıların krizin çözülmesini bekleyerek daha fazla mal göndermediğini ve beklemeye geçtiğini belirtti. Satıcı bu durumun bazı sebze meyve gruplarında fiyatları etkilediğini belirterek 'Özellikle domateste fiyatlar düştü. Domateste normalde 1.5-2 TL olan üretici fiyatları 1 TL ' nin altına düştü. Bu üreticinin maliyetini karşılamaktan uzak bir rakam. Bu krizin oluşması fiyatlarda bozulmalara yol açıyor. Bu krizin 1 hafta daha süreceğini düşünmek bile istemiyorum. Görüşmeler devam ediyor umarım sıkıntı aşılır' diye konuştu.