Kürek ile çalışma.

Sevgili Dostlar;Geçen perşembe günü köydeki evin ve ahırın etrafında bahar gelip otlar çıkmadan bir temizlik yapalım dedik.Bendeniz eski usule uygun olarak kürek,dirgen ve el arabasını hazır ederek başladım işe.Bir arabayı yükle,götür dök. iki,üç,dört... derken tiz bir ses duyuldu; Berkeeeee!!! ??*-s Efendim Hanım? Ya hu canım sen şu eşyaların yerleştirilmesine yardım etmeyecek miydin?Kadın başıma kocaman çekyatları kaldıramıyorum işte!Hem bak Mehmetcan(benim amcaoğlu) ne diyor.'Bizim kürek ile bu iş 20 dk. sürmez.' diyor.Tamam hanım dövme beni ne olur geldim işte! : ' ( Lan Mehmetcan icat çıkardın başıma!git motora tak gel şu küreği çabuk! noo*-*- Zaten Mehmetcan ' ın Allahtan aradığı da o ya neyse.Motor sürsün de nasıl sürerse sürsün. ))) Hanımın sözlerini emir telakki ettikten sonra başladık kürek ile temizliğe.Bir iki acemice denemeden sonra öz güvenim arttı tabi.Kendi kendime 'Umut Özkan ' dan neyin eksik birader,senden kepçe operatörü bile olur deyip;eski kuyuyu körlemeye başladım.Yıllardır ihmal edilen bahçede istilacı bir ağaç cinsi türemiş ki,ocaklardan yırak.Amazon ormanı mübarek.Kökünün,dalının değdiği yerden ışkın veriyor.Bir de hayvan gübresi sermiş bizim amcaoğlu oooh bitkiler bayram etmiş.O ağaçları temizleyeyim derken çizeli iki defa kırmıştım zaten.Her taraf kök. Şöyle bir sert vurayım hele küreği dedim ve indirip bastım gaza.Sonuç hüsran.ÇAT! diye bir ses ve baktığımda kök sapasağlam.Olan bizim küreğe olmuş,ortakol kırılmış,yan destekler yamulmuş.Ortakol kırılınca hidrolikle kalkmıyor tabi.Çağırdık kaynakçıyı yaptırdık ama köyde adımız vukaatlıya çıktı. :) Nasipse bahçeyi telleyip zeytin ve meyve ağaçları dikeceğim.Video ve fotoları becerebilirsem (Ömer Faruk Koç Kardeşimden öğrendiğim kadarıyla) atacağım.Keyifli seyirler.

Ynt: Kürek ile çalışma.

Kolay gelsin :)

Hafriyat işlerini seyretmesi zevkli yapması zor, dikkat ister..

Hidromeği ilk aldığımızda İLK iş olarak bi kök işi çıktı, korka korka zar zor 2 saatte söktük.. şimdi günde 100 kökü zorluyoz :)

Genede ağaç kökü dedimi bi durup düşüncen.. :)

Bu arada isterse paletli kepçe olsun limitleri zorlamak lazım.. kışın bura çok sert yerle-toprak bile dondu.. bi kepçeci arkadaş kova yere işlemediğinden zorlamış arka bomu dirsekten kağıt gibi yırttı yama-kaynak attılar..

Bu arada orda 'Oşgın' burda da 'Işgın' derler.. :)

