dikkat önemli bir konu,bankaların oyunu...

Gülhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2008 yılında bankaya 'kefen parası' için 640 lira para yatırdığını ve daha sonra aynı yıl sadece 90 lira para çektiğini söyledi.

Kendilerine gelen hesap ekstresinde 2009 yılında 537 lira görünen paranın, 2011 yılında sıfırlandığını ifade eden Gülhan, şöyle konuştu:

'Vefatımda çocuklarımın elinde para olur, olmaz düşüncesiyle 2008 yılında bankaya ' kefen parası ' olarak yatırdım. Daha sonra ben bankaya hiç gitmedim. Paramı kaybetmişler. ' Paran yok ' dediler. Ne yapacağımı bilemedim, şaşırdım kaldım. Oğlum şimdi paramı tekrar alabilmek için uğraşıyor. Babam, Çanakkale ' de savaşmıştı. Gazi olarak geldi, gazilik maaşı bile alamıyorum. Hükümetimizin verdiği 3 aylıkla geçimimi sağlıyorum. Ben paramı istiyorum, bu para elimde harçlıktı, kefen paramdı. Paramı bana geri versinler. ' '

'Hukuki çerçevede hakkımızı arayacağız'

Gülhan ' ın yanında yaşadığı oğlu Nurettin Gülhan da annesinin kefen parası olarak biriktirdiği parayı bir bankada hesap açtırıp yatırdığını hatırlattı.

Banka hesabı açılırken kendilerine bir açıklama yapılmadığın savunan Gülhan, şunları söyledi:

'Aradan zaman geçti, annem bana ' bankada bir hesabım vardı, araştırır mısın? ' dedi. Bunun üzerine bankaya gittim, sözlü olarak hesabın akıbetini sordum. Bana cevap veremediler. Daha sonra annemin adına bankanın Kütahya şubesine yazılı dilekçeyle müracaat ettim. Başvurumun ardından bir yıl kadar bekledim. Yine cevap alamadım ve bu kez de bankanın İstanbul ' daki genel müdürlüğüne dilekçe yazdım. Bankadan adresimize hesabımızla ilgili bir ekstre geldi. Ekstrede, hesabımızda para olmadığı, belgeyle bildirildi. Ekstrede annemin hesabında, banka ' hesap işletim kesintisi ' adı altında ücret alınmış. Bunun kanunen uygun olup olmadığını bilmiyorum. Elimdeki belgelerle hukuki çerçevede hakkımızı arayacağız. ' '

Banka yetkilileri de konuyla ilgili vadesiz hesapta yapılan kesintilerin tamamen yasal olduğunu ve bu hesabın verildiği sırada yapılan sözleşmede de bu bilgilerin yer aldığını savundu.

Kaynak: AA

Ynt: dikkat önemli bir konu,bankaların oyunu...

2 yıl önce Akbank ' a yatan 280 TL paramı 2 yıl sonra yani 2013 te hesap kapatmaya gittiğimde öğrendim. Hesabımı kapatırken dekont imzalattılar 160 TL diyerek. Bu borç mu dedim hayır biz ödeyeceğiz dediler. Paranın tamamı 280 TL imiş 2 yılda 120 TL kesmişler. 160 ödediler. Gerçi havadan gelmiş gibi oldu ama 2 yıl daha uğramasam o parada gidecekmiş.
Bir keresinde ise Ziraat ' e bir miktar para yatırdım emaneten 15 gün sonra çekmeye gittiğimde hesap işletim ücreti kesmişler. 6 aylık için 65 TL. Parayı hesapta gördüğü an kesiyor. O yüzden kullanmadığınız hesapları kapatmanız menfaatiniz icabı. Yeni açılan hesaplarda ise 1 yıl hesap işletim ücreti yok.

Ynt: dikkat önemli bir konu,bankaların oyunu...

iki yıl önce mta sondajı için yarım dönüm yerimi taşaron firma kiraladı. 400 tl için hesap numaramı verdim. para yattı birde baktım yarısı yok.şirketi aradım yatırdık diyorlar. sonra ortaya çıktı. çalışmayan hesapta hesap işletim ücretleri birikmiş.yılda 60 tl den 240 tl.pusuda bekliyorlarmış.tabi beni avladılar.