ibrahim_11 link=topic=72691.msg844242#msg844242 date=1392032336' Alıntı:
kolay gelsin geçmiş olsun
teşekkür ederim.
ismail_17 link=topic=72691.msg844243#msg844243 date=1392032390' Alıntı:
Çift çeker traktör başka , kollamak istiyor ekipmanı, kırar koparır yoksa, istilacı ağaç bazen isteniyor orman olsun her taraf, bazen istenmiyor, kolaygelsin.
Teşekkür ederim abi.O an traktör çiftçekerde değildi.Bir ara amcaoğlu çiftçekere almış,ben binince tekrardan tekçekere almıştım.Limitlerini zorladım galiba ekipmanın. :)
YUSUFTUYLUOGLU link=topic=72691.msg844244#msg844244 date=1392032495' Alıntı:
Teşekkür ederim abi.
koparanlı 80.4 servet link=topic=72691.msg844246#msg844246 date=1392032631' Alıntı:
Geçmiş olsun...
Teşekkür ederim.
GENÇ EYMIRLİ link=topic=72691.msg844247#msg844247 date=1392032748' Alıntı:
geçmiş olsun bu tür işlerde tek çekerde kullanırsanız daha ıyi sonuç vereceğinı düşünüyorum
Teşekkür ederim.Zaten tek çekerdeydi :(
üçemli link=topic=72691.msg844250#msg844250 date=1392033098' Alıntı:
Kolay gelsin abi geçmiş olsun.traktör güçlü olunca arkasındakine acımamış.
Teşekkür ederim.evet maalesef öyle oldu.
cebrail68 link=topic=72691.msg844251#msg844251 date=1392033201' Alıntı:
Kolay gelsin.Maşşaallah traktor güzel .geçmiş olsun.
Teşekkür ederim Cebrail.Daha iyileri sizlerin olsun.
UÖZKAN.77 link=topic=72691.msg844325#msg844325 date=1392042147' Alıntı:
Kolay gelsin :)

Hafriyat işlerini seyretmesi zevkli yapması zor, dikkat ister..

Hidromeği ilk aldığımızda İLK iş olarak bi kök işi çıktı, korka korka zar zor 2 saatte söktük.. şimdi günde 100 kökü zorluyoz :)

Genede ağaç kökü dedimi bi durup düşüncen.. :)

Bu arada isterse paletli kepçe olsun limitleri zorlamak lazım.. kışın bura çok sert yerle-toprak bile dondu.. bi kepçeci arkadaş kova yere işlemediğinden zorlamış arka bomu dirsekten kağıt gibi yırttı yama-kaynak attılar..

Bu arada orda 'Oşgın' burda da 'Işgın' derler.. :)
Teşekkür ederim.Kök sökmek gerçekten de zormuş.Bizim burda da 'ışkın' derler ama ben 'oşgın'yazmışım :) Düzelteyim hemen.
jura link=topic=72691.msg844329#msg844329 date=1392042705' Alıntı:
Kolay gelsin geçmiş olsun traktörler güçlü olunca ekipman dayanmıyor
Teşekkür ederim.

kara perşembe :D
hemşo kolay gelsin
bende o gün orada olabilirdim ama kısmet degilmiş :(
valla dolu bir gün geçirmişsin hemşo msjın fotograflar ve video gayet açıklayıcı ve güzel olmuş
yalnız sen böle hanımdan çekinme yaw izin verme yengemizin seni korkutmasına :D
bak bende bekarım sen böle konuşursan ben evlenmeye korkarım
çukurova erkegi biraz taş fırın olmalı :D
hanım köylü derler valla :D
ama unutmadan söyelyim yigidi öldür hakkını yeme derler ya o misal yengemiz san iyi bakmış valla hemşo senin göbek falan epey ilerlemiş :D
buarada hemşo videolardan anladıgım kadarıyla sana bir tek çeker traktör şart 90 böle işlere biraz büyük ve hantal kalıyor
ama şuda var senin bu makina birde kabinli olsa tadından yenmezmiş sanada yakışırdı hemşo
hem küçü ksorunalrı dert etme yeri gelir kırılır yeri gelir bükülür saglık olsun bliyorsun en iyi ögrenme yöntemlerinden biridir yaşayarak ögrenme :)

birde şatıla sanırım pek alışamamışsın arada elin boşa gitti birkaç defa birde debriyajla kullandın gibi geldi :D

Abi Kolay Gelsin Ve Geçmiş Olsun Arada Oluyor Böyle Kazalar :) Bizim Tesviye Küreği de Baya Eğildi Büküldü 2 Senedir, Düzeltmek Gerekiyo :D
Traktör Büyük Oldugu Zaman Hiç Acımıyor Kırıyor Veya Eğiyor Abi Dikkat Etmek Lazım...
Bu Arada Paylaşım İçin Faydam Olduysa Ne Mutlu Bana ;)

2. Videoda İzlediğim Kadarıyla Küçük Bi Düşüncemi Dile Getirmek İstiyorum...

Traktörle Geri Geri İş Yaparken Arkaya Sağdan Bakmak Traktörün Kontrolleri Sağda Oldugu İçin Sağ El O Kontrollerde Sol El de Direksiyon Ve Shuttle ' da Kullanmak Daha Kolay Olur Bence Abi ;